Mąka migdałowa (mielone migdały): do czego stosować i jakie ma właściwości?

M

migdały na mąkę

Mąka migdałowa to jeden z najzdrowszych tego typu produktów. Jeśli raz jej spróbujesz, to jest duża szansa, że całkowicie zapomnisz o mące pszennej czy żytniej. Zobacz jakie ma właściwości i dlaczego jest tak bardzo polecana. Zapraszamy do lektury!

Zboża stanowią podstawowy składnik diety na całym świecie uzupełniając zapotrzebowanie ludzkie na węglowodany. Nie są one jednak zalecane bez wyjątku wszystkim. Produktów zbożowych powinny unikać osoby chore na celiakię (będące na diecie bezglutenowej), cukrzycę i nadwagę (ze względu na bardzo wysoki indeks glikemiczny) oraz problemy z trawieniem (obecność skrobii w pożywieniu nie wpływa dobrze na jelita). Ludzie z wymienionymi tu problemami nie są na szczęście skazani na życie bez chleba czy różnego rodzaju wypieków. Doskonałą alternatywą dla mąk zbożowych jest właśnie mąka migdałowa.

Właściwości mąki migdałowej – zalety i wady

Bardzo ważny jest fakt, że mąka migdałowa nie zawiera glutenu, dlatego może być bez przeszkód spożywana przez osoby nietolerujące tego białka. Ale to jeszcze nie wszystko. W mące migdałowej nie ma pobudzającej łaknienie gliadyny, podnoszącej cukier amylopektyny A i niszczącej jelita aglutyniny. Tego typu mąka ma bardzo wysokie wartości odżywcze. W składzie mączki migdałowej jest aż 20 g białka na 100 g produktu, co sprawia, że jest ona bardzo sycąca. Znajdują się w niej także kwasy tłuszczowe omega-3 (chroniące serce i zapobiegające udarom mózgu) oraz witamina E, wapń, żelazo i potas.

Nie ma jednak produktów idealnych. Miej świadomość, że mąka migdałowa ma też pewne negatywne właściwości. W jej składzie znajduje się dużo tłuszczów nienasyconych omega-6, które stymulują stany zapalne oraz kwasy fitowe i szczawiowe blokujące wchłanianie się minerałów z pożywienia. W związku z tym nie radzimy spożywać jej zbyt często i w większych ilościach. Mąka migdałowa powinna być jedynie dodatkiem do diety, a nie jej podstawowym elementem.

Zastosowanie mąki migdałowej

Tego typu mąka ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Szczególnie często jest stosowana do wypieków. W tym momencie warto wspomnieć o często dyskutowanej w Internecie kwestii niestabilności temperaturowej tłuszczów wielonienasyconych także pochodzących z migdałów. Dotyczy to jednak głównie czystych tłuszczów, a nie takich zawartych w mące. Dlatego podczas pieczenia z mąką migdałową nie powinno dziać się nic złego.

Najbardziej popularne przepisy z wykorzystaniem mąki migdałowej dotyczą tortów, ciast i ciasteczek. Bardzo często pieczony jest także chleb z mąki migdałowej (popularny w diecie paleo). Tego typu mąka może być także dodatkiem do deserów czy dekoracją sałatek. W Internecie znajdziesz przepisy, w których mąka migdałowa jest nawet panierką do mięs. Możesz nią również wzbogacić sok owocowy czy kakao.

Kupić, czy przygotować samodzielnie?

Mąkę migdałową kupisz w sklepach ze zdrową żywnością lub przez Internet. Warto jednak wiedzieć, że jest ona dość droga – kilogram kosztuje nawet 50 zł. Dlatego też wiele osób decyduje się na samodzielnie przygotowanie mąki migdałowej. Co więcej, w taki sposób wraz z mąką zyskasz przepyszne i zdrowe mleko z migdałów. Mielone migdały użyte do zrobienia mleka i mąki mogą być obrane lub w łupinach – jedyna różnica będzie w kolorze otrzymanego produktu, właściwości pozostaną bez zmian.

Jak zrobić mleko i mąkę migdałową?

Aby uzyskać mleko, migdały przez noc mocz w wodzie (najlepiej mineralnej), a następnie zmiel blenderem. Po odsączeniu mleka pozostanie wilgotna masa, z której łatwo możesz zrobić mąkę. W tym celu rozgrzej piekarnik do 100 st. C, rozprowadź masę na wyłożonej papierem do pieczenia blasze i piecz przez 1-1,5 h do całkowitego wyschnięcia. Co jakiś czas przemieszaj masę, aby wyschła dokładnie i równomiernie. Po zakończeniu pieczenia miel ją blenderem lub w młynku do kawy do momentu uzyskania jednolitego proszku. Pamiętaj też, aby otrzymaną mąkę przechowywać w suchym i szczelnie zamkniętym pojemniku.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: