Woda kokosowa

W

Woda kokosowa – naturalny izotonik, który doda Ci energii

Wszyscy wiemy, o tym, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Sprzymierzeńcem w tym zadaniu są różnego rodzaju napoje izotoniczne, powszechnie dostępne w sklepach. Niestety, skład wielu z nich pozostawia wiele do życzenia. Odpowiedzią na tego typu produkty mogą być naturalne izotoniki takie jak woda kokosowa. Czy warto po nią sięgnąć i jakie jeszcze właściwości prozdrowotne poza nawodnieniem kryje w sobie ten energetyzujący pomocnik?

Wartość odżywcza wody kokosowej

Kokos jest bardzo doceniany w krajach azjatyckich. Wystarczy przypomnieć, że słowo „kokos” oznacza „drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia”. Na różnym etapie rozwoju drzewa kokosowego można pozyskać z niego odmienne składniki. Woda kokosowa to płyn, który pochodzi z niedojrzałych, jeszcze zielonych owoców i obok oleju kokosowego jest jednym z najlepszych produktów, jaki może nam dać palma kokosowa.

woda kokosowa

Woda kokosowa zdecydowanie w swoim składzie praktycznie nie posiada tłuszczu (jest to 0,2 grama na 100 gramów produktu). Zawiera natomiast węglowodany (3,71 g/100 g, z czego 1,10 g to błonnik pokarmowy) oraz białko (0,72 g/100 g).

Kaloryczność wody kokosowej również nie jest wysoka i wynosi 19 kalorii na 100g. Sprawia to, że osoby odchudzające się, spokojnie mogą z niej korzystać w rozsądnych ilościach, doceniając jej słodki smak.

Największym bogactwem wody z orzecha kokosowego są przede wszystkimi składniki mineralne. W 100 g produktu znajdziemy: sód (105 mg), potas (250 mg), magnez (25 mg), wapń (24 mg) oraz fosfor (20 g).

Zdrowe nawodnienie

Wysoka zawartość sodu i potasu, a także obecność węglowodanów sprawia, że woda kokosowa jest naturalnym napojem izotonicznym, który świetnie nawadnia organizm. Warto wspomnieć, że znalazła ona zastosowanie u dzieci w leczeniu dietetycznym biegunek, na ich wczesnym etapie. Walory nawadniające wody kokosowej doceniają także sportowcy, którzy chętnie korzystają z niej podczas intensywnych treningów.

UWAGA! Nie wszyscy specjaliści żywienia polecają wodę kokosową. Wynika to z faktu różnego składu produktu, zależnego od etapu rozwoju orzecha kokosowego, z którego pobiera się wodę. Warto zatem zwracać uwagę, aby dostawca wody kokosowej był pewny i sprawdzony.

Zastosowanie wody kokosowej w kosmetyce

Produkty kokosowe już dawno znalazły zastosowanie w kosmetyce, olej kokosowy można stosować na włosy i twarz, a niektórzy nawet naturalnie wybielają nim zęby.

Woda kokosowa również sprawdza się w tej roli naturalnego kosmetyku. Wszystko przez to, że w jej skład wchodzi kinetyna, która jest hormonem, odpowiadającym za wzrost rośliny. Składnik ten oddziałuje z fibroblastami (a te z kolei na kolagen), odpowiadającymi za jędrność i młody wygląd skóry. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że kobiety zamieszkujące tereny, w których palma kokosowa to dla nich produkt lokalny, używają wody kokosowej jako toniku do twarzy czy środka na oparzenia słoneczne. Woda kokosowa poprawia także stan paznokci oraz włosów.

Wpływ wody kokosowej na zdrowie

Woda kokosowa stosowana jest nie tylko w kosmetyce, ale także w dietetyce. Działanie wody kokosowej wiąże się z faktem, iż posiada ona bardzo duży potencjał antyoksydacyjny, hamujący działanie wolnych rodników w organizmie człowieka, zwłaszcza nadtlenku wodoru, mogącego siać spustoszenie w organizmie poprzez nasilanie procesów zapalnych.

Tłumienie stanu zapalnego przez wodę kokosową potwierdzają badania na szczurach, pokazujące spadek ilości białka C-reaktywnego, a także zmniejszenie obrzęku stawów po podaniu właśnie tego napoju.

W związku z wysokim potencjałem antyoksydacyjnym wody kokosowej może być ona doskonałą substancją chroniącą przed rozwojem nowotworów. Tutaj również można odnieść się do badania na szczurach. Gryzoniom podawano sprzyjające rozwojowi nowotworów substancje: benzopiren i nitrozoaminy. Okazało się, że woda kokosowa wykazywała działanie protekcyjne w odniesieniu do tych składników, chroniąc zwierzęta przed rozwojem nowotworów.

– Na trądzik

Produkty kokosowe, w tym woda kokosowa, posiadają szerokie spektrum działania bakteriobójczego, niszcząc całą gamę patogenów. Stosowanie wody kokosowej na skórę będzie zapobiegać rozwojowi stanu zapalnego wywołanego przez P. acnes, a więc jest to dobry sposób na walkę z trądzikiem.

– Ochrona jamy ustnej

Składniki wody kokosowej pomagają także chronić jamę ustną, poprzez hamowanie rozwoju takich bakterii jak: S. salivarius, S mutans, S. mitis, L. acidophilus, a także grzybów: C. albicans, C. tropicalis i A. niger.

– Woda kokosowa w ciąży

Składniki wody kokosowej mogą także przenikać do mleka kobiety karmiącej i hamować rozwój wirusa cytomegalii, zatem woda kokosowa może być bezpiecznie spożywana przez kobiety karmiące, a także kobiety w ciąży.

– Przeciwko osteoporozie

Zaobserwowano również, że woda kokosowa może chronić kości przed osteoporozą. Takie działanie również wynika z jej potencjału antyoksydacyjnego, który w tym przypadku hamuje proces zapalny prowadzące do zmian osteoporotycznych. To właśnie w tym produkcie spożywczym upatruje się szansy na ochronę tkanki kostnej kobiet w okresie menopauzy, które dużo bardziej narażone są na osteoporozę. Badania na samicach szczurów są bardzo obiecujące. Okazuje się, że u gryzoni, którym usunięto jajniki, woda kokosowa zapobiegała niekorzystnym zmianom w mikrostrukturze kości.

Dla kogo woda kokosowa?

Woda kokosowa polecana jest prawie każdemu. Mogą ją spożywać zarówno mężczyźni, jak i kobiety niezależnie od wieku. Dzięki swojemu wielokierunkowemu działaniu wpływa pozytywnie na cały organizm. Nie muszą się jej bać osoby chore na cukrzycę ze względu na niską zawartość węglowodanów. Również kobiety w ciąży mogą spożywać wodę kokosową bez obaw o swoje samopoczucie, a także o stan zdrowia dziecka. Szczególnie polecana jest także zawodowym sportowcom i osobom, które amatorsko uprawiają sport, by uzupełnić poziom płynów traconych podczas aktywności fizycznej.

Na spożywanie wody kokosowej muszą uważać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze. Należy pamiętać, że nie jest to zakaz bezwzględny. Nadciśnieniowcy nie powinni spożywać zbyt dużej ilości sodu z dietą, a w wodzie kokosowej znajduje się go stosunkowo dużo. Jeżeli chory stosuje się do diety niskosodowej, woda z orzecha kokosowego na pewno mu nie zaszkodzi.

Gdzie kupić wodę kokosową?

Ze względu na swój prozdrowotny charakter, wodę kokosową na pewno znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. Coraz więcej super- i hipermarketów również wprowadza do swojej oferty wodę kokosową, widząc, jak dużym powodzeniem cieszy się ten produkt. To korzystne, ale niesie ze sobą pewne ryzyko. W tym momencie warto przypomnieć, że skład produktu, zależny jest od etapu rozwoju orzecha kokosowego, a więc nie każda woda będzie tak samo wartościowa.

Gdy już zaopatrzymy się w dobrą wodę kokosową, problemów z pomysłami na jej wykorzystanie z pewnością nie będzie. Smak wody kokosowej, lekko słodki, pozwala na spożywanie jej bez żadnych dodatków, gasząc pragnienie i dając szybkie uczucie orzeźwienia. A jeżeli ktoś lubi eksperymentować, woda kokosowa sprawdzi się także jako składnik koktajli. Możemy zmiksować ją z dowolnym owocem, tworząc kokosowo-owocowy, odżywczy napój, który będzie cieszył smakiem i walorami odżywczymi. Wody kokosowej z pewnością warto spróbować!

Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (3 głosów, średnia ocena: 4,33 na 5)

Te naturalne metody mogą Cię zainteresować:

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: