5 sposobów na pozbycie się wzdętego brzucha

5
5 sposobów na wzdęty brzuch

Obecność gazów jelitowych w przewodzie pokarmowym jest stanem fizjologicznym. Jedzenie pokarmów, picie napojów, a nawet przełykanie śliny wiąże się z połykaniem powietrza, które trafia do jelit. Gazy jelitowe powstają także w samych jelitach. Zalegające w układzie pokarmowym gazy naturalnie wydostają się z ciała, zdarza się jednak, że duża ilość gazu w jelitach powoduje subiektywny dyskomfort nazywany wzdęciami.

Wzdęcia można pokonać stosując się do paru zaleceń.

Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach należy zgłosić się do lekarza, konieczne jest bowiem wykluczenie groźnych dla zdrowia zespołów chorobowych.

Profesjonalna pomoc jest potrzebna gdy wzdęciom towarzyszy m.in.:

  • długotrwały ból,
  • nawracające biegunki i zaparcia,
  • nagła utrata wagi,
  • krew w stolcu,
  • nietrzymanie stolca
  • oraz objawy infekcji takie jak wysoka temperatura ciała.

Jak pozbyć się wzdęć?

1. Dieta

Bakterie obecne w zdrowym jelicie potrafią zwiększyć ilość gazów jelitowych poprzez fermentację cukrów. Ograniczenie w diecie cukrów prostych oraz niewchłanianych przez ścianę jelita węglowodanów zmniejsza problem wzdęć.

Należy unikać produktów takich jak:

  • słodkie napoje gazowane,
  • syntetyczne słodziki
  • oraz guma do żucia.

Należy pamiętać o  dobrze zbilansowanej diecie oraz jedzeniu warzyw i owoców . Każdy człowiek inaczej reaguje na pokarmy i niekiedy produkty wywołujące wzdęcia u jednego człowieka, nie będą ich wywoływać w przypadku innej osoby.

Istnieją doniesienia mówiące, że picie herbaty miętowej pomaga zredukować wzdęcia. Imbir również redukuje incydenty wzdęcia jelit przez gazy, aczkolwiek spożywanie imbiru przez kobiety w ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem.  

2. Regularne spożywanie posiłków

Częstsze, mniejsze posiłki są łatwiejsze do strawienia od dużych i nieregularnie jedzonych porcji pokarmu. Zastąpienie 3 dużych posiłków dziennie na 6 małych ma pozytywny wpływ na redukcję epizodów występowania wzdęcia.

3. Rzucenie papierosów

palenie a wzdęcia

Papierosy w dwojaki sposób pogarszają objawy związane ze wzdęciami:

  1. Zaciąganie się papierosem powoduje połykanie większej ilości powietrza niż przy zwyczajnym oddychaniu.
  2. Dodatkowo dym tytoniowy podrażnia ściany przewodu pokarmowego mogąc zwiększać dyskomfort związany ze wzdęciami.

Rzucenie palenia tytoniu ma wiele innych zalet oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu śmiertelnych chorób.

4. Leki i środki medyczne

Węgiel leczniczy jest powszechnie stosowanym środkiem zmniejszającym dyskomfort wzdęć. Absorbując gazy jelitowe pomaga w leczeniu dolegliwości. Należy pamiętać o istnieniu interakcji węgla leczniczego z wieloma lekami co często wyklucza jego używanie.

Dobrze tolerowanym preparatem na wzdęcia jest symetykon. Powoduje rozpraszanie i rozbijanie gazów nagromadzonych w jelitach. Inną metodą radzenia sobie z uporczywością tej dolegliwości jest przyjmowanie probiotyków. Zawierające „przyjazne” bakterie kapsułki pomagają walczyć z nagromadzonymi nadmiernie gazami jelitowymi.

5. Ćwiczenia fizyczne

Zdrowy tryb życia, związany z racjonalnymi ćwiczeniami fizycznymi, istotnie redukuje występowanie uciążliwych dolegliwości jakimi są wzdęcia.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: