Białaczka limfoblastyczna u dzieci. Jakie są jej objawy?

B
Białaczka limfoblastyczna u dzieci

Ostra białaczka limfoblastyczna – acute lymphoblastic leukemia, inaczej ALL, to najczęściej występujący rodzaj białaczki u dzieci. Dowiedz się jakie są objawy tego nowotworu krwi i jak się leczy tę chorobę.

Szacuje się, że ok. 75 proc. dzieci z rozpoznaną białaczką cierpi na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jest to jednocześnie najczęściej występujący nowotwór wieku dziecięcego, stwierdzany u ok. 23 proc. dzieci z nowotworem. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Co to jest białaczka limfoblastyczna?

To nowotwór wywodzący się z prekursorów limfocytów linii B i T. W zdrowym, prawidłowo funkcjonującym organizmie limfocyty wytwarzane są w szpiku kostnym w kontrolowany sposób. W organizmie chorego natomiast produkowane są w bardzo dużej ilości nieprawidłowe, niedojrzałe limfocyty, nazywane limfoblastami.

Niedojrzałe komórki przestają pełnić swoje funkcje, a coraz większy naciek limfoblastów w szpiku kostnym powoduje, że nie są produkowane inne ważne komórki krwi takie jak np. erytrocyty czy neutrofile.

Limfoblasty gromadzą się przede wszystkim w szpiku kostnym i krwi obwodowej. Mogą występować również w takich obszarach ciała jak mózg, rdzeń kręgowy czy węzły chłonne. Więcej o białaczce dowiesz się na stronie www.dkms.pl.

Objawy białaczki limfoblastycznej

Ostra białaczka limfoblastyczna rozwija się w szybkim tempie i nieleczona może doprowadzić do śmierci chorego nawet w ciągu kilku tygodni a nawet kilku dni.

Do objawów białaczki należy przede wszystkim:

  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • śledziony
  • i bóle kości.

Przy ostrej białaczce limfoblastycznej może także wystąpić:

  • gorączka,
  • bóle stawów,
  • niedokrwistość,
  • osłabienie,
  • duszności,
  • bladość skóry,
  • przyspieszony rytm serca,
  • krwawienia z dziąseł i nosa
  • oraz wybroczyny skórne.

U chorego może także pojawić się angina, zapalenie płuc czy opryszczka.

Ostra białaczka limfoblastyczna i jej leczenie

Leczenie białaczki limfoblastycznej ma na celu eliminację komórek blastycznych ze szpiku i krwi i doprowadzenie do remisji choroby głównie poprzez chemioterapię.

Pierwsza faza leczenia, chemioterapia indukcyjna, ma na celu przywrócenie prawidłowych parametrów krwi. Kolejna faza to chemioterapia konsolidująca. Stosuje się ją w celu wzmocnienia wcześniejszego leczenia. Ostatni etap, terapia podtrzymująca, ma zapobiec ewentualnemu nawrotowi choroby. W niektórych przypadkach jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: