Uporczywe bóle stawów mogą znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nie ma w tym nic dziwnego, że wiele osób poszukuje sprawdzonych sposobów, które mogłyby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Najważniejsze jest to, aby nie niosły one za sobą skutków ubocznych. W grę wchodzą nie tylko leki przepisane przez specjalistów. Warto zapoznać się z produktami powszechnie dostępnymi, które cechują się nowoczesną, a zarazem bezpieczną formułą.
Boswellia serrata (kadzidłowiec indyjski) cieszy się uznaniem nawet wśród ekspertów. Jest to roślina polecana w przypadku chorób reumatycznych, ale nie tylko. Od pokoleń wykorzystuje się ją do leczenia depresji, a nawet nowotworów.
Skąd pochodzi Boswellia serrata?
Boswellia serrata jest indyjską rośliną, która była stosowana już w medycynie ludowej. Nie każdy jednak słyszał o jej wyjątkowych właściwościach. Ten gatunek kadzidłowca pozyskuje się z drzew rosnących w Afryce Północo-Wschodniej oraz Północnej. Występują one również w niektórych rejonach Indii oraz Arabii. Owoce przypominają nieco duże rodzynki. Są one nieco gumowate, a jednocześnie delikatne. Występują w kolorze żółto-brązowym.
Boswellia serrata zawdzięcza swoją nazwę wytwarzanej żywicy, która zwana jest Olibanum. Zgodnie z tradycją pełni ona rolę pachnidła. Warto wiedzieć, że opisywana roślina wytwarza również kwasy bosweliowe, które zaliczane są do grupy triterpenów.
Jakie właściwości ma Boswellia serrata?
Ekstrakt z Boswellia serrata nie działa na nasz organizm wybiórczo. Nawet, jeśli będzie on stosowany na stawy, to warto wiedzieć, jakie są jego najważniejsze właściwości. Przede wszystkim opisywana roślina wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Może być ona stosowana nawet profilaktycznie, więc wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, a także typu preparatu. Na rynku można znaleźć wiele suplementów zawierających ten składnik.
Boswellia serrata wzmacnia kości oraz stawy. Łagodzi ona dolegliwości bólowe, a także zmniejsza ryzyko pojawienia się stanów zapalnych. Ponadto przyspiesza ona ich regenerację oraz poprawia elastyczność. Zwiększona ruchomość stawów ułatwia poruszanie się.Opisywana roślina wykorzystywana jest także w przypadku leczenia chorób immunologicznych oraz serca. Doskonale sprawdza się ona w przypadku chorób układu pokarmowego oraz jelit. Polecana jest nawet w przypadku jelita drażliwego, czy też owrzodzonego. Kadzidłowiec wykazuje również działanie przeciwbiegunkowe. Może być on wykorzystywany podczas leczenia choroby Leśniowskiego-Crohn’a – wykazuje podobne działanie, co leki konwencjonalne, a dodatkowo nie niesie za sobą tak dużej ilości skutków ubocznych.
Boswellia serrata działa także przeciwnowotworowo. Badania naukowe potwierdziły pozytywny wpływ opisywanej rośliny na proces leczenia. Często stosuje się ją, jako alternatywę dla ciężkiego raka trzustki, który zwykle nie daje dobrych rokowań. Na uwagę zasługuje również fakt, że kadzidłowiec działa przeciwstarzeniowo. Świetnie wpływa na kondycję skóry, co ułatwia zachowanie młodego wyglądu. Roślina ta polecana jest również w przypadku wzmożonego wysiłku fizycznego. Wspomaga ona regenerację mięśni, a także zmniejsza ryzyko ich rozpadu. Nalewki wykonane z kadzidłowca mogą łagodzić obrzęki, czy też dokuczliwe bóle.
Boswellia serrata działa także przeciwgrzybicznie oraz przeciwbakteryjnie. Jest to szczególnie ważne podczas leczenia infekcji skóry, czy też paznokci. Właściwości przeciwalergiczne sprawiają, że kadzidłowiec może łagodzić objawy astmy.
Czy Boswellia serrata naprawdę działa na stawy?
Wiele osób zastanawia się, czy Boswellia serrata przynosi oczekiwane efekty, jeśli chodzi o reumatyzm. Odpowiedź brzmi twierdząco, jednak duże znaczenie ma to, jaki produkt wybierzemy.
Preparaty na stawy nie posiadają w swoim składzie wyłącznie jednego składnika. Nawet, jeśli kadzidłowiec jest głównym składnikiem, to duże znaczenie ma cała formuła. Nie należy więc sięgać po pierwszy lepszy produkt, gdyż jego działanie może być nikłe.
Boswellia serrata zmniejsza ryzyko zniszczenia chrząstki stawowej. Właśnie dlatego roślina ta rekomendowana jest podczas stanów zapalnych. Chroni ona również chrząstki stawowe, a także kości. Stają się one mocniejsze oraz mniej narażone na urazy.
Boswellia serrata może być stosowana przez osoby starsze, które mają problemy z ruchliwością. Oczywiście preparaty na bazie kadzidłowca mogą być zażywane przez osoby w każdym wieku, które borykają się z różnorodnymi schorzeniami stawów.Jak stosować roślinę?
Boswellia serrata w proszku ma postać mieloną. Taki produkt można stosować na kilka różnych sposobów. Po pierwsze możemy przygotować napar do wypicia. Ważne jest to, aby został on spożyty razem z osadem. Dawkowanie Boswellia serrata uzależnione jest od zaleceń producenta. Często opisywany napar leczniczy należy pić 2-3 razy dziennie, co dla niektórych może być uciążliwe. Inną formą podania jest przygotowanie nalewki. Potrzebujemy do tego alkoholu – nie jest to opcja dla każdego. Oczywiście proszek można również spożywać doustnie. Wystarczy popić odpowiednią dawkę ciepłą wodą.
Boswellia serrata w olejku wykazuje głównie działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Najlepiej jednak, aby był on stosowany podczas masażu. W przypadku chorób reumatycznych poleca się preparaty doustne.
Skutki uboczne stosowania
Czysty wyciąg z Boswellia serrata nie będzie służył każdemu. Skutki uboczne pojawiają się jednak relatywnie rzadko, jednak trzeba się z nimi liczyć. Działanie niepożądane Boswellia serrata to m.in. zaburzenia żołądkowo – jelitowe. Mowa tutaj w szczególności o nudnościach, wymiotach, czy też biegunkach. W skrajnych przypadkach preparaty na bazie kadzidłowca mogą wchodzić w reakcję z niektórymi lekami np. aspiryną. Warto jednak podkreślić, że żadne badania nie wykazały negatywnego wpływu opisywanej rośliny na wątrobę.
W przypadku olejków może wystąpić reakcja alergiczna, która objawia się zmianami skórnymi. Wysypka może przybierać różne formy.
Jakie preparat na stawy wybierać?
Na rynku znajdziemy czyste ekstrakty z Boswellia serrata, jednak ich skuteczność nie jest tak wysoka, jak mogłoby się tego oczekiwać. Dodatkowym minusem jest ryzyko pojawienia się niepożądanych dolegliwości. Warto sięgnąć jest po suplement diety na stawy, który w swoim składzie posiada kadzidłowiec. Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy oczekują łagodnej formuły, a zarazem efektów. Podstawową zaletą jest fakt, że dobrze zbilansowany skład przyniesie lepsze i szybsze rezultaty. Trzeba jednak podkreślić, że produkt musi być stosowany systematycznie.
ProFlexen bazuje głównie na naturalnych składnikach, a więc jest on bezpieczny dla zdrowia. Nie trzeba więc obawiać się nieprzyjemnych skutków ubocznych. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy posiadają delikatny układ pokarmowy. Niewątpliwym plusem jest również fakt, że produkt występuje w kapsułkach. Jego zażywanie nie stanowi więc żadnego problemu. Poprawa ruchomości stawów powinna nastąpić już po pierwszym miesiącu, jednak na najlepsze rezultaty musimy poczekać nieco dłużej. Zwykle po trzech miesiącach można zaobserwować finalne efekty.
Jedno opakowanie suplementu diety na stawy ProFlexen to około 169 zł. Możemy jednak zaoszczędzić kupując opakowanie zbiorcze.
Opinie na temat preparatów z Boswellia serrata
Boswellia serrata wpływa na stawy i kości, co potwierdzają opinie zadowolonych użytkowników. To właśnie dlatego preparaty na bazie tego składnika cieszą się tak dużym zainteresowaniem.
Opinie na temat Boswellia serrata znalezione na forach tematycznych potwierdzają, że jest to dobry wybór w przypadku reumatyzmu, czy też wielu innych dolegliwości związanych ze stawami. Warto więc przetestować suplementy diety na bazie tej unikatowej rośliny.