Co to jest łojotokowe zapalenie skóry głowy i jak sobie z nim poradzić?

C

co to jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy może przydarzyć się każdemu, kto zmaga się bądź zmagał z zakażeniami o charakterze grzybiczym lub spowodowanymi nadmierną produkcją łoju. Choroba ma tendencję do nawracania, a jej charakterystycznym objawem są złuszczające się plamy na powierzchni skóry. Skóra głowy u osoby z łojotokowym stanem zapalnym wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest dość poważnym i uporczywym schorzeniem. Zmagają się z nim osoby w okresie dojrzewania, ale równie dobrze może przytrafić się starszym.

Przyczyną jego powstania jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, a czynnikiem do tego predysponującym – zaburzenia hormonalne.

Z łojotokowym zapaleniem skóry głowy borykają się również chorzy na grzybicę i inne choroby dermatologiczne. Schorzenie ma tendencję do nawrotów, a zaniedbanie leczenia może skończyć się całkowitym wyłysieniem.

Jak objawia się łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Charakterystycznym objawem łojotokowego zapalenia skóry głowy jest  zaczerwienienie i łuszczenie się skóry . Dzieje się tak, ponieważ nagromadzone pod jej powierzchnią sebum nie ma ujścia, więc łój próbuje wydostać się na zewnątrz. Łuszczące się plamy są nie tylko problemem estetycznym, ale również zdrowotnym. W wyniku choroby dochodzi do osłabienia mieszków włosowych i do wypadania włosów. Osobom, które nie podejmują leczenia, grozi ich całkowita utrata. Poza tym choroba lokalizuje się nie tylko na skórze głowy.

Zmiany rumieniowe mogą objąć także klatkę piersiową, twarz oraz skórę w zgięciach stawów.

Najbardziej problematyczne jest powikłanie łojotokowego zapalenia skóry głowy. Dochodzi do niego w chwili zaniedbania bądź niepodjęcia leczenia farmakologicznego lub zaniechania właściwej pielęgnacji. Na powierzchni skóry rozwija się wtedy stan zapalny, który manifestuje się świądem i nieprzyjemnym pieczeniem. Chorobę trzeba zaleczyć, ponieważ ma tendencję do nawrotów i bardzo często jest przyczyną kłopotów ze zdrowiem.

Leczenie i pielęgnacja przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy

pielęgnacja przy łojotokowym zapaleniu skóry

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa. Lekarz zaleci choremu preparaty o działaniu przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybiczym. Nierzadko konieczna jest antybiotykoterapia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wykluczy również inne choroby dermatologiczne o podobnym charakterze. Ważnym elementem terapii jest właściwa i regularna pielęgnacja skóry głowy odpowiednio dobranymi kosmetykami.

Osobom z łojotokowym zapaleniem skóry głowy zaleca się kosmetyki apteczne, ponieważ mogą one zapobiec pogorszeniu się kondycji skóry w momencie choroby. Można je stosować równocześnie z innymi preparatami o działaniu leczniczym. Dermokosmetyki nie zawierają substancji drażniących, dlatego poleca się je każdemu, kto ma bardzo wrażliwą skórę. W ofercie producentów są zarówno emulsje do mycia, jak i balsamy do ciała i twarzy. Kosmetyki tego rodzaju kupuje się wyłącznie w aptekach.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: