Walka z cellulitem – co warto wiedzieć?

usuwanie cellulitu

Znaczna część kobiet boryka się z potocznie zwaną „pomarańczową skórką”. Cellulit to nic przyjemnego, w dodatku często jest powodem kompleksów i niskiej samooceny. Wiele osób uważa, że jedyną przyczyną jest otyłość, jednak nie jest to do końca zgodne z prawdą. Czego skutkiem jest więc ta udręka i czy da się ją leczyć? Jeśli tak, to jakie są sposoby?

Jak powstaje cellulit?

Za główne przyczyny można podać:

  • Nierównomierne odkładanie się tłuszczu,
  • nadmiaru wody,
  • zbędnych produktów przemiany materii – toksyn,
  • oraz wpływ hormonów (szczególnie estrogenu).

Chociaż nadmierna ilość tkanki tłuszczowej jest najczęstszym powodem tworzenia się cellulitu, nie jest jedynym.

Nieodpowiednia dieta, która oparta jest na niezdrowym tłuszczach trans, wysokiej zawartości soli w produktach (szczególnie tych przetworzonych) oraz spożywaniu napojów słodzonych i gazowanych, jest główną przyczyną odkładania się wody w organizmie. Nasz brak odpowiedniej troski o to, co jemy, sprawia, że gromadzimy więcej toksyn, które później przyczyniają się do gromadzenia się ich nadmiaru.

Innym czynnikiem są także hormony, w tym estrogen, dlatego kobiety mogą zaobserwować u siebie pomarszczoną skórę już w trakcie okresu dojrzewania.

zdrowe żywienie

Rodzaje cellulitu

Ze względu na różne przyczyny, wyróżnia się inne rodzaje cellulitu:

  • cellulit tłuszczowy (nierównomierne odkładanie się tkanki tłuszczowej, nagły przyrost wagi),
  • cellulit wody (spowodowany nadmiarem wody, słabym krążeniem krwi i limfy)
  • cellulit cyrkulacyjny – jest to połączenie dwóch powyższych rodzajów.

„Domowe” sposoby walki z cellulitem

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia jest prewencja oraz skupienie się na przyczynach. Jeśli masz problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej, warto zastanowić się nad zmianą sposobu odżywiania. Posiłki przetworzone dobrze zamienić na jedzenie przygotowane ręcznie ze sprawdzonych i ekologicznych produktów.

Napoje gazowane lepiej zamienić na wodę, dzięki czemu ustabilizuje się również poziom wody w organizmie. Innym powodem odkładania się wody jest również siedzący tryb życia, dlatego w przerwach w pracy można porozciągać się lub przejść po budynku bądź pokoju.

odkładanie wody

Co oferuje nam gabinet kosmetologiczny?

W ofercie możemy znaleźć wiele zabiegów na cellulit, ale głównie korzysta się z dwóch:

  • endermologia – masaż głowicą z wałeczkami, dzięki któremu poprawia się krążenie żylne i limfatyczne oraz wzmacnia tkanki pod skórą.
  • Leczenie ultradźwiękami, które docierają głębiej pod skórę i walczą zarówno z cellulitem, jak i tkanką tłuszczową.

Podsumowanie

Choć dla wielu kobiet problem z cellulitem jest dosyć wstydliwy, warto  zasięgnąć porady specjalistów oraz zmienić tryb życia na zdrowszy . Dzięki temu możemy zwalczyć nie tylko cellulit, ale również poprawią ogólną kondycję fizyczną oraz samopoczucie.Dodaj swoją opinię

Twój email nie będzie opublikowany.