Ćwiczenia na mięśnie Kegla: przykłady, efekty i czy pomagają?

Ć
sposoby na nietrzymanie moczu

Mogłoby się wydawać, że z wiekiem seks przestaje smakować tak samo. Często zdarza się tak, że kobiety przestają odczuwać przyjemność ze zbliżeń fizycznych. Powodów tego może być wiele. Zazwyczaj problemem są zbyt luźne mięśnie dna miednicy. Wbrew pozorom przyczyną tego nie jest wyłącznie przebyty poród. Niećwiczone mięśni Kegla ulegają osłabieniu wraz z wiekiem, przez co doznania podczas stosunku pogarszają się. Ponadto może to nieść za sobą wiele negatywnych dolegliwości.

Zbyt luźna pochwa jest kompleksem wielu kobiet. W wielu przypadkach to właśnie z tego powodu jakość życia seksualnego sukcesywnie spada. Oczywiście mniejsze doznania dotyczą nie tylko pań, ale również ich partnerów. Niestety tylko nieliczni wiedzą, że mięśnie Kegla mogą wrócić do swojego pierwotnego stanu. Wystarczy rozpocząć systematyczne ćwiczenia. Nie różni się to od trenowania innych mięśni naszego ciała. Wiedza na ten temat wciąż jest zbyt mała.

Mięśni Kegla odgrywają bardzo ważną rolę podczas seksu. To właśnie one wywierają nacisk na członka, co niesie za sobą obustronną przyjemność. Kobieta ma wpływ na ich stan. Oczywiście poprawa nie nastąpi w ciągu kilku dni, jednak systematyczne ćwiczenia sprawią, że zbliżenia ponownie staną się źródłem rozkoszy. Pamiętajmy również, że mięśnie macicy powinny być trenowane ze względu na zdrowie.

Gdzie znajdują się mięśnie Kegla?

Z pewnością nie każdy wie, gdzie dokładnie znajdują się mięśnie Kegla. Teoretycznie słyszał o nich niemal każdy, jednak ciężko jest określić ich położenie.

 Mięśnie Kegla to trójwarstwowy mięsień łonowo-guziczny. Jest on położony na dnie miednicy. Rozciąga się on między kością guziczną, a łonową. Składa się na niego: mięsień zwieracza odbytu, mięsień poprzeczny głęboki krocza, mięsień dźwigacza odbytu i jego niektóre gałęzie. 

Warto wspomnieć, że znajdują się one u obu płci. Głównym zadaniem mięśni Kegla jest podtrzymywanie narządów wewnętrznych. To właśnie dlatego tak ważne jest to, aby były one mocne oraz systematycznie trenowane. Opierają się na nich opiera się spory ciężar.

Mięśnie Kegla otaczają również cewkę moczową i odbytnicę. W przypadku kobiet znajdują się one również w okolicy ujścia pochwy, a u mężczyzn podstawy penisa.

ćwiczenia mięśni Kegla

Wszystkie niećwiczone mięśnie ulegają osłabieniu. Jest to zauważalne szczególnie z wiekiem. W przypadku nastolatków pomimo braku aktywności ciało jest sprężyste i jędrne. Wraz z upływem czasu stan mięśni się zmienia. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna. U niektórych osłabienie mięśni Kegla przychodzi szybciej, zaś u innych są one elastyczne i wytrzymałe przez długi czas.

W zdecydowanej większości przypadków osłabienie mięśni macicy wyczuwalne jest bez żadnych testów. Może dojść do sytuacji, że podczas seksu niemal nie wyczuwamy członka. Taka sytuacja może być niezwykle frustrująca, jednak nie jest to powód do wstydu, czy też kompleksów. Istnieje wiele sposobów na wzmocnienie mięśni pochwy.

Nie należy zapominać, że gorsze odczucia podczas seksu to tylko jeden z wielu problemów wynikających z osłabienia mięśni pochwy. Podtrzymują one narządy wewnętrzne, a więc ich stan jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia. Często pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu – nawet w młodym wieku. Lista dolegliwości jest jednak o wiele dłuższa.

Jak sprawdzić mięśnie Kegla?

Kobiety, które nie są aktywne seksualnie mogą nie zauważyć, że mięśnie Kegla uległy osłabieniu. Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy ćwiczenia pochwy, tym lepiej. Warto więc wykonać prosty test, który pozwoli nam ocenić ich stan.

Podczas testu mięśni Kegla należy wsunąć do waginy palec lub dwa. Należy zaciskać na nich mięśnie pochwy. Dzięki temu możemy realnie ocenić siłę nacisku. Jeśli jest on wyraźnie odczuwalny, to najprawdopodobniej mięśnie są w dobrym stanie. Jeśli jednak nacisk jest bardzo słaby, a nawet ledwo wyczuwalny, to warto jest zainteresować się ćwiczeniami.

 Niestety nie możemy wzmocnić mięśni Kegla poprzez stosowanie tabletek, czy też innych preparatów. Tylko systematyczny trening przyniesie satysfakcjonujące rezultaty. Trzeba również wspomnieć, że w wielu przypadkach nie można przeciwdziałać ich wiotczeniu.  

Do czego mogą doprowadzić słabe mięśnie pochwy?

mocne mięśnie pochwy

Mówiąc o ćwiczeniach mięśni Kegla wiele osób ma na myśli głównie poprawę jakości życia seksualnego. Trzeba jednak mieć świadomość, że w wielu przypadkach pojawiają się o wiele gorsze problemy zdrowotne, których eliminacja nie jest prosta i szybka. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Przede wszystkim słabe mięśnie dna miednicy mogą doprowadzić do osuwania się narządów wewnętrznych. Skutkuje to nie tylko pogorszonym samopoczuciem. Nierzadko pojawiają się dolegliwości związane z układem pokarmowym np. ze względu na ucisk wywierany na jelita.

Każda kobieta, która planuje poród naturalny powinna wiedzieć, że stan mięśni Kegla ma tutaj ogromne znaczenie. Jeśli są one słabe, to może dojść do pęknięcia krocza. Bardzo często poród trwa o wiele dłużej, co negatywnie wpływa nie tylko na matkę, ale również dziecko.

Trening mięśni Kegla jest niezbędny do tego, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się wysiłkowego nietrzymania moczu. Jest to wstydliwa dolegliwość, która może pojawić się nawet w młodym wieku. W przypadku mężczyzn osłabione mięśnie Kegla mogą być przyczyną przedwczesnego wytrysku. Kobiety zwykle słabiej odczuwają partnera podczas stosunku.

Dlaczego mięśnie macicy ulegają osłabieniu?

Dobrze jest zrozumieć, dlaczego mięśnie Kegla słabną. Ulegają one zwiotczeniu wraz z wiekiem, a więc nie możemy temu zapobiec innymi sposobami, niż ćwiczenia.

Do innych przyczyn osłabienia mięśni Kegla można zaliczyć:
  • Przebytą ciążę – jest ona dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. Zwykle w tym czasie aktywność naszego ciała znacząco spada, co negatywnie wpływa na mięśnie i narządy wewnętrzne.
  • Poród siłami naturalnymi – to ogromna wyzwanie dla mięśni pochwy. Nierzadko dochodzi do ich mechanicznego uszkodzenia. Szczególnym problemem jest niedostateczna ochrona krocza, czy też zastosowanie kleszczy, czy też innych inwazyjnych narzędzi położniczych. Im bardziej brutalny poród, tym większe uszkodzenie mięśni.
  • Menopauzę – wiek ma duży wpływ na stan mięśni macicy. Wynika to z faktu, że przekwitanie powoduje spadek poziomu estrogenów w organizmie.
  • Operacje – mowa tutaj o wszelkich operacjach i zabiegach urologicznych, chirurgicznych, czy też ginekologicznych, które naruszają opisywany obszar organizmu.
  • Wzmożone napięcie tłoczni brzusznej – warto wiedzieć, że styl naszego życia ma duży wpływ na stan mięśni Kegla. Do ich osłabienia może dojść na skutek dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów, uporczywych zaparć, przewlekłego kaszlu. Wiele kobiet zbyt szybko powraca do codziennych zajęć po porodzie. Pamiętajmy, że połóg odgrywa bardzo ważną rolę, a jego „skrócenie” może nieść za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

przysiady na mięśnie Kegla

Trening mięśni Kegla ma na celu przede wszystkim ich wzmocnienie. Ważne jest to, aby ćwiczyć regularnie. W innym przypadku nie zauważymy wyraźnych efektów. Wielu specjalistów poleca ćwiczenia mięśni Kegla w nietrzymaniu moczu. Warto wspomnieć, że cieszą się one również uznaniem seksuologów, którzy pomagają w rozwiązywaniu intymnych problemów par.

Poniżej umieszczone przykłady ćwiczenia Kegla można stosować zarówno profilaktycznie, jak i w momencie, gdy pojawiły się objawy osłabienia mięśni pochwy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku zaawansowanego stadium nietrzymania moczu należy również wprowadzić inne metody leczenia. Sam trening to zwykle zbyt mało.

Przykłady ćwiczeń na mięśnie kegla

  1. Należy wciągnąć powietrze, a następnie zacisnąć mięśnie pochwy wraz z odbytem. Utrzymujemy ten stan prze kilka sekund. Wydychamy powietrze i rozluźniamy zaciśnięty obszar ciała. Zaczynamy od pięciu powtórzeń. Sukcesywnie zwiększamy ich liczbę, aż dojdziemy do około 20 powtórzeń. Trzeba wziąć pod uwagę, że wszystkie mięśnie potrzebują „podnoszenia poprzeczki”. Jeśli będziemy wykonywać stałą liczbę powtórzeń, to proces ich wzmocnienia będzie nieefektywny.
  2. Przyjmujemy pozycję klęku podpartego (na czworaka). Zaciskamy mięśnie pochwy – tak, jak w przypadku powstrzymywania moczu. Dolny odcinek kręgosłupa powinien być lekko wyparty ku górze. Napięcie utrzymujemy przez około 10 sekund, a następnie powoli rozluźniamy mięśnie. Wykonujemy kilka powtórzeń.
  3. Przyjmujemy pozycję klęku wysokiego (na kolanach). Zgięcie między udem i podudziem powinno znajdować się pod kątem prostym. Zaciskamy mięsnie pochwy, a po kilku/kilkunastu sekundach rozluźniamy. Wykonujemy kilka powtórzeń.
  4. Podczas ćwiczeń w pozycji stojącej należy lekko rozchylić nogi, a stopy skierować do przodu. Postępujemy tak, jak w poprzednich przykładach. Zaciskamy mięśnie pochwy,  a po krótkiej chwili rozluźniamy je. Każdego dnia zwiększamy liczbę powtórzeń.
  5. Leżąc na plecach uginamy nogi w stawach biodrowych i kolanowych. Ręce opadają swobodnie wzdłuż tułowia. Zaciskamy mięśnie pochwy. Powinniśmy odczuwać wyraźne napięcie w dolnej partii brzucha. Utrzymujemy je przez około 10 sekund. Wykonujemy kilka powtórzeń. Nie należy mylić napiętego brzucha z wciągniętym.
  6. Przysiady świetnie działają na mięśnie Kegla. Dotyczy to wyłącznie kobiet, które nie borykają się z wypadaniem narządów wewnętrznych. Dodatkowym plusem jest ich pozytywny wpływ na jędrność pośladków.

WARTO WIEDZIEĆ! Kulki gejszy to prosty, a zarazem bezproblemowy sposób na wzmocnienie mięśni pochwy. Pierwsze efekty ćwiczeń mięśni Kegla mogą pojawić się już po kilkunastu dniach. Ważne jest jednak to, aby wybrać kulki do ćwiczeń wykonane z bezpiecznych materiałów. Na początku nie mogą one być zbyt ciężki. Wielki plusem jest fakt, że trening odbywa się samoczynnie. Nie musimy się nad nim skupiać. Wystarczy jedynie zaaplikować gadżet. a następnie zająć się realizacją codziennych obowiązków.

Czy takie ćwiczenia mięśni Kegla pomagają? Oczywiście, że tak – zostało to udowodnione. Ponadto wiele kobiet potwierdza, że dobrze dobrane i systematycznie użytkowane kulki gejsza przynoszą najlepsze rezultaty.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: