Czosnek na przeziębienie – właściwości zdrowotne czosnku

czosnek na przeziębienieJuż w starożytności wierzono, że dodaje sił witalnych i odwagi, a także skutecznie chroni przed chorobami. Współcześnie czosnek – bo o nim właśnie mowa – pomimo specyficznego zapachu jest chętnie stosowany, m.in. jako przyprawa. Przez wielu uznawany jest za naturalny antybiotyk, który hamuje rozwój bakterii, pozwala zwalczać infekcje, a nawet obniża ciśnienie krwi. Więcej o właściwościach zdrowotnych czosnku dowiesz się z naszego artykułu.

Czosnek pospolity w naturze

Czosnek pospolity to popularna bylina wieloletnia, która ma wiele witamin oraz składników mineralnych.

Zdaniem badaczy, roślina ta ma już prawie 5 tysięcy lat i pochodzi z regionów górskich Azji Środkowej.
Dziś natomiast rośnie niemal wszędzie, a ponadto ma wiele typów i odmian. Choć kwitnie od lipca do sierpnia, jego „główki” zbiera się w okresie jesiennym – zwykle we wrześniu i październiku. Co ciekawe, można je spożywać na surowo, ale także po obróbce – za ich charakterystyczny zapach odpowiedzialne są dwie substancje – allina oraz skordynina.

Właściwości zdrowotne czosnku

Czosnek pospolity zawiera m.in. flawonoidy, witaminy z grupy B, a także:

  • witaminę C – pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, i nerwowego, zwiększa przyswajanie żelaza, przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia oraz znużenia;
  • potas – pomaga m.in. w utrzymaniu właściwego ciśnienia krwi, a także prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego;
  • żelazo – pomaga w utrzymaniu właściwego metabolizmu energetycznego i prawidłowym transporcie tlenu;
  • magnez – zmniejszenia uczucia zmęczenia, a także pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej i prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Na co pomaga czosnek?

Czosnek ma bardzo wszechstronne działanie na organizm – chroni przed wolnymi rodnikami, pełni funkcję naturalnego antybiotyku, który niszczy bakterie chorobotwórcze, a także wspomaga metabolizm tłuszczów. Profilaktycznie zaleca się spożywać czosnek codziennie – po 1-2 niewielkie ząbki każdego dnia. Warto także regularnie stosować suplementy diety, które w swoim składzie zawierają wyciąg z czosnku (np. http://www.pelafen.pl/#/).

Czosnek na przeziębienie w ciąży

Suplementy diety zawierające między innymi  wyciąg z czosnku to doskonałe rozwiązanie dla dzieci oraz kobiet w ciąży – zwłaszcza jesienią i zimą, czyli w okresie zwiększonej podatności na infekcje.

Czosnek, bądź suplementy diety z wyciągiem z czosnku zaleca się spożywać m.in. przy zapaleniu gardła, krtani i oskrzeli, a także podczas innych infekcji górnych dróg oddechowych.

Artykuł sponsorowanyDodaj swoją opinię

Twój email nie będzie opublikowany.