Czy domowe sposoby na problemy żołądkowe działają?

C

domowe sposoby na problemy żołądkowe

Gdy coś się dzieje z żołądkiem, najwygodniej jest sięgnąć po swojskie i dostępne od ręki sposoby domowe. Sprawdzamy ich skuteczność przy różnych dolegliwościach układu pokarmowego. Problemy trawienne pojawiają się najczęściej po jedzeniu. Zatrucia, bóle brzucha i wzdęcia towarzyszą ludzkości od zarania dziejów, a dziś sprzyja im wyjątkowo tłusta i bogata dieta.

Sprawdźmy, jakie są najpopularniejsze domowe sposoby przy takich dolegliwościach.

Domowe sposoby na wzdęcia

Samą zmianę diety na lekkostrawną można uznać za domowy sposób na wzdęcia. Warto wystrzegać się smażonych mięs i tłustych sosów, zamieniając je na pełne ziarna i świeże warzywa. Przy skłonności do różnych sensacji żołądkowych można dodawać do posiłków lub pić z wodą siemię lniane bądź błonnik pokarmowy. Błonnik usuwa z układu pokarmowego niepożądane substancje, więc zapobiega zatruciom. Jednocześnie wiąże materię pokarmową, więc zmniejsza ryzyko pojawienia się biegunek.

Doraźnie po posiłku można też spróbować uspokoić układ pokarmowy, pijąc herbatę z miętą. Lepiej jednak odczekać przynajmniej 20 minut, jeśli obiad był naprawdę suty. Warto jednak mieć również przy sobie sprawdzony środek na wzdęcia, jak Espumisan. Sposoby domowe mogą być skuteczne, ale gdy liczy się pewność, lepiej nie ryzykować. Problem z metodami ludowymi polega na braku standaryzacji. To znaczy, że istnieją różne miętowe herbaty, a skład, gatunek mięty czy użyte dodatki będą miały wpływ na działanie. Sięgając po środek apteczny, jak Espumisan, nie ma tego problemu.

Jakie naturalne sposoby na zatrucia?

Domowych sposobów na zatrucia każdy zna przynajmniej kilka. To dolegliwość znana ludzkości od zawsze. Trzeba było sobie z nią radzić jeszcze przed pojawieniem się aptek. Wówczas na zatrucia stosowane były zioła, szczególnie te o gorzkim smaku i odkażających właściwościach.

Obecnie do domowych metod na zatrucia zalicza się m.in.:

  • picie gorzkiej herbaty,
  • picie dużych ilości zwykłej wody,
  • picie napojów z elektrolitami, bogatego w potas soku pomidorowego lub domowego napoju elektrolitowego z wody z sokiem z cytryny, cukrem i solą.

Metodą stosowaną od wieków jest też herbata imbirowa. Może być gotowa, w saszetce, mieć formę wody ze szczyptą imbiru lub naparu z kawałkami imbiru i cytryną. Imbir często dodaje się do środków na chorobę lokomocyjną, więc będzie odpowiedni również na łagodzenie mdłości w podróży.

Przy zatruciu większość osób nie może nawet myśleć o jedzeniu. Natomiast gdy już wychodzą z choroby i są osłabieni przez utratę dużych ilości wody, mogą zamarzyć o rosole. Poleca go w takiej sytuacji nie tylko polska myśl ludowa, ale i tradycyjna medycyna chińska. Długo gotujący się wywar zawiera dużo tłuszczu, wartościowy kolagen, a także białko i mikroelementy z warzyw. Dlatego przyjęło się uważać, że „stawia na nogi”.

Co robić, gdy boli brzuch?

Przy bólu brzucha z domowych metod poleca się np. leżenie na plecach i odpoczywanie. Część osób przy zatruciu chętnie zasuwa rolety i kładzie się w pomieszczeniu, w którym nie ma żadnych intensywnych bodźców. To dobry sposób, który może nie usuwa samych dolegliwości, ale też nie drażni zmysłów, więc nie pogarsza stanu chorego, któremu w efekcie jest lżej.

Często stosowane są ziołowe herbatki, choć ich skuteczność zależy na pewno od samej przyczyny stojącej za bólem brzucha (a ta może być bardzo różnorodna: nerwy, choroby, dieta). Łagodzące herbatki z rumianku czy kopru nie powinny zaszkodzić przy takich dolegliwościach.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: