Czy można zmienić mleko początkowe? W jakich sytuacjach trzeba?

C
zmiana mleka początkowego

Karmienie piersią jest naturalnym odruchem. Dziecko rodzi się z umiejętnością ssania, a w kobiecych piersiach już w ciąży wytwarza się pokarm. Chociaż wydawałoby się, że z karmieniem piersią nie powinno być żadnych problemów, nie brakuje sytuacji, kiedy jest ono niemożliwe.

Coraz częściej kobiety nie mogą karmić. Problemy pojawiają się m.in. po cesarskim cięciu, ale nie tylko. Poza tym część dzieci potrzebuje specjalnych modyfikowanych mieszanek. Na szczęście mleka początkowe są w jak największym stopniu zbliżone do naturalnego kobiecego pokarmu.

Czym jest mleko początkowe?

Nad mlekiem początkowym czuwa sztab specjalistów. Jeśli ktoś ma obawy co do tego, czy jest to zdrowe dla dziecka, nie musi się martwić. Wszystkie mleka początkowe posiadają staranny skład. Zawierają  białko, witaminy i inne niezbędne składniki  dla rozwoju dziecka w pierwszych kilku miesiącach. Mleko początkowe powstaje na bazie mleka krowiego, jednak jest ono tak bardzo modyfikowane, że nie trzeba się obawiać, że będzie powodowało problemy.

Jednak są sytuacje, w których rodzice obserwują u dziecka symptomy, które mogłyby świadczyć o tym, że dana mieszanka mu nie służy. Co wtedy?

Dlaczego zmienia się mleko początkowe?

Rodzice chcą zmienić mleko z różnych przyczyn. Być może dziecko ma problem z wypróżnianiem się, kolkami, ulewaniem lub widać, że ma uczulenie. Mleka początkowe mają zbliżony skład i nie można powiedzieć, żeby było jedno najlepsze i uniwersalne. Każdemu dziecku może służyć inne.

Poza tym, kiedy pojawiają się większe kłopoty, można sięgnąć po mleko specjalne, które zawiera dodatkowe składniki lub ma inną konsystencję. Przykładowo mleko przeciw ulewaniu jest gęstsze, przez co dziecku nie cofa się pokarm z żołądka.

Jak często zmieniać mleko?

Mleka początkowe powinny tak jak inne mleka modyfikowany być przygotowywane wedle zaleceń producenta. Jeśli dziecku zaczyna coś szkodzić, trzeba się zastanowić, czy proporcje są prawidłowe, czy mleko każdorazowo podaje się, kiedy jest świeże.

Zawsze bezwzględnie sprawdza się datę ważności i to, czy jest przy zakupie szczelnie zapakowane. Kiedy potencjalne przyczyny tego, co zaszkodziło dziecku, są wykluczone, czas na zmianę. Nie ma idealnej recepty na to, na jakie mleko zmienić. Aby mieć pewność warto skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza kiedy chodzi o poważniejsze dolegliwości.

  • Kiedy rodzice zmieniają mleko na własną rękę, przede wszystkim muszą pamiętać, żeby sięgnąć po mleko, które jest dla dziecka w danym wieku.

  • Poza tym nie wolno się sugerować tym, że po jednym czy dwóch dniach nie widać dużej różnicy w zachowaniu i samopoczuciu dziecka. Organizm musi się przyzwyczaić do nowego pokarmu, a to potrwa co najmniej kilka dni.

  • Nie można więc przesadzać i zmieniać co dwa dni mleka, bo to się mija z celem i nawet nie będzie wiadomo skutki, której mieszanki akurat się obserwuje.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: