Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry?

C

atopowe zapalenie skóry

Atopowe Zapalenie Skóry to choroba przewlekła o charakterze nawracającym. Objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi umiejscowionymi przede wszystkim na twarzy, w okolicach szyi, w zgięciach kolan i łokci, a także na stopach. Miejsce występowania zmian oraz stopień ich nasilenia uzależnione są m.in. od wieku chorego, a także predyspozycji genetycznych.

  • Jakie są przyczyny AZS?
  • W jaki sposób pielęgnować skórę, aby zminimalizować ryzyko nawrotu choroby?

Sprawdziliśmy!

Przyczyny powstawania AZS

Szacuje się, że Atopowe Zapalenie Skóry to problem, który dotyczy już 1/3 populacji!

  • Przyczyn tego zjawiska upatruje się przede wszystkim w genach. Jeżeli oboje rodziców lub chociaż jedno z nich choruje na AZS, z dużym prawdopodobieństwem ich dzieci również będą zmagać się z tą dolegliwością.
  • Wśród przyczyn AZS wymienia się także zanieczyszczenie środowiska, nadmierną higienę (!), stres i spożywanie wysoko przetworzonej żywności.

Problem z AZS dotyczy zarówno dzieci, dorosłych, jak i osób starszych. U niektórych pierwsze objawy można zaobserwować już w okolicach 6. miesiąca życia, choć najczęściej choroba uaktywnia się do 5. roku życia. Do 2. roku życia zmiany pojawiają się głównie na twarzy, głowie i kończynach.

Wraz z wiekiem „wędrują” pod zgięcia łokciowe i kolanowe, a także w okolice szyi i nadgarstków. U osób dorosłych zmiany pojawiają się najczęściej na twarzy, zewnętrznej części dłoni, tułowiu i kończynach dolnych oraz górnych. U każdego chorego proces ten może przebiegać nieco inaczej. W niektórych przypadkach choroba ustępuje samoistnie po okresie dojrzewania.

Do najbardziej charakterystycznych objawów AZS należą: uporczywy świąd, nadmiernie wysuszona skóra, czerwone plamy, grudki, wykwity i przeczosy.

Atopowe Zapalenie Skóry to choroba, która wywołuje nie tylko dyskomfort fizyczny, ale także psychiczny, utrudniając wykonywanie codziennych czynności, a niekiedy także zawieranie relacji.

Leczenie i profilaktyka AZS

Ze względu na to, że Atopowe Zapalenie Skóry jest chorobą przewlekłą i nawrotową, konieczne jest unikanie sytuacji, które mogłyby doprowadzić do jej zaognienia.

Do zaostrzenia AZS może prowadzić m.in.:

  • kontakt z alergenem (wziewnym lub pokarmowym),
  • nadmierny stres,
  • dieta,
  • stosowanie źle dobranych kosmetyków
  • oraz nieprawidłowa pielęgnacja skóry.

Dobór leczenia wymaga przeprowadzenia badań (m.in. testów punktowych z alergenami) oraz obserwacji stanu skóry chorego. W przypadku zaostrzenia choroby pacjentom cierpiącym na AZS podaje się m.in. środki przeciwhistaminowe, leki immunosupresyjne oraz kortykosteroidy (o metodzie leczenia zawsze decyduje lekarz po dokładnym wywiadzie i opierając się na wynikach badań). Niekiedy stosuje się fototerapię, czyli leczenie światłem za pomocą urządzeń emitujących promieniowanie UV. Kluczowy dla zachowania dobrego stanu skóry jest dobór kosmetyków zapewniających odpowiedni poziom nawilżenia (m.in. emolienty).

Więcej informacji na temat Atopowego Zapalania Skóry znajdziesz np. na tej stronie www.aptekagemini.pl/kategoria/zdrowie/dermatologia/choroby/atopowe-zapalenie-skory

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: