Kaszel produktywny znany jest większości osób pod nazwą kaszlu mokrego. Najczęściej pojawia się on w następstwie kaszlu suchego i wyróżnia się odkrztuszaniem plwociny. Kaszel mokry najczęściej nasila się w godzinach porannych. Kiedy mamy do czynienia z kaszlem produktywnym i jak sobie z nim radzić?
Czym jest kaszel mokry?
Kaszel mokry, inaczej produktywny, najczęściej występuje w przebiegu infekcji bakteryjnej po kaszlu suchym. Charakterystyczne dla tego rodzaju kaszlu jest odkrztuszanie plwociny, co stanowi efekt podrażnienia receptorów przełyku.
Jakie są przyczyny mokrego kaszlu?
Najczęściej mokry kaszel powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej, choć może mieć także inne przyczyny. Najczęściej z kaszlem produktywnym mamy do czynienia przy:
- przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc;
- mukowiscydozie;
- alergiach;
- zapaleniu płuc;
- zapaleniu zatok;
- zbyt długim przebywaniu w klimatyzowanym pomieszczeniu;
- wchłonięciu ciała obcego.
O czym świadczy kolor wydzieliny przy mokrym kaszlu?
Kolor odkrztuszanej wydzieliny może pomóc nam w określeniu przyczyny mokrego kaszlu:
- żółta, ropna lub zielona wydzielina – wskazuje na zakażenie bakteryjne, np. zapalenie oskrzeli, zatok, zapalenie płuc;
- wydzielina przezroczysta – infekcja wirusowa, jeżeli wydzielina jest dodatkowo lepka, może być objawem astmy;
- czopy i grudki w plwocinie – mogą wskazywać na infekcję grzybiczą;
- krwioplucie – może wynikać z infekcji bakteryjnej (np. zapalanie płuc, oskrzeli, gruźlica), występuje także przy nowotworach;
- duże ilości gęstej plwociny – przewlekłe zapalenie oskrzeli, obturacyjna choroba płuc.
Co na mokry kaszel? Jak radzić sobie z kaszlem produktywnym?
Istnieje sporo domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić mokry kaszel. Są to między innymi:
- zabiegi inhalacyjne;
- herbaty ziołowe: tymianek, lipa, dziewanna;
- syrop z cebuli;
- czosnek;
- nawilżanie pomieszczeń;
- nacieranie klatki piersiowej.
Leki przeciwkaszlowe
Chcąc poradzić sobie z mokrym kaszlem, warto sięgnąć także po przeciwkaszlowe leki bez recepty, takie jak Flavamed. Produkt ten zawiera substancję czynną ambroksol, która została dokładnie przebadana i jest dobrze tolerowana. Lek zaczyna działać po ok. 30 minutach, rozrzedzając zalegający śluz, dzięki czemu staje się on bardziej płynny i łatwiej można go wykrztusić.
Dlatego gdy czujemy się źle, a kaszlowi towarzyszy gorączka oraz inne objawy, warto skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i przepisze leki. Jeżeli kaszel mokry jest wynikiem reakcji alergicznej, oprócz leków rozrzedzających, warto mieć przy sobie leki przeciwalergiczne.