Czym jest kaszel produktywny? Jak sobie z nim poradzić?

C

kaszel mokry - produktywny

Kaszel produktywny znany jest większości osób pod nazwą kaszlu mokrego. Najczęściej pojawia się on w następstwie kaszlu suchego i wyróżnia się odkrztuszaniem plwociny. Kaszel mokry najczęściej nasila się w godzinach porannych. Kiedy mamy do czynienia z kaszlem produktywnym i jak sobie z nim radzić?

Czym jest kaszel mokry?

Kaszel mokry, inaczej produktywny, najczęściej występuje w przebiegu infekcji bakteryjnej po kaszlu suchym. Charakterystyczne dla tego rodzaju kaszlu jest odkrztuszanie plwociny, co stanowi efekt podrażnienia receptorów przełyku.

W przeciwieństwie do kaszlu suchego kaszel produktywny nie jest napadowy. Zazwyczaj na początku infekcji pojawia się najpierw kaszel suchy, który wynika z uszkodzenia nabłonka, a dopiero potem mamy do czynienia z kaszlem mokrym.

Jakie są przyczyny mokrego kaszlu?

Najczęściej mokry kaszel powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej, choć może mieć także inne przyczyny. Najczęściej z kaszlem produktywnym mamy do czynienia przy:

  • przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc;
  • mukowiscydozie;
  • alergiach;
  • zapaleniu płuc;
  • zapaleniu zatok;
  • zbyt długim przebywaniu w klimatyzowanym pomieszczeniu;
  • wchłonięciu ciała obcego.

O czym świadczy kolor wydzieliny przy mokrym kaszlu?

Kolor odkrztuszanej wydzieliny może pomóc nam w określeniu przyczyny mokrego kaszlu:

  • żółta, ropna lub zielona wydzielina – wskazuje na zakażenie bakteryjne, np. zapalenie oskrzeli, zatok, zapalenie płuc;
  • wydzielina przezroczysta – infekcja wirusowa, jeżeli wydzielina jest dodatkowo lepka, może być objawem astmy;
  • czopy i grudki w plwocinie – mogą wskazywać na infekcję grzybiczą;
  • krwioplucie – może wynikać z infekcji bakteryjnej (np. zapalanie płuc, oskrzeli, gruźlica), występuje także przy nowotworach;
  • duże ilości gęstej plwociny – przewlekłe zapalenie oskrzeli, obturacyjna choroba płuc.
Jeżeli pojawia się krwioplucie i duszności, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Co na mokry kaszel? Jak radzić sobie z kaszlem produktywnym?

Istnieje sporo domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić mokry kaszel. Są to między innymi:

  • zabiegi inhalacyjne;
  • herbaty ziołowe: tymianek, lipa, dziewanna;
  • syrop z cebuli;
  • czosnek;
  • nawilżanie pomieszczeń;
  • nacieranie klatki piersiowej.

Leki przeciwkaszlowe

Chcąc poradzić sobie z mokrym kaszlem, warto sięgnąć także po przeciwkaszlowe leki bez recepty, takie jak Flavamed. Produkt ten zawiera substancję czynną ambroksol, która została dokładnie przebadana i jest dobrze tolerowana. Lek zaczyna działać po ok. 30 minutach, rozrzedzając zalegający śluz, dzięki czemu staje się on bardziej płynny i łatwiej można go wykrztusić.

W przypadku kaszlu mokrego domowe sposoby połączone ze stosowaniem odpowiednich leków szybko powinny przynieść ulgę. Należy jednak pamiętać, iż kaszel mokry często stanowi objaw infekcji bakteryjnej, która może wymagać odrębnego leczenia.

Dlatego gdy czujemy się źle, a kaszlowi towarzyszy gorączka oraz inne objawy, warto skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i przepisze leki. Jeżeli kaszel mokry jest wynikiem reakcji alergicznej, oprócz leków rozrzedzających, warto mieć przy sobie leki przeciwalergiczne.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: