Dieta ketogeniczna: opinie, co jeść, ile można schudnąć i jak wzmocnić efekty?

D
dieta ketogeniczna na odchudzanie

Sposobów na odchudzanie jest wiele. Ważne jest to, aby znaleźć metodę, która będzie do nas dobrze dopasowana. Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny. Dodatkowym utrudnieniem są np. schorzenia przewlekłe, czy też przebyte choroby. Do rygorystycznych diet należy więc podchodzić z rozsądkiem i ostrożnością. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna. Jest ona dość kontrowersyjna. Wiele osób poleca ją ze względu na doskonałe efekty.

Dieta ketogeniczna w wielu przypadkach sprawdza się doskonale. Należy jednak uwzględnić, że wiele zależy od predyspozycji naszego organizmu. Z pewnością nie należy jej wdrażać bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, czy też dietetykiem. Nie każdy poradzi sobie z samodzielnym stworzeniem planu dietetycznego. Ważne jest również to, aby obserwować stan i reakcje organizmu. Nie ma sensu kontynuować diety, jeśli nie przynosi ona pożądanych rezultatów.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna zwana dietą ketogenną opiera się na spożywaniu niskiej ilości węglowodanów przy zwiększeniu ilości tłuszczów. Co to oznacza? W naszym codziennym jadłospisie muszą znaleźć się produkty bogate w tłuszcze – masło, mięsa, ryby, oliwa z oliwek itd. Jednocześnie musimy ograniczyć produkty zawierające węglowodany, czyli np. słodycze, lody, smażone ziemniaki, napoje gazowane.

diety odchudzające
 Ciekawym jest, że dietę ketogeniczną stosuje się nie tylko podczas odchudzania. Często jest ona wsparciem podczas leczenia cukrzycy, czy też padaczki lekoopornej u dzieci. Oczywiście odbywa się to pod okiem lekarza. 

Opisywana dieta została stworzona z myślą o chorobach, w przypadku których leczenie metodami konwencjonalnymi nie zawsze okazuje się skuteczne. Dopiero później zauważono, że doskonale wpływa ona na redukcję masy ciała. Aktualnie jest ona powszechna wśród osób odchudzających się.

Należy mieć świadomość, że wprowadzenie organizmu w stan ketozy może nieść za sobą nieprzyjemne skutki uboczne. Zazwyczaj pojawiają się one na początku, gdyż zmiana nawyków żywieniowych jest dla naszego organizmu szokiem. Do nieprzyjemnych dolegliwości można zaliczyć m.in.: ospałość, zawroty głowy, zaparcia, zaburzenia metaboliczne. Jest to jednak najczęściej stan przejściowy, który mija po pewnym czasie.

Najważniejsze zasady diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna może mieć różny przebieg. Wszystko zależy od proporcji spożywanych składników pokarmowych. Deficyt kaloryczny również ustalany jest indywidualnie, gdyż wszystko zależy od tego, czy chcemy schudnąć kilka, czy kilkanaście kilogramów.

Dieta ketogeniczna opiera się na dwóch podstawowych zasadach – maksymalnym ograniczeniu węglowodanów oraz zwiększeniu ilości spożywanych tłuszczów. Wszystko po to, aby wprowadzić organizm w stan ketozy.
Stan ketozy można osiągnąć jedynie w przypadku, gdy drastycznie ograniczymy ilość spożywanych węglowodanów. To właśnie wtedy organizm zwiększa produkcję ciał ketonowych, które następnie są magazynowane.

Nie można jednoznacznie określić, jaka dawka węglowodanów jest w tym przypadku pożądana. Część ekspertów uważa, że nie powinno się spożywać ich więcej, niż 20 g na dobę. Instytut Żywności i Żywienia mówi, że wystarczy spożywać mniej niż 50 g węglowodanów dziennie, aby zapobiec ketozie. Warto więc stosować się do wskazań dietetyka.

Ograniczenie ilości węglowodanów sprawia, że rezerwy glukozy stają się zbyt małe. Z tego powodu organizm nie może utlenić tłuszczów. Stymuluje to produkcję ciał ketonowych. Trafiają one do tkanej obwodowych, dzięki czemu stają się źródłem energii. Deficyt glukozy przestaje być więc odczuwalny.

Zalety i wady diety ketogenicznej

Oczywistym jest, że dieta ketogeniczna ma nie tylko zalety, ale również wady. Nie istnieje dieta idealna, która w krótkim czasie pozwoli nam zrzucić kilogramy gromadzone przez miesiące lub lata. Nie można jednoznacznie określić, co przyniesie oczekiwane rezultaty. Może okazać się, że dieta ketogenna okaże się strzałem w dziesiątkę, jednak można stwierdzić to dopiero po czasie.

Największym plusem opisywanej diety jest pozytywny wpływ na liczne schorzenia. Bardzo często okazuje się ona skuteczniejsza niż leczenie farmakologiczne. Zwykle jest ona stosowana u dzieci, co umożliwia ograniczenie ilości spożywanych leków.

Kolejnym plusem jest fakt, że dieta ketogeniczna pozwala zahamować głód. Mniejszy apetyt jest równoznaczny z mniejszymi porcjami jedzenia. Liczne badania naukowe udowodniają, że szybciej stajemy się syci, a więc nie potrzebujemy takiej ilości pożywienia, jak dotychczas. Jest to ważne dla osób odchudzających się.

Uczucie głodu jest bezpośrednio powiązane z ilością ciał ketonowych w organizmie. Im jest ich więcej, tym odczuwamy mniejszą chęć jedzenia. Warto podkreślić, że taki stan utrzymuje się nawet w przypadku obniżonej kaloryczności. To właśnie wtedy najtrudniej jest opanować się przed jedzeniem. Dzięki temu łatwiej jest zredukować masę ciała.

 Dieta ketogeniczna na odchudzanie może przynieść po czasie satysfakcjonujące rezultaty. Pamiętajmy, że wagę ostateczną poznamy dopiero po kilku tygodniach. Początkowo ubytek masy ciała jest spory, ale często wynika to z odwodnienia. Dochodzi to spadku poziomu glukozy w organizmie, a także oczyszczenia z ciał ketonowych.  

Wiele badań ukazuje, że nawet krótkotrwała dieta ketogeniczna przynosi lepsze efekty, niż standardowa. Niektórzy zwolennicy twierdzą, że pozytywnie wpływa ona również na układ naczyniowo-sercowy.

zalety diety ketogenicznej

Przeciwnicy diety ketogenicznej w odchudzaniu twierdzą, że obciąża ona wątrobę oraz nerki. Ponadto na początku może pojawić się zmęczenie, osłabienia, czy też zaparcia. Następuje pogorszenie samopoczucia. Czasami pojawiają się mdłości. Oczywiście jest to stan przejściowy, który zwykle ustępuje.

Po pewnym czasie wraca dobre samopoczucie oraz energia. Nierzadko jednak dochodzi do niedoboru witamin, składników odżywczych, czy też przeciwutleniaczy. Może to skutkować rozwojem wielu groźnych schorzeń np. zapaleniem trzustki, kamicy żółciowej lub nerkowej. Zagrożeniem jest również gromadzenie się składnika o nazwie methylglyoxal, co może skutkować uszkodzeniem tkanek i naczyń krwionośnych.

Dieta ketogeniczna ma nie tylko plusy, ale również minusy. Negatywne konsekwencje zniechęcają do jej wdrożenia. Z pewnością nie jest to dieta długotrwała, którą można stosować non-stop. Wszystko powinno odbywać się pod okiem lekarza. Dzięki temu nie doprowadzimy do osłabienia zdrowia i rozwoju groźnych schorzeń.

Wiele osób zastanawia się, ile można schudnąć podczas stosowania diety ketogenicznej. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dużo zależy od tego, jak długo będziemy ją stosować.

Zdrowe odchudzanie to 1-2 kg na tydzień i tego należy się trzymać. Z pewnością żaden dietetyk nie stworzy menu, dzięki któremu będziemy gubić masę ciała szybciej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to niezdrowe i grozi wystąpieniem efektu jojo.

Co jeść na diecie ketogennej?

Dieta ketogenna cieszy się dużą popularnością wśród sportowców. Organizm pozbawiony głównego źródła paliwa (węglowodanów) poszukuje alternatywy. Właśnie dlatego wykorzystuje on zgromadzoną tkankę tłuszczową, co przekłada się na ubytek wagi.

Przeciętna dieta to około 50% węglowodanów, 15% białek, a także 35% tłuszczów. W diecie ketogenicznej proporcje te wyglądają następująco: 5% węglowodanów, 15% białek, 80% tłuszczów. Co można jeść na diecie ketogennej? Przede wszystkim tłuszcze – to one powinny stanowić podstawę naszej diety.

Poniższa rozpiska z pewnością przyda się osobom planującym odchudzanie:

  • Mięso – bardzo ważne jest to, aby było ono nieprzetworzone. Należy jednak wiedzieć, że posiada ono dużą ilość białka, co nie jest mile widziane. Z tego względu nie należy przesadzać z ilością produktów mięsnych, gdyż efekty mogą być odwrotne do zamierzonych.
  • Owoce morza – mogą być spożywane w niemal każdej postaci.
  • Ryby – są źródłem kwasów omega 3. Należy unikać dań mocno przetworzonych np. ryb w panierce. Dobrą opcją są makrele, czy też łososie, ponieważ są one dość tłuste.
  • Warzywa – oczywiście mowa tutaj o tych produktach, które nie zawierają dużej ilości węglowodanów. Poleca się m.in. cukinie, brokuły, sałaty, kalafiory.
  • Orzechy – w tym przypadku również należy unikać orzechów z dużą zawartością węglowodanów. Mogą one stanowić przekąskę pomiędzy posiłkami.
  • Owoce jagodowe – z tej grupy poleca się przede wszystkim jagody, truskawki, czy też borówki. Nie wszystkie owoce jagodowe są polecane.
  • Nabiał pełnotłusty – w szczególności masło, jogurty, sery, śmietany. Nie należy jednak przesadzać z mlekiem, ponieważ dostarcza ono sporek dawki węglowodanów.
  • Oleje – stosowane są one, jako dodatek do potraw. Najlepiej sięgnąć po produkty nieprzetworzone np. oliwę z oliwek, olej kokosowy.

Jeśli chodzi o napoje, to zalecana jest przede wszystkim woda. Nie należy dopuścić do odwodnienia organizmu. Warto więc spożywać około 1,5-2 l wody dziennie. Można pić niektóre odmiany kawy, czy też herbaty. Oczywiście należy zrezygnować z cukrów i innych słodzików. W ostateczności możemy sięgnąć po niewielką ilość śmietanki do kawy.

Dieta ketogeniczna a alkohol – to temat, który interesuje wiele osób. Napoje procentowe nie są zalecane podczas odchudzania. Raz na jakiś czas można jednak sięgnąć po kieliszek wina. Nie trzeba obawiać się nieprzyjemnych dolegliwości.

Czego nie jeść na diecie ketogennej?

stan ketozy

Na diecie ketogennej nie należy spożywać przede wszystkim węglowodanów. Nie każdy jednak wie, w jakich produktach spożywczych się one znajdują.

Z pewności należy całkowicie odstawić:

  • ziemniaki,
  • napoje gazowane i soki słodzone,
  • cukier i słodziki,
  • fast foody,
  • dania typu instant,
  • słodycze,
  • makaron,
  • ryż,
  • owoce z dużą zawartością węglowodanów m.in. banany,
  • białe pieczywo,
  • piwo.

Oczywiście lista produktów jest o wiele dłuższa. Warto więc dokładnie analizować skład spożywanych produktów. Nie mamy świadomości, jak ogromną ilość węglowodanów nieświadomie spożywamy każdego dnia.

Jakie opinie ma dieta ketogeniczna?

opinie o diecie ketogenicznej

Właściwie zaplanowana dieta ketogeniczna może nieść za sobą wiele pozytywnych efektów. Możemy skutecznie zredukować masę ciała, nawet jeśli wcześniej mieliśmy problemy z odchudzaniem. Dodatkowym plusem jest fakt, że po pewnym czasie poprawia się nasze samopoczucie. Stajemy się aktywniejsi oraz przepełnieni energią. Trzeba jednak pamiętać, że jest to dieta na relatywnie krótki okres czasu.

Osoby stosujące dietę ketogenną przyznają, że na początku zauważyli gwałtowne pogorszenie samopoczucia. W wielu przypadkach osłabił się metabolizm, a tym samym pojawiły się zaparcia. Skutkowało to wzdęciami, lekkimi bólami brzucha, czy też nudnościami. Zwykle takie objawy pojawiały się w pierwszym tygodniu, a ustępowały po kilku dniach.

Pogorszenie samopoczucia jest zupełnie normalne, jeśli odstawiliśmy węglowodany z dnia na dzień. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się przede wszystkim u tych osób, które wcześniej spożywały ich duże ilości.

Po pewnym czasie dieta ketogenna przynosi oczekiwane efekty. Łaknienie jest ograniczone, dzięki czemu można zredukować kalorię. Ponadto menu jest smaczne, a także sycące. Zadowoli to więc tych, którzy nie wyobrażają sobie głodówki. Przez kilka tygodni można zredukować wagę nawet o 5-10 kg.

Suplementy wspierające dietę

suplementy wspomagające odchudzanie

Suplementacja w diecie ketogenicznej może przyspieszyć proces odchudzania. Na rynku pojawiło się wiele produktów tego typu, jednak nie każdy jest godny zainteresowania. Warto więc rozsądnie podejść do tego tematu.

 Keto Actives to aktualnie jeden z chętnie wybieranych suplementów, który polecany jest podczas diety ketogenicznej. Intensyfikuje on spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki czemu efekty odchudzania pojawiają się o wiele szybciej. Należy również zaznaczyć, że jest to produkt o łagodnej formule, która nie obciążą żołądka, czy też pracy układu pokarmowego.  

Keto Actives to suplement diety, który bazuje na naturalnych składnikach. Jest on przeznaczony nie tylko dla tych, którzy wprowadzili dietę ketogenną. Podstawowe efekty jego stosowania to:

  • przyspieszenie metabolizmu lipidów,
  • intensyfikacja spalania tkanki tłuszczowej,
  • ograniczenie apetytu i chęci podjadania,
  • większa ilość energii do działania,
  • utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy i cholesterolu we krwi.

W składzie opisywanego produktu można znaleźć m.in. ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, chrom, kofeinę bezwodną, ekstrakt z papryki rocznej, ekstrakt z pieprzu czarnego. Jest to suplement bez recepty, który nie powoduje obciążenia organizmu. Oczywiście wymaga on regularnego zażywania.

Keto Actives

Pierwsze efekty suplementacji widoczne są zwykle po kilkunastu dniach. Trzeba pamiętać, że tego typu produkty stanowią jedynie uzupełnienie dobrze zaplanowanej diety. Oryginalny produkt najlepiej zamówić przez stronę producenta.

Keto Actives to dobra opcja dla tych, którzy wdrożyli nie tylko dietę, ale również aktywność fizyczną. Przeciwdziała on zmęczeniu oraz osłabieniu. Zwiększa wytrzymałość i wydolność organizmu, co jest szczególnie istotne podczas treningu i ćwiczeń.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: