Dieta lekkostrawna – jak wygląda i kto powinien ją stosować?

D

dieta lekkostrawna


Wśród diet mających poprawiać samopoczucie prym wiedzie dieta lekkostrawna. Jej zadaniem jest odciążanie układu pokarmowego, a co za tym idzie całego organizmu. Jakie ma założenia i kto może lub powinien taką dietę stosować? O tym poniżej.

Czym jest dieta lekkostrawna?

Dieta lekkostrawna w popularnym wyobrażeniu to suchary i kasza manna, dodatkowo najczęściej kojarzy się z ciągłym głodem. Jest to jednak dalekie od prawdy – dieta lekkostrawna wcale nie oznacza postu, chodzi w niej jedynie o to, żeby nasz układ pokarmowy nie musiał zanadto wysilać się przy trawieniu jedzenia.

Składa się ona najczęściej z 4-5 mniejszych posiłków dziennie. Kluczowe jest, żeby układ pokarmowy pracował na niskim obciążeniu, ale w sposób ciągły, a nie zrywami po większych a rzadszych posiłkach.
Kolejną istotną sprawą jest rezygnacja z produktów zawierających duże ilości błonnika pokarmowego. Pieczywo jasne zamiast ciemnego, drobne kasze (stąd manna). Owoce i warzywa przed spożyciem dobrze jest obrać i ugotować lub udusić. Ogólnie poleca się produkty wstępnie przetworzone poprzez gotowanie w wodzie i na parze, dzięki temu są miękkie i łatwiej je strawić.

Dozwolone jest także pieczenie, ale bez użycia tłuszczu – potrawy tłuste są obciążające dla żołądka i jelit. Należy unikać roślin strączkowych i kapustnych, które powodują wzdęcia oraz ostrych przypraw i produktów w inny sposób drażniących przewód pokarmowy.

Dla kogo przeznaczona jest dieta lekkostrawna?

Przede wszystkim dieta ta ma właściwości terapeutyczne i jako taka jest często elementem leczenia szpitalnego czy rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych.

Jako że błonnik jest istotnym składnikiem diety zdrowego człowieka, warto upewnić się, że dieta łatwostrawna jest niezbędna i skonsultować się przed jej długotrwałym stosowaniem z lekarzem bądź dietetykiem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby od czasu do czasu na dzień bądź dwa przejść na taką dietę o niskiej zawartości błonnika.

Zatem u kogo mogą wystąpić wskazania do dłuższego stosowania diety lekkostrawnej? Są to na pewno osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego (głównie żołądka i jelit, ale też innych organów tego układu, w szczególności osoby z nowotworami układu pokarmowego czy z chorobą wrzodową).

Jak wspomnieliśmy wyżej osoby w okresach rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych lub innych przewlekłych chorobach, a także w trakcie leczenia chorób infekcyjnych, którym towarzyszy gorączka, mogą, a nawet powinny zmienić swój jadłospis na lekkostrawny.

Jest to także często stosowana dieta w przypadku małych dzieci, których układ trawienia nie pracuje jeszcze tak dobrze, jak u dorosłych. Sprawdza się też w przypadku osób w wieku podeszłym, których trawienie nie jest już tak sprawne.

W przypadku tymczasowych dolegliwości, które zdarzają się każdemu z nas, jak bóle brzucha czy biegunki tymczasowa dieta lekkostrawna powinna pomóc w przywróceniu naszego organizmu do stanu homeostazy. W takich sytuacjach warto zrezygnować tymczasowo z błonnika i dać swojemu organizmowi moment na złapanie oddechu.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: