Dlaczego warto nosić maseczki antysmogowe?

D

dlaczego warto nosić maseczki antysmogowe?

Od soboty 27 lutego 2021 roku w Polsce w związku z pandemią koronawirusa w dalszym ciągu mamy obowiązek zakrywania ust i nosa, a zmianie ulega fakt, że nie możemy w tym celu używać zamienników maski, czyli materiałowych chust, kominów, szalików czy przyłbic. Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym w Dzienniku Ustaw mamy obowiązek noszenia tylko i wyłącznie masek na twarz, które tym samym mają chronić nasze zdrowie – noszenie masek jest więc ustawowym obowiązkiem, choć z pewnymi wyjątkami, o których możesz przeczytać poniżej.

Warto w takim razie zastanowić się, jaki rodzaj maski dobrać odpowiednio do naszej codziennej aktywności. W internecie znajdziemy wiele różnorodnych masek, lecz dziś przybliżymy nieco maski antysmogowe, które mogą być również używane jako zabezpieczenie przed zakażeniem koronawirusem.

Maska antysmogowa – poznaj jej zalety

Maski antysmogowe znane są i używane już o wiele wcześniej, zanim światem wstrząsnął koronawirus i stosowane były głównie do zabezpieczenia dróg oddechowych przed zanieczyszczeniem powietrza – obecnie również w celu ochrony przed wirusem.

Już sama nazwa – maska antysmogowa – sugeruje, że ten rodzaj maski chroni nas przed smogiem i tym, co w nim się znajduje. Tego typu maski na rynku określa się również jako przeciwpyłowe.

Smog to, innymi słowy, mieszanina powietrza i pyłów tzw. zawieszonych, czyli spalin, zanieczyszczeń, których stężenie może zagrażać zdrowiu, a nawet w dłuższej perspektywie życiu. Najczęściej w składzie smogu występuje amoniak, siarka, metale ciężkie, czy szczególnie niebezpieczny benzopiren mający negatywny wpływ na zdrowie.

Zagrożeniem dla zdrowia są małe cząstki zanieczyszczeń o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które dostają się do naszego organizmu poprzez układ oddechowy, dlatego w okresach dużego zanieczyszczenia, zapylenia warto nosić maski antysmogowe, by chronić układ oddechowy i sercowo-naczyniowy przed szkodliwym wpływem smogu.

Co sprawia, że maski antysmogowe zatrzymują zanieczyszczenia i pyły? Poniżej poznasz budowę i zasadę działania takiej maseczki.

Maska antysmogowa – budowa i zasada działania

maseczka antysmogowaMaska antysmogowa to maska wielowarstwowa, która wyposażona jest w  filtr węglowy N95 .

Maseczki takie (jednorazowe FFP oraz wielorazowe) zazwyczaj wyposażone są w kilka warstw materiału z węglem aktywnym, który ma zdolność wyłapywania, zatrzymywania
i neutralizowania szkodliwych cząsteczek:

  • kurzu,
  • pyłu,
  • pyłków roślin,
  • spalin,
  • pleśni,
  • aerozoli,
  • chemikaliów,
  • roztoczy,
  • dymu papierosowego,
  • drobnoustrojów,
  • wirusów.

Maska wielorazowa najczęściej wykonana jest z naturalnego, oddychającego materiału oraz wymiennego filtra, którego żywotność i skuteczność zależna jest od rodzaju naszej aktywności, intensywności zanieczyszczenia powietrza oraz wzmożonego użytkowania.

Skuteczność filtracyjna maski zależna jest od częstotliwości wymieniania filtra, gdyż wraz
z użytkowaniem i mocnym zanieczyszczeniem powietrza właściwości filtra tracą swoje ochronne specyfikacje.

Generalnie zaleca się, by wymieniać filtr po 20-25 godzinach użytkowania – zabieg ten jest bardzo prosty, gdyż, maska antysmogowa posiada coś w rodzaju kieszonki, do której wsuwa się filtr – wymiana na nowy jest więc dziecinnie prosta i nie stwarza żadnego problemu.

Maska jednorazowa FFP – ten typ maski antysmogowej składa się z kilku warstw specjalnej, filtrującej, gęstej włókniny, która wychwytuje około 95% cząsteczek zawieszonych we wdychanym powietrzu.

W tej grupie masek rozróżnia się trzy rodzaje w zależności od stopnia filtracji i szczelności:

  • FFP1,
  • FFP2,
  • FFP3.
  • FFP1 – ma mniejszą filtrację niż model FFP3.

Maski tego typu są bardzo popularne na rynku i rekomenduje się je nie tylko do zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami zawartymi w smogu, ale również do ochrony przed koronawirusem – dzięki temu, że tego typu maski lepiej przylegają do twarzy. Uważa się, że dają większą ochronę niż maski chirurgiczne.

Zaleca się noszenie takiej maski od 8 do 10 godzin w zależności od intensywności użytkowania.

Jak dbać o maskę antysmogową?

maseczka na twarzJak więc dbać o maseczkę, by stanowiła dobrą ochronę przed zagrożeniem?

Zarówno przy maskach wielorazowych jak i jednorazowych należy pamiętać, by przestrzegać podstawowych zasady czystości, czyli zakładać maskę czystymi, zdezynfekowanymi rękami, którymi przy zakładaniu czy zdejmowaniu maski staramy się nie dotykać twarzy.

Zwracamy szczególnie uwagę na to, jak dokładnie i szczelnie maska przylega do twarzy, by było jak najmniej prześwitów, przez które drobnoustroje i pyły mogą dostać się do naszego organizmu – im szczelniej maski przeciwpyłowe przylegają do twarzy, chroniąc usta i nos, tym zwiększa się jej efektywność, skuteczność ochrony i bezpieczne oddychanie.

Na rynku możemy kupić maski w wielu wzorach i rozmiarach dedykowane dorosłym i dzieciom – prócz podstawowego zadania, czyli ochrony – posiadają także funkcje dekoracyjne – dostępne są przeróżne kolory, wzory, a nawet zabawne druki.

Wymieniając maseczkę jednorazową na nową lub wymieniając filtr w wielorazowej, należy również zachować ostrożność, by na dłoniach nie przenosić zarazków – nie dotykajmy twarzy, a szczególnie oczu, nosa czy ust.

Jeśli maseczki posiadają dodatkowy filtr z zaworem, to po użyciu wyciągamy zaworek filtra
i wymieniamy filtr na nowy. Jeśli nie posiadają wymiennego filtra, to całą maskę po użyciu wymieniamy na nową.

Przy okazji wymiany filtrów w masce ważne jest to, aby wyprać maskę w ciepłej wodzie (60 stopni) z detergentem – róbmy to jak najczęściej, gdyż wspomoże to nie tylko w lepszej filtracji, ale zapobiegnie chorobom przenoszonym drogą kropelkową, natomiast zużyte maski i filtry przechowujmy w szczelnie zamkniętych woreczkach.

W jakich miejscach należy nosić maski antysmogowe?

maseczka antysmogowa a bieganieZe względu na pierwotne przeznaczenie tego typu masek maski te nosimy tam, gdzie istnieje zagrożenie smogiem i problem ze sporym natężeniem pyłów, a także w miejscach, gdzie jest w dużym stopniu zanieczyszczone powietrze, czyli najczęściej na zatłoczonych, zakorkowanych ulicach miast.

Obecnie w warunkach pandemii problem pyłów i walki ze smogiem nie jest aż tak istotny jak dotychczas. Ryzyko zakażenia i obowiązek ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą kropelkową, w tym koronawirusem stał się bardziej priorytetowym zadaniem.

W związku ze wzrostem zakażeń musimy chronić siebie i innych nosząc w przestrzeni publicznej maski ochronne – mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w sklepach, galeriach handlowych, urzędach, w transporcie publicznym, w zakładach pracy, o ile pracodawca nie zdecyduje inaczej, nawet na rowerze, deskorolce, jeśli korzystamy z drogi publicznej.

Obecnie uprawiając jogging, również jesteśmy zobowiązani zakładać maski, chyba że trenujemy wyczynowo, to w parkach i miejscach rekreacji czy siłowniach możemy z niej zrezygnować, jednak z zachowaniem bezpiecznych odległości między sobą.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa obecnie zwolnione są dzieci w przedszkolach i osoby zajmujące się nimi, osoby z zaburzeniami i przeciwwskazaniami do noszenia masek.

Swobodnie, bez maski możemy oddychać czystym powietrzem w parkach, zieleńcach, na plaży, w ogrodzie botanicznym, jednak należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jak choćby o co najmniej 1,5 m dystansie.

Czy warto więc nosić maski antysmogowe?

Mimo uciążliwości i negatywnych głosów osób, które są przeciwko obowiązkowemu noszeniu maseczek uważamy, że warto nosić dobrej jakości maski, które służą ochronie naszego zdrowia.

Najnowsze doniesienia informują nas niestety o coraz większym wzroście zachorowalności na COVID-19, stąd dla dobra swojego i bliskich, warto kupić i korzystać na co dzień z masek. Wybierzmy takie, które chronią przed zakażeniem i zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu.

Z badań wynika, że nie ma jednej, skutecznej ochrony i żadna maska nie chroni nas w 100 %, jednak zachowując podstawowe środki ochrony, zdrowy rozsądek możemy pozostać zdrowi.

Oczywiście prócz tych zasad korzystajmy z uroków świeżego powietrza, uprawiajmy sport, spacerujmy po lesie i wykorzystujmy każdą nadarzającą się chwilę, by czerpać z zasobów środowiska to, co najlepsze.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: