Dolegliwości trawienne – jak sobie z nimi radzić?

D

dolegliwości trawienne

Dolegliwości trawienne mogą obejmować wiele różnorodnych symptomów i konkretnych problemów takich jak niestrawność lub zespół jelita wrażliwego. Okazuje się, że istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tego typu dolegliwościami, a jedną z naturalnych metod jest przyjmowanie ziół i preparatów leczniczych.

Przyczyny dolegliwości trawiennych

Problemy z trawieniem dotykają zdecydowanej większości społeczeństwa, i to bez względu na wiek, czy płeć. Do najważniejszych trzech grup przyczyn dolegliwości trawiennych można zakwalifikować:

  1. Przyczyny organiczne, które mogą powodować dyspepsję, czyli niestrawność. Może być to refluks żołądkowy, zapalenie jelit, polipy lub nowotwory. Tego typu schorzenia są zwykle wynikiem obciążeń genetycznych, nieprawidłowego odżywania i nieodpowiedniego stylu życia.
  2. Przyczyny czynnościowe, które występują dosyć często, i mogą dotyczyć refluksu żołądkowo-przełykowego, nadmiernego wydzielania kwasu solnego oraz niewłaściwej reakcji błony śluzowej dwunastnicy i żołądka na pokarm.
  3. Przyczyny związane ze sposobem odżywiania, na przykład spożywanie zbyt ciężkich i tłustych produktów, nieregularne posiłki, jedzenie żywności sztucznie przetwarzanej, a także zbyt duża ilość pokarmów tłustych i niewłaściwy sposób przygotowywania produktów spożywczych.

Można uznać, że przyczyny dolegliwości trawiennych są różnorodne i dopiero lekarz jest w stanie stwierdzić, dlaczego pojawił się dany problem.

Objawy dolegliwości trawiennych

Dolegliwości trawienne mogą dawać szereg objawów, a na ich podstawie zwykle trudno jest dokładnie postawić diagnozę i stwierdzić, jaka jest konkretna przyczyna danego zaburzenia.

Do najważniejszych symptomów można jednak zakwalifikować następujące:

  • wczesne uczucie sytości,
  • brak apetytu,
  • poczucie ciężkości w żołądku, odczucie że pokarm zalega,
  • zgaga, nudności,
  • ból brzucha, odbijanie się po posiłku.

Do najważniejszych zaburzeń związanych z dolegliwościami trawiennymi można zakwalifikować niestrawność oraz zespół jelita drażliwego. Niestrawność w około 40% przypadków ma podłoże chorobowe, na przykład związane z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobą Leśniewskiego-Crohna lub nowotworami, natomiast w pozostałych przypadkach przyczyny zwykle pozostają nierozpoznane.

Należy zaznaczyć, że pojawianie się niestrawności od czasu do czasu w żadnym wypadku nie musi świadczyć o poważnych zaburzeniach, ponieważ organizm ludzki może tak zareagować na przejedzenie się, niewłaściwy pokarm, czy też zbyt dużą przerwę między posiłkami. Z kolei zespół jelita drażliwego jest przewlekłą chorobą pokarmową i daje objawy takie jak silne skurcze brzucha, biegunkę lub niemożność wypróżnienia się, a także wzdęcia, wymioty, odbijanie się. Podstawą leczenia jest tutaj podawanie różnych leków oraz łagodzenie objawów choroby.

Zioła jako sposób na pozbycie się problemów z trawieniem

Poprawa pracy układu trawiennego opiera się na różnorodnych działaniach. Z jednej strony kluczowe znaczenie ma odpowiednia, zdrowa dieta, z drugiej aktywność fizyczna, a z trzeciej odpowiednie leczenie. Zwykle w łagodnych i umiarkowanych przypadkach niestrawności i innych kłopotów trawiennych, polecane są zioła. Dobrym przykładem takiego preparatu jest Iberogast, który można kupić tutaj: https://www.apo-discounter.pl/iberogast-plyn-doustny-100ml-pzn-08300038

Iberogast to ziołowy preparat leczniczy, stosowany w przypadku pojawienia się niestrawności, zgagi, wzdęć oraz bólów brzucha. Produkt ten zawiera wyciągi z korzenia arcydzięgla, kminku oraz kwiatów rumianku. Efektem działania jest poprawa perystaltyki jelit, zmniejszenie objawów ze strony układu trawiennego, a także łagodzenie nudności i zaparć. Dodatkowo w składzie znajduje się ostropest, który wspomaga tworzenie żółci i ma korzystny wpływ na wątrobę. Iberogast to preparat, który można przyjmować trzy razy dziennie po 20 kropli, w przypadku osób dorosłych.

Zioła są skuteczną metodą wsparcia w eliminacji niestrawności, zgagi, bólów brzucha i innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego warto się zdecydować na takie preparaty, które przynoszą wiele korzyści i łagodzą nieprzyjemne objawy.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: