Dolegliwości trawienne mogą obejmować wiele różnorodnych symptomów i konkretnych problemów takich jak niestrawność lub zespół jelita wrażliwego. Okazuje się, że istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tego typu dolegliwościami, a jedną z naturalnych metod jest przyjmowanie ziół i preparatów leczniczych.
Przyczyny dolegliwości trawiennych
Problemy z trawieniem dotykają zdecydowanej większości społeczeństwa, i to bez względu na wiek, czy płeć. Do najważniejszych trzech grup przyczyn dolegliwości trawiennych można zakwalifikować:
- Przyczyny organiczne, które mogą powodować dyspepsję, czyli niestrawność. Może być to refluks żołądkowy, zapalenie jelit, polipy lub nowotwory. Tego typu schorzenia są zwykle wynikiem obciążeń genetycznych, nieprawidłowego odżywania i nieodpowiedniego stylu życia.
- Przyczyny czynnościowe, które występują dosyć często, i mogą dotyczyć refluksu żołądkowo-przełykowego, nadmiernego wydzielania kwasu solnego oraz niewłaściwej reakcji błony śluzowej dwunastnicy i żołądka na pokarm.
- Przyczyny związane ze sposobem odżywiania, na przykład spożywanie zbyt ciężkich i tłustych produktów, nieregularne posiłki, jedzenie żywności sztucznie przetwarzanej, a także zbyt duża ilość pokarmów tłustych i niewłaściwy sposób przygotowywania produktów spożywczych.
Można uznać, że przyczyny dolegliwości trawiennych są różnorodne i dopiero lekarz jest w stanie stwierdzić, dlaczego pojawił się dany problem.
Objawy dolegliwości trawiennych
Dolegliwości trawienne mogą dawać szereg objawów, a na ich podstawie zwykle trudno jest dokładnie postawić diagnozę i stwierdzić, jaka jest konkretna przyczyna danego zaburzenia.
Do najważniejszych symptomów można jednak zakwalifikować następujące:
- wczesne uczucie sytości,
- brak apetytu,
- poczucie ciężkości w żołądku, odczucie że pokarm zalega,
- zgaga, nudności,
- ból brzucha, odbijanie się po posiłku.
Należy zaznaczyć, że pojawianie się niestrawności od czasu do czasu w żadnym wypadku nie musi świadczyć o poważnych zaburzeniach, ponieważ organizm ludzki może tak zareagować na przejedzenie się, niewłaściwy pokarm, czy też zbyt dużą przerwę między posiłkami. Z kolei zespół jelita drażliwego jest przewlekłą chorobą pokarmową i daje objawy takie jak silne skurcze brzucha, biegunkę lub niemożność wypróżnienia się, a także wzdęcia, wymioty, odbijanie się. Podstawą leczenia jest tutaj podawanie różnych leków oraz łagodzenie objawów choroby.
Zioła jako sposób na pozbycie się problemów z trawieniem
Poprawa pracy układu trawiennego opiera się na różnorodnych działaniach. Z jednej strony kluczowe znaczenie ma odpowiednia, zdrowa dieta, z drugiej aktywność fizyczna, a z trzeciej odpowiednie leczenie. Zwykle w łagodnych i umiarkowanych przypadkach niestrawności i innych kłopotów trawiennych, polecane są zioła. Dobrym przykładem takiego preparatu jest Iberogast, który można kupić tutaj: https://www.apo-discounter.pl/iberogast-plyn-doustny-100ml-pzn-08300038
Iberogast to ziołowy preparat leczniczy, stosowany w przypadku pojawienia się niestrawności, zgagi, wzdęć oraz bólów brzucha. Produkt ten zawiera wyciągi z korzenia arcydzięgla, kminku oraz kwiatów rumianku. Efektem działania jest poprawa perystaltyki jelit, zmniejszenie objawów ze strony układu trawiennego, a także łagodzenie nudności i zaparć. Dodatkowo w składzie znajduje się ostropest, który wspomaga tworzenie żółci i ma korzystny wpływ na wątrobę. Iberogast to preparat, który można przyjmować trzy razy dziennie po 20 kropli, w przypadku osób dorosłych.