Warto jednak wiedzieć, jak zlikwidować zmarszczki bardziej naturalnymi sposobami.
Jak powstają zmarszczki na twarzy?
Skóra zbudowana jest z trzech podstawowych warstw, czyli naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Skóra właściwa znajduje się tuż pod naskórkiem i zawiera nerwy, naczynia krwionośne oraz mieszki włosowe. Składa się z białka zwanego kolagenem, zbudowanego z sieci włókien przyczyniających się do wzrostu naczyń krwionośnych oraz komórek. Będąc głównym elementem skóry właściwej, kolagen stanowi dla niej olbrzymie wsparcie.
Jest białkiem prostym, zbudowanym wyłącznie z aminokwasów w formie spiralnych łańcuchów peptydowych. Proces tworzenia się kolagenu wymaga stałego stężenia witaminy C w organizmie, a do jego obrotu dochodzi przez cały okres życia człowieka. Zużyty kolagen ulega degradacji, a wszystkie braki są natychmiastowo uzupełniane. Jednak wraz z rozpoczęciem się procesu starzenia, odnowa białka kolagenowego przebiega coraz mniej produktywnie. W efekcie dochodzi o utraty kolagenu ze skóry, na co wpływ mają również czynniki atmosferyczne, stres, zła dieta, niezdrowy styl życia i brak odpowiedniej pielęgnacji. To właśnie wówczas zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki mimiczne oraz inne niekorzystne zmiany skórne na twarzy.
Zmarszczki mimiczne
Powstawanie zmarszczek mimicznych stanowi naturalną konsekwencję mrużenia oczu, poruszania brwiami, marszczenia czoła czy uśmiechania się. Według naukowców, w ciągu zaledwie jednego dnia mięśnie twarzy mogą naprężać się i kurczyć nawet 15 000 razy. W efekcie dochodzi do zmniejszenia elastyczności skóry oraz wyraźnego obniżenia jej jędrności, przez co zaczynają się na niej pojawiać zmiany pod postacią zmarszczek.
Dopiero w wyniku ich powstawania zaobserwować można efekty nawyków mimicznych, nad którymi bardzo trudno jest zapanować. Na pogłębianie się zmarszczek mimicznych wpływ mogą mieć także długie godziny spędzane na solarium. Ponieważ starzenie się skóry uznawane jest za bardzo indywidualną kwestię, u niektórych tego typu zmiany pojawiają się już po dwudziestce, a u innych dopiero po trzydziestce.
Sposoby na zmarszczki mimiczne
Istnieje wiele sposobów na przeciwdziałanie powstawaniu zmarszczek mimicznych. Przede wszystkim warto starannie kontrolować każdy odruch mimiczny, co może skutecznie zapobiec pojawianiu się zmarszczek. Obszar twarzy można również codziennie przez kilka minut masować. Najlepiej wykonywać masaż za pomocą ruchów okrężnych, rozpoczynając od nasady nosa i kończąc w okolicach skroni. W tym celu można wykorzystać olej kokosowy na zmarszczki, który jest bardzo tłusty i doskonale nawilża, a także łatwo się rozprowadza i może być używany również w formie okładów.
Warto także pić dużo wody i przyjmować produkty bogate w witaminę E, uzupełniając tym samym jej niedobory w organizmie. Ten silny przeciwutleniacz regeneruje komórki i niszczy wolne rodniki, które mogą atakować ich błony komórkowe. Witaminę tę zawierają inne rozmaite oleje, np. słonecznikowy, zbożowy czy winny, a także oliwa, migdały czy orzechy laskowe. Doskonale sprawdzają się także uzupełnione witaminą E maseczki na zmarszczki, których aplikacja
regeneruje i dogłębnie nawilża skórę, dzięki czemu niweluje kurczliwość komórek i uelastycznia je.
Zmarszczki pod oczami
Skóra pod oczami ma zaledwie pół milimetra grubości, w związku z czym jest bardzo cienka. Składa się wyłącznie z kruchych i bardzo delikatnych włókien, które nie są wsparte np. tkanką tłuszczową. Z tego powodu zaczerwienienia i podrażnienia pojawiają się na tym obszarze wyjątkowo często, a do powstawania zmarszczek dochodzi zazwyczaj w wyniku nieprawidłowo przeprowadzanej pielęgnacji. Skórze wokół oczu zaszkodzić może wiele rzeczy. Dotyczy to nie tylko resztek makijażu utrzymujących się na skórze wiele godzin, ale również nadmiernej ekspozycji oczu na słońce czy stosowania nieodpowiednich kremów oraz ich nieprawidłowej aplikacji.
Pierwsze zmarszczki wokół oczu mogą pojawić się już w wieku dwudziestu-paru lat. To również właściwy moment, aby poważnie zacząć myśleć o prawidłowej i regularnej pielęgnacji. W przypadku zaniedbania zmarszczek, pojawienie się tzw. kurzych łapek może okazać się nieuniknione, a istniejące zmiany mają szansę dodatkowo się pogłębić. Dlatego należy chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz używać okularów przeciwsłonecznych
Co najlepsze na zmarszczki pod oczami?
Próbę zlikwidowania zmarszczek pod oczami podjąć można przy użyciu specjalnych okładów o lekkiej konsystencji. W przypadku skóry podrażnionej i wrażliwej, polecane jest stosowanie okładów z białka kurzego. Doskonale redukują one nie tylko kurze łapki, dlatego można je stosować również w formie maseczki na zmarszczki całej twarzy.
Okolice oczu warto także okładać rozmaitymi wyciągami. Najlepsze zioła na zmarszczki to m.in. świetlik czy zielona herbata, których ekstrakty znajdują się w wielu kremach. Na zmarszczki wokół oczu najlepiej sprawdzają się preparaty kosmetyczne zawierające bisabolol, alantoinę czy panthenol. Krem nawilżający powinien zawierać także lecytynę, cholesterol oraz oleje roślinne. Skutecznym sposobem na zmarszczki pod oczami jest kuracja przeciw starzeniu. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie krem z witaminami A, E oraz C, a także koenzymem Q10. Na zmniejszenie obrzęku powiek korzystnie działa kofeina oraz witamina K.
Zmarszczki pod oczami można również spróbować zamaskować. W tym celu najlepiej użyć korektora, delikatnie wklepując preparat. Nie wolno trzeć skóry, ponieważ wówczas ulega ona jeszcze większemu rozciągnięciu. Lepiej unikać także nakładania grubej warstwy makijażu, który dodatkowo uwydatnia defekty.
Zmarszczki na czole
W przypadku zmian mimicznych na czole bardzo wyraźnie widać, że tendencja do pojawiania się tego typu zmarszczek bywa po prostu dziedziczona. O ich wcześniejszym lub późniejszym pojawieniu się w bardzo dużym stopniu decydują geny, jednak w ich powstawaniu dużą rolę odgrywa również rodzaj cery. Najpóźniej ze wszystkich starzeje się cera tłusta, podczas gdy najszybsze zmiany zachodzą w obrębie skóry niedostatecznie nawilżonej lub po prostu suchej. Dlatego proces starzenia się skóry jest w dużym stopniu zależny nie tylko od jej typu, ale również kondycji.
Z wiekiem traci ona swoją elastyczność, na co wpływ mają także zanieczyszczenia powietrza oraz promienie ultrafioletowe. Nie da się ich całkowicie uniknąć, jednak odpowiednia ochrona oraz skuteczne nawilżenie mogą pełnić funkcję opóźniającą proces starzenia. Na powierzchni czoła i całej twarzy zastosować można np. specjalną maseczkę. W takiej formie olej lniany na zmarszczki polecany jest zwłaszcza w zestawieniu z awokado, miodem i śmietaną. Składniki te działają zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo.
Zmarszczki wokół ust
Pośród zmarszczek mimicznych powstających w okolicach ust wyróżnić można przynajmniej kilka rodzajów. Do najpowszechniej występujących zaliczyć można bruzdy nosowo-wargowe, czyli zmarszczki „śmiechowe”. W okolicy kącików wargowej czerwieni zaobserwować można natomiast charakterystyczne linie jak u marionetek, które mogą sięgać aż do brody. Należą do najbardziej szpecących zmarszczek, ponieważ twarz przybiera przez nie niezadowolony wyraz. U bardziej dojrzałych osób nierzadko występują wokół ust zmarszczki pionowe, szczególnie widoczne u palaczy (tzw. „zmarszczki palacza„). Odpowiednia pielęgnacja ma kluczowe znaczenie w przypadku zwalczania zmarszczek na skórze wokół ust. Przede wszystkim obszar ten musi być prawidłowo nawilżony i nawodniony. Warto stosować kosmetyki wykazujące właściwości przeciwstarzeniowe i zawierające retinol, czyli witaminę A. Regularna aplikacja może być sposobem na wygładzenie skóry, co na zmarszczki działa w sposób spłycający.
Jak ujędrnić skórę i chronić ją przed zmarszczkami?
Skórę twarzy można zabezpieczyć przed zmarszczkami na wiele sposobów. Przede wszystkim należy unikać przebywania na słońcu, a w słoneczną pogodę chronić twarz za pomocą nakryć głowy oraz okularów przeciwsłonecznych. Lepiej zrezygnować także z samoopalaczy i stosować jedynie kremy z filtrem, które uchronią skórę przed szkodliwymi promieniami UV.
Ponieważ na powstawanie zmarszczek wpływ mają także czynniki środowiskowe, warto ograniczyć przebywanie w miejscach o silnie zanieczyszczonym powietrzu oraz unikać dymów, spalin czy ozonu. Na skórę niekorzystnie działa także kortyzol, czyli hormon stresu. Jest on wydzielany do krwi podczas stresujących sytuacji, dlatego warto za wszelką cenę ich unikać. Stres można także ograniczyć, np. za pomocą ćwiczeń i technik relaksacyjnych takich jak medytacja.
Aktywność fizyczna dodatkowo korzystnie wpływa na skórę, przyspieszając transfer tlenu oraz innych niezbędnych składników do jej struktur. Ćwiczenia siłowe wzmacniają budowę mięśni i napinają skórę od wewnątrz, podczas gdy wysiłek aerobowy poprawia funkcjonowanie serca. Warto również wyrobić sobie nawyk spania na plecach, ponieważ twarz dotykająca poduszki jest bardziej narażona na różne wgniecenia i rozciągnięcia prowadzące do powstawania zmarszczek.
Jak usunąć zmarszczki za pomocą diety?
W zwalczaniu problemów skórnych domowymi sposobami pomocna może okazać się także odpowiednia dieta, która przyspiesza wygładzanie zmarszczek. Odżywianie powinno być oparte przede wszystkim na piciu dużej ilości płynów oraz jedzeniu jak największych ilości warzyw i owoców. Warto uzupełnić jadłospis także o świeże ryby, na przykład tuńczyka, łososia, pstrąga, śledzia czy makrelę. Są one bogate w kwasy omega-3, a ponadto dostarczają organizmowi niezbędne minerały, witaminy oraz antyoksydanty.
Mając na uwadze stan skóry, należy kategorycznie unikać mocno przetworzonej oraz polepszanej żywności. Zawarta w takich produktach chemia bardzo niekorzystnie wpływa na stan organizmu, a na dodatek nie dostarcza żadnych wartościowych składników odżywczych. Powinno się także ograniczyć alkohol i papierosy, a najlepiej całkowicie zrezygnować z używek.
Jak pozbyć się zmarszczek za pomocą kolagenu?
Ponieważ w młodej skórze ilość kolagenu pozostaje nienaruszona, jej struktura jest nawilżona oraz zachowuje elastyczność. W tym okresie skóra jest także bardziej odporna na czynniki środowiskowe i mimikę. Wraz z utratą kolagenu struktury wsparcia ulegają nadwyrężeniu oraz osłabieniu, przez co każdy ruch twarzy stopniowo doprowadza do pojawienia się defektów. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się produkty zawierające kolagen na zmarszczki. Podobnie jak inne środki nawilżające, kremy z kolagenem mają za zadanie doprowadzić do spowolnienia tempa utraty wody ze skóry.
Jednak tego typu balsamy działają tylko powierzchniowo i nie są w stanie głęboko się wchłonąć. W związku z tym wiele osób stosuje zastrzyki z kolagenu, przy czym zabiegi te są dość kosztowne i wymagają zaangażowania wyszkolonego technika medycznego.
Mniej inwazyjnym rozwiązaniem może być odpowiedni suplement diety, taki jak np. Collagen Select. Zawiera on nie tylko kolagen nowej generacji, ale również inne wartościowe składniki w walce ze zmarszczkami. W bardzo dobrze skomponowanym składzie znaleźć można m.in. ekstrakt z pszczelnika mołdawskiego, biotynę, witaminę A, Niacynę i wiele innych zobacz składniki.
Naturalne składniki przyczyniają się do utrzymania skóry w dobrej kondycji. Dlatego w celu skutecznego jej wygładzenia, warto połączyć sposoby na zmarszczki ze skutecznym suplementem diety. Poniżej zapoznasz się z naszym rankingiem preparatów na zmarszczki, który pomoże Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie dla siebie:
Ranking preparatów na zmarszczki:
Nazwa produktu | Forma | Gdzie kupić? |
---|---|---|
1. Collagen Select | suplement | ZOBACZ |
2. Collagenics | suplement | ZOBACZ |
3. Impreskin | suplement | ZOBACZ |
4. YONELLE Metamorphosis D3 Anti-Wrinkle CC Cream | krem | ZOBACZ |
5. Estée Lauder Re-Nutriv Intensive na zmarszczki pod oczy | krem | ZOBACZ |
Przeciez kremy, o ile maja dobre wchlanianie i nie zapychaja skory, są bardzo spoko 😛
Zgadza się, warunkiem jest jednak wybór dobrego kremu – a to wbrew pozorom nie jest takie proste. Z jednej strony półki drogeryjne się pod nimi uginają, ale z drugiej, w pielęgnacji skóry warto jest stawiać na jakość i dokładnie weryfikować.
O, to na pewno, dlatego warto czytac opinie i stawiac na naturalne kosmetyki ktore nie maja w sobie pegów, a najlepiej w ogole konserwantow. Niby maja wtedy waznosc po kilka miesiecy ale jednak warto bo czuc roznice na skorze. Sama ostatnio przerzucilam sie na krem oparty glownie o rosliny jak ruszczyk, guarana, topola, euleterokok (tak to sie pisze?) i widze ogromna przeskok jakosciowy w stosunku do tego co uzywalam wczesniej.
muszę się podpisać pod tym, co pisze Dagmara – dobry skład to podstawa i fakt faktem nie jest to proste, ale też nie jest to niewykonalne! sama też używam właśnie naturalnego kremu i ja czuję różnicę już po nałożeniu go na twarz