Trądzik to zmora zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niestety pojawia się on nie tylko w wieku nastoletnim, ale również dorosłym. Eliminacja niedoskonałości nie jest łatwa – ważne jest to, aby określić, co wywołuje uporczywe zmiany skórne. Jeśli trądzik ma postać zaawansowaną, to niezbędna jest wizyta u dermatologa.
Domowe sposoby na trądzik mogą okazać się świetną propozycją. Naturalne metody walki z niedoskonałościami są tanie, a zarazem nieinwazyjne. Propozycji jest tak wiele, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Cera trądzikowa – co wywołuje niedoskonałości?
Trądzik w wieku młodzieńczym nikogo nie dziwi. Zwykle pojawia się on w okresie dojrzewania, po czym samoistnie znika. Zupełnie inaczej jest w przypadku niedoskonałości, które pojawiają się u osób po 25 roku życia. Trądzik u osób dorosłych ma różny przebieg. Może być on łagodny i nieuciążliwy lub ostry. Drugi przypadek wymaga konsultacji z doświadczonym specjalistą.
Samodzielna walka z trądzikiem bywa trudna. Na początku ustalmy, co może go u nas wywoływać.
Do najczęściej występujących źródeł zmian skórnych zalicza się:
- Niezdrowy tryb życia – to, w jaki sposób przebiega nasz rytm dnia ma ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale również wygląd zewnętrzny. Należy dbać o dostateczną ilość ruchu, snu, czy też odpoczynku. Nie można zapomnieć o diecie bogatej w składniki odżywcze, witaminy, czy też minerały.
- Złą dietę – trądzikowi sprzyja spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy, węglowodanów, alkoholu, żywności przetworzonej, fast-foodów. Dieta powinna być bogata w warzywa oraz owoce. Nie należy zapominać o dostatecznym poziomie nawodnienia. Dobrze jest odstawić wszelkie używki, które wyniszczają organizm od wewnątrz.
- Zmiany hormonalne – mogą one pojawić się w różnym wieku. Zwykle po 25 roku życia gospodarka hormonalna przechodzi wewnętrzną rewolucję. To właśnie wtedy mamy do czynienia z trądzikiem osób dorosłych. Oczywiście niedoskonałości mogą być również wynikiem nieprawidłowości – jest to częściej zauważalne u kobiet. W przypadku pań zmiany skórne często poprzedzają miesiączkę. Warto również wspomnieć o nieprawidłowo dobranych lekach (np. tabletkach antykoncepcyjnych), które mogą wywołać wiele niepokojących objawów.
- Stres i brak czasu na regenerację – wzmożone napięcie ma negatywny wpływ na pracę organizmu. Szczególnym zagrożeniem jest stres. U wielu osób jest on przyczyną zwiększonej ilości niedoskonałości. Ważne jest również to, aby znaleźć czas na regenerację.
- Niewłaściwą pielęgnacją skóry – systematyczne oczyszczanie twarzy jest podstawą do tego, aby skora była gładka, odżywiona oraz wolna od wyprysków. Stosowane produkty kosmetyczne powinny być prawidłowo dopasowane do skóry. Należy zwracać ogromną uwagę na skład. Polecane są w szczególności produkty wolne od szkodliwych związków chemicznych, które mogą zapychać skórę i wywoływać niedoskonałości. Warto również wspomnieć o demakijażu, który często wykonywany jest powierzchownie. Zalegające zanieczyszczenia powodują niedoskonałości.
- Brak dostatecznego nawilżenia – skóra wygląda dobrze tylko wtedy, kiedy właściwie ją pielęgnujemy. Kluczowe znacznie ma tutaj nawilżenie (zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz). Niedostatecznie nawilżona skóra produkuje nadmierną ilość sebum .W łoju znajdują się bakterie, które mogą powodować uporczywy trądzik.
Jak pozbyć się trądziku? 10 skutecznych sposobów
Domowe sposoby na wypryski cieszą się ogromną popularnością. Uchodzą one za bezpieczne, dzięki czemu nie trzeba obawiać się negatywnych skutków ubocznych. Ponadto jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają dość inwestowania gotówki w produkty o niskiej skuteczności.
Poniżej opisano najlepsze sposoby na trądzik młodzieńczy oraz osób dorosłych. Są to metody, które cieszą się ogromnym uznaniem tych, którzy cenią sobie bezinwazyjne i nieszkodliwe metody.
1. Sok z cytrusów
Sok z cytrusów polecany jest w szczególności, gdy pryszcze są świeże. Warto wiedzieć, że wykazuje on działanie wysuszające. To właśnie dzięki temu można zmniejszyć widoczność zmian skórnych. Ponadto staną się one mniej bolesne – jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy mamy do czynienia z podskórnymi, ropnymi gulkami.
- Sok z cytryny to doskonała opcja, jeśli borykamy się z pojedynczymi krostkami.
- Produktu nie należy nakładać na całą twarz, gdyż wykazuje on silne działanie wysuszające.
- Stosowanie soku z cytryny jest bardzo proste. Należy wycisnąć jego niewielką ilość, a następnie za pomocą patyczka higienicznego nałożyć na skórę.
2. Soda oczyszczona kontra trądzik
Interesują Cię wyłącznie naturalne sposoby na trądzik? Z całą pewnością warto jest wypróbować sodę oczyszczoną. Wykazuje ona działanie przeciwgrzybiczne oraz antybakteryjne. Nie tylko redukuje powstałe już wypryski, ale również zmniejsza ryzyko pojawienia się ich w przyszłości. Bardzo ważne jest to, aby sody oczyszczonej nie stosować zbyt często. Nie powinna być ona uzupełnieniem codziennej pielęgnacji.
- Sodę oczyszczoną najwygodniej nałożyć na skórę w momencie, gdy posiada ona formę pasty. Należy więc zmieszać ją z niewielką ilością wody.
- Miksturę dokładnie mieszamy, tak aby uzyskać optymalną konsystencję. Pasta nie powinna być ani zbyt gęsta, ani zbyt rzadka.
- Przygotowany specyfik należy nakładać miejscowo na zmiany skórne. Spłukujemy go po upływie około 30 minut.
3. Maseczka z kwasem acetylosalicylowym
Domowe maseczki na trądzik powinny być wykonywane systematycznie – tylko wtedy przyniosą one najlepsze efekty. Specyfik na bazie kwasu acetylosalicylowego jest bardzo prosty w przygotowaniu. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby produktu nie stosowały osoby z alergią na ten składnik.
- Do wykonania opisywanej maseczki potrzebne są trzy tabletki aspiryny. Zalewamy je wodą destylowaną. Ważne jest, aby wcześniej tabletki zostały rozgniecione – szybciej się rozpuszczą.
- Dodajemy niewielką ilość jogurtu naturalnego. Całość mieszamy, tak aby uzyskać dogodną konsystencję. Zbyt rzadka papka będzie ściekać ze skóry.
- Maseczkę nakładamy na oczyszczoną oraz osuszoną skórę. Zmywamy po upływie około 15 minut.
4. Maseczka z kurkumy
Nie wiesz jak walczyć z trądzikiem? Dobrą opcją wydaje się być maseczka z kurkumy. Działa ona przeciwzapalnie. Efekty jest stosowania są długotrwałe. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się zmian skórnych w przyszłości. Na uwagę zasługuje również fakt, że kurkuma redukuje ilość przebarwień. Ujednolica ona koloryt skóry, dzięki czemu prezentuje się ona świeżo i zdrowo.
- Przygotowanie maseczki z kurkumy wymaga zebrania niezbędnych składników. Połączenie jednej łyżki kurkumy, dwóch łyżek mleka oraz jednej łyżki miodu to skuteczny sposób na trądzik.
- Ważne jest to, aby wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać. Efektem końcowym powinna być dość gęsta papka, którą można bez trudu rozsmarować na twarzy.
- Opisywaną maseczkę najlepiej wykonać przed snem. Pozostawiamy ją na skórze przez około dwadzieścia minut, po czym dokładnie zmywamy.
5. Czosnek na zmiany skórne
Warto wiedzieć, że czosnek uznawany jest za naturalny antybiotyk. Może on wyeliminować problem z trądzikiem. Nie stosujemy go na całą twarz, a jedynie zmiany skórne. Czosnek wysusza, a także zmniejsza ryzyko rozprzestrzenianie się wirusów oraz bakterii. Plusem jest fakt, że opisywana metoda jest prosta i szybka.
- Kroimy ząbek czosnku na pół, a następnie przykładamy go do zmiany skórnej.
- Czosnek trzymamy przez około 15 minut. Nie ma konieczności mycia skóry.
- Ważne jest, aby twarz oczyścić przed zabiegiem.
6. Olej kokosowy na trądzik wywołany łojotokiem
Co jest dobre na trądzik wywołany łojotokiem? Olej kokosowy powinien okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Dogłębnie nawilża, a także działa antybakteryjnie. Hamuje powiększanie się zmian skórnych. Reguluje pracę gospodarki łojotokowej. Należy wspomnieć, że to właśnie dzięki temu skóra produkuje o wiele mniej sebum. Przekłada się to redukcję niedoskonałości.
- Olej kokosowy należy stosować systematycznie – najlepiej kilka razy w tygodniu.
- Istotne jest to, aby wybrać produkt o naturalnym oraz bezpiecznym składzie.
- Jak zwalczyć trądzik za pomocą oleju kokosowego? Należy rozsmarować go na twarzy i pozostawić go na kilkadziesiąt minut. Jeśli mamy więcej czasu, to możemy spłukać go dopiero po kilku godzinach. Niektórzy nakładają olej na całą noc, jednak jest to mało wygodne.
7. Miód
Wiele osób nie docenia doskonałych właściwości miodu. Może on okazać się skutecznym wsparciem podczas łojotokowego zapalenia skóry. Nie tylko reguluje ilość wydzielanego przez skórę sebum, ale również oczyszcza i odżywia cerę. Działa przeciwzapalnie oraz przeciwgrzybicznie, dzięki czemu ilość zmian skórnych jest mniejsza.
- Ważne jest, aby zakupić miód o naturalnym składzie. Tutaj raczej nie sprawdzą się produkty z supermarketu.
- W przypadku ŁZS zaleca się smarowanie skóry miodem każdego dnia przez około 4-6 tygodni. Pozostawiamy go na około 3 godziny.
- Chcąc zmniejszyć ilość niedoskonałości warto jest nakładać miód raz lub kilka razy w tygodniu.
8. Pomidory
Pasta z pomidorów to sprawdzony sposób na trądzik. Należy wiedzieć, że wspomniane warzywo posiada w sobie likopen. Jest to silnie oczyszczająca substancja, która zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii. Zaletą pasty z pomidorów jest nie tylko jej wysoka efektywność, ale również łatwe wykonanie. Nie ma konieczności zakupu wielu drogich składników.
- Rozgniatamy pomidora na papkę. Następnie nakładamy ją na zmianę skórną.
- Wspomnianą pastę stosuje się wyłącznie miejscowo. Może ona przesuszyć delikatną skórę twarzy.
- Spłukujemy produkt po upływie około 15 minut.
9. Sok z grejpfruta
Nie każdy wie, że grejpfrut posiada w sobie sporą ilość przeciwutleniaczy oraz substancji odżywczych. Jest to doskonała propozycja dla tych, którzy poszukują łatwo dostępnych produktów na trądzik. Sok z wspomnianego owocu warto nie tylko pić. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować go od zewnątrz.
- Mieszamy sok z grejpfruta z jedną łyżką miodu, a także kilkoma łyżkami kurkumy. Całość mieszamy tak, aby uzyskać optymalną konsystencję.
- Przygotowaną papkę nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy. Zmywamy ją po upływie około 20 minut.
- Sok z grejpfruta nie tylko oczyszcza, ale działa również złuszczająco.
10. Skuteczne suplementy diety w walce z trądzikiem
Dobrej jakości suplementy na trądzik mogą stanowić uzupełnienie kuracji. Działają one od wewnątrz. Uzupełniają niedobory witamin oraz składników odżywczych. Przynoszą długofalowe korzyści. Trzeba jednak pamiętać, że pierwszych efektów nie zobaczymy po kilku dniach.
- Wybierając suplement diety na trądzik należy kierować się przede wszystkim składem. Powinien on być naturalny.
- Przed zakupem warto jest sprawdzić opinie użytkowników. W ostatnim czasie dużym uznaniem cieszą się tabletki Nonacne.
- Efekty suplementacji zwykle widoczne są po około 6-8 tygodniach. Należy więc uzbroić się w cierpliwość.