Domowe sposoby na zaparcia: co jest dobre i które naturalne metody pomagają?

D

domowe sposoby na zaparcia

Zaparcia to problem wielu osób. Są one spowodowane wieloma różnymi czynnikami m.in. wiekiem, brakiem aktywności fizycznej, niewłaściwą dietą. Mogłoby się wydawać, że nie jest to groźna dolegliwość. Nic bardziej mylnego! Długotrwałe zaparcia mogą nieść za sobą wiele poważnych problemów zdrowotnych.

Nawracające zaparcia można w większości przypadków wyeliminować domowymi sposobami. Nie sięgajmy po środki farmakologiczne zbyt pochopnie. Oczywiście, gdy problem nie ustępuje należy zgłosić się do specjalisty.

Problemy z wypróżnianiem mogą występować sporadycznie. W takim przypadku również warto postawić na naturalne, a zarazem bezpieczne sposoby eliminacji zatwardzenia. Pamiętajmy, że apteczne środki na przeczyszczenie często działają agresywnie, co może wywołać np. biegunkę.

Co powoduje zaparcia?

Pierwszym krokiem jest określenie, co wywołuje u nas zaparcia. Każdy przypadek jest zupełnie inny – dobrze jest zastanowić się i ustalić przyczynę trudności z wypróżnianiem. Treści pokarmowe zalegające w jelitach i układzie pokarmowym mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie. Wywołują one np. bóle brzucha, skurcze jelit, czy też nudności.

Nie każdy wie, że zalegające w jelitach produkty przemiany materii często działają niczym toksyny. Wywołują one nie tylko nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zaparcia mogą być źródłem np. niedoskonałości cery.

dieta na zaparcia

Nadużywanie farmakologicznych środków na zaparcia to wielki błąd. Najczęściej podrażniają one jelita, przez co może dojść do upośledzenia pracy układu pokarmowego.

O zaparciach mówimy wtedy, gdy wypróżnienia są rzadsze niż trzy razy w tygodniu. Ponadto oddawanie stolca często bywa bolesne i kłopotliwe. Nierzadko towarzyszy temu poczucie niepełnego wypróżnienia.

Przyczyną zatwardzenia mogą być m.in.:

  • Zmiany hormonalne – warto wiedzieć, że zmiany w gospodarce hormonalnej mogą być przyczyną zaparć lub biegunek. Jest to zauważalne np. w przypadku chorób tarczycy. Ponadto u wielu kobiet dochodzi do gwałtownego przyspieszenia metabolizmu przed i w trakcie okresu. Po zakończeniu miesiączki tempo trawienia może znacząco spaść, przez co pojawiają się zaparcia.
  • Przyjmowane leki – najczęściej dotyczy to leków na choroby przewlekłe. Zawarte w nich składniki mogą spowalniać tempo przemiany materii. Dość często dotyczy to leków przeciwdepresyjnych.
  • Choroby – za nawracające zatwardzenia mogą odpowiadać nie tylko zmiany hormonalne, ale również inne dolegliwości m.in. choroby nerwów i mięśni, polipy na jelitach, kamienie kałowe.
  • dieta na zaparcia
  • Niewłaściwa dieta – nieprawidłowe nawyki żywieniowe mogą doprowadzić do uporczywych zaparć. Zatwardzeniu sprzyja nadmiar takich produktów spożywczych, jak np. słodycze, białe pieczywo, budynie, kisiele, ryże, kasza manna, a także wiele innych. Brak różnorodności również może być przyczyną problemu – dieta musi być właściwie zbilansowana.
  • Używki – zatwardzenie może pojawić się u osób sięgających po używki. Mowa tutaj w szczególności o alkoholu. Nawet czerwone wino spowalnia tempo przemiany materii.
  • Brak ruchu – aktywność fizyczna jest podstawą do tego, aby procesy trawienne przebiegały sprawnie i bezproblemowo. Zatwardzenia często dotykają osób prowadzących siedzący tryb życia. Warto wiedzieć, że istnieją specjalne ćwiczenia przyspieszające metabolizm.
  • Niezdrowy tryb życia – stres, strach, czy też brak czasu na relaks kompleksowo wpływają na nasz organizm. Praca układu pokarmowego również może zostać zakłócona. U niektórych przejawia się to biegunkami i wymiotami, a u innych zaparciami.
 Z wiekiem tempo przemiany materii spada. W organizmie zachodzą gwałtowne zmiany. Rozregulowaniu ulega również układ hormonalny – jest to szczególnie odczuwalne przez kobiety przechodzące menopauzę. To właśnie dlatego osoby w wieku dojrzałym są bardziej narażone na przewlekłe zaparcia.  

Co na zatwardzenie? Przegląd domowych sposobów

Z pewnością wiele osób poszukuje szybkich sposobów na zaparcia. Na szczęście do dyspozycji mamy szereg naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne. Pamiętajmy, że podstawą jest również wyeliminowanie głównej przyczyny zatwardzenia – o ile tylko jest to możliwe.

Naturalne środki na zaparcia są bezinwazyjne, dzięki czemu nie musimy obawiać się negatywnych skutków ubocznych. Nie należy zapominać, że tabletki, czy też preparaty apteczne można spożywać wyłącznie raz na jakiś czas.
woda z cytryną na trawienie

Poniżej opisano domowe sposoby na zatwardzenie, które cieszą się wielkim uznaniem. Niektóre z przedstawionych metod są wykorzystywane już od wielu pokoleń. Warto wspomnieć, że nie każdy środek działa natychmiast. Ponadto nie każdy z nich przyniesie w naszym przypadku oczekiwane rezultaty. Właśnie dlatego ich skuteczność należy sprawdzić i ocenić samodzielnie.

  1. Kleik z siemienia lnianego – nie jest on zbyt smaczny, jednak doskonale wpływa na układ trawienny. Nierzadko jest on polecany przez doświadczonych gastrologów. Warto wiedzieć, że opisywany produkt sprawia, że ścianki jelita pokrywają się śliską powłoką. To właśnie dzięki temu treści pokarmowe mogą swobodnie się przemieszczać. Możemy uniknąć bólu, a także wielu innych nieprzyjemnych dolegliwości.
  2. Otręby – możemy je dodać np. do jogurtu, dzięki czemu stworzymy pyszną i zdrową przekąskę. Na uwagę zasługuje fakt, że zawierają one w sobie sporą ilość błonnika. To właśnie on odpowiada za prawidłową perystaltykę jelit. Wystarczy jedna łyżeczka dziennie. Plusem jest fakt, że otręby można dodawać do wielu różnych potraw m.in. mięs.
  3. Sok z cytryny oraz oliwa z oliwek – taka mikstura nie brzmi zachęcająco, jednak trzeba wiedzieć, że świetnie wpływa ona na układ pokarmowy. Jedną łyżkę oliwy z oliwek mieszamy z jedną łyżką soku z cytryny. Istotne jest to, aby mieszankę spożywać na czczo (najlepiej pół godziny przed pierwszym posiłkiem).
  4. Soda oczyszczona – posiada ona znakomite właściwości, dzięki którym przewód pokarmowy może zostać skutecznie oczyszczony. Trzeba jednak pamiętać, że jest to produkt doraźny. Zaleca się go w przypadku ciężkich zaparć, których nie można wyeliminować łagodniejszymi sposobami. Wystarczy stworzyć miksturę, która składa się z około 100 ml ciepłej wody oraz jednej łyżki sody oczyszczonej. Dokładnie mieszamy, tak aby proszek uległ całkowitemu rozpuszczeniu.
  5. Melasa z trzciny cukrowej – wielkim plusem tego produktu jest nieprzeciętny smak. Z pewnością usatysfakcjonuje on miłośników słodyczy. Trzeba również wspomnieć, że jest to produkt, który reguluje pracę układu pokarmowego. Ważne jest jednak to, aby spożywać melasę regularnie. Każdego dnia zaleca się jedną-dwie łyżeczki. Melasę można także rozpuścić w szklance ciepłej wody, a więc wszystko zależy od osobistych upodobań.
  6. śliwki na zatwardzenia
  7. Suszone owoce – tutaj najlepiej sprawdzają się suszone śliwki, morele, czy też jabłka. Istotne jest to, aby spożywać je każdego dnia lub kilka razy w tygodniu. Mogą również okazać się skuteczne, jeśli poszukujemy środka doraźnego (np. po spożyciu ciężkostrawnego posiłku). Oczywiście nie należy przesadzać z ilością suszonych owoców. W przypadku śliwek zaleca się około 5-6 sztuk spożywanych na czczo.
  8. Babka jajowata – nasiona z tej rośliny można spożywać podczas picia, czy też jedzenia. Trzeba dodać, że pomaga ona nie tylko w przypadku zaparć, ale również biegunek, czy też innych problemów gastrycznych. Wynika to z faktu, że nie przyspiesza, ani nie spowalnia pracy jelit. Wykazuje ona działanie regulujące, a więc tempo perystaltyki jelit znajduje się na optymalnym poziomie. Możemy wykonać napar z babki jajowatej lub dodawać łupiny do posiłków m.in. jogurtów, zup, sałatek. Istotne jest, aby po wprowadzeniu omawianych nasion do codziennej diety zwiększyć ilość spożywanej wody.

Naturalne metody na zaparcia – jak zmniejszyć ryzyko zatwardzenia?

Wiedząc, co stosować na zaparcia doraźnie, warto jest również skutecznie im przeciwdziałać. Zmiana stylu życia wcale nie musi być problematyczna. Wystarczy jedynie wdrożyć kilka podstawowych zasad.

Domowe sposoby na przeczyszczenie mogą okazać się pomocne, gdy problem już się pojawił. Nawracające zaparcia warto jest wyeliminować poprzez zmianę diety, czy też wprowadzenie właściwych nawyków.

Zastanawiasz się, jakie są naturalne sposoby na zaparcia? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które zapewne dość szybko przyniosą zadowalające rezultaty.

  • Pij dużo wody – bez optymalnego nawodnienia układ pokarmowy nie będzie pracować właściwie. Najlepiej pić około 2-2,5 l wody dziennie. W przypadku upalnych dni, czy też zajęć wyczerpujących fizycznie ilość spożywanych płynów powinna być jeszcze większa. Bezwzględnie należy jednak wyeliminować słodkie napoje. Dla wielu osób woda gazowana to skuteczny sposób na zaparcia – warto go przetestować.
  • Pamiętaj o aktywności fizycznej – nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Wiele osób poleca brzuszki, czy też inne ćwiczenia pobudzające mięśni brzucha. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Pewne jest to, że systematyczna aktywność wzmocni organizm od środka i zredukuje ryzyko kłopotów trawiennych.
  • wybory żywieniowe

  • Zadbaj o właściwą dietę – wiedząc, co jeść na zaparcia można uniknąć tego wstydliwego kłopotu. Przede wszystkim należy zadbać o regularne spożywanie wartościowych posiłków. Najlepiej jeść pięć razy dziennie. Należy unikać żywności mocno przetworzonej, alkoholu, słonych przekąsek, słodyczy, fast foodów. Warto zadbać o optymalną porcję błonnika, który przyspiesza metabolizm. Znajdziemy go w m.in. ziarnach, otrębach pszennych, owocach, warzywach, jęczmieniu, soczewicy, orzechach, a także wielu innych produktach.
  • Wprowadź naturalne produkty probiotyczne – na rynku znajdziemy szeroki wybór produktów, które posiadają w składzie naturalne probiotyki. Pozytywnie wpływają one nie tylko na układ pokarmowy, ale również pozostałe narządy wewnętrzne. Mogą regulować pracę organizmu, co zmniejsza ryzyko pojawienia się groźnych chorób i dolegliwości. Mowa tutaj przede wszystkim o jogurtach, kefirach, maślankach i innych produktach mlecznych. Trzeba jednak pamiętać, że osoby z alergią pokarmową lub nietolerancją glukozy powinny podejść ostrożnie do nabiału. Może on przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Probiotyki znajdziemy także w kapuście kiszonej.
  • Spróbuj produktów z kofeiną – dla niektórych osób kofeina działa niczym naturalne remedium na zaparcia. Właśnie dlatego warto jest spróbować kawy, czy też innego napoju z dużą zawartością wspomnianego składnika.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: