Ekspresowe odchudzanie? Niestety to nie takie proste

E

odchudzanie bez efektu jojo

Trwała redukcja tkanki tłuszczowej wymaga dużego wysiłku i z pewnością nie da się tego osiągnąć w szybkim tempie. Bądź realistką i nie daj się skusić na kolejne diety cud.

5 kg w 5 dni, 10 kg w tydzień, dieta 1.500 kcal, dieta jajeczna, dieta grejpfrutowa – to tylko wybrane przykłady z setek nagłówków, które każdego dnia promują różnego rodzaju „diety cud” mające zapewnić błyskawiczne odchudzanie. Tymczasem taki sposób odżywiania się jest nie tylko nieskuteczny pod względem trwałej redukcji tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim może być bardzo niebezpieczny dla organizmu. Efektywne i zdrowe odchudzanie wymaga czasu!

Odchudzanie wymaga czasu

Dynamiczne tempo życia i ciągły pęd za doskonałością powoduje, że chcemy realizować swoje cele szybko, łatwo i bez wysiłku. Pragniemy mieć jak najwięcej jak najmniejszym kosztem i dotyczy to nie tylko sfery materialnej. Tylko w taki sposób można bowiem wytłumaczyć niesłabnącą popularność wszelkiego rodzaju głodówek i „diet cud”, które obiecują pozbycie się zbędnych kilogramów w kilka dni lub – rzadziej – tygodni.

Dlaczego wierzymy tym zwodniczym obietnicom? Chyba tylko dlatego, że pragniemy i lubimy być oszukiwani. Nie mamy czasu ani ochoty na zgłębianie wiedzy na temat żywienia i odchudzania, a do tego zwyczajnie nie chcemy czekać kilku czy nawet kilkunastu miesięcy na to, co inni obiecują osiągnąć w parę dni, bez zbędnego wysiłku. Tymczasem błyskawiczne odchudzanie jest nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne!

Błyskawiczne odchudzanie nie istnieje

Tzw. „diety cud” i wszelkiego rodzaju programy żywieniowe zakładające kilku- albo nawet kilkunastokilogramową redukcję wagi w ciągu paru dni bazują zazwyczaj na drastycznym obniżeniu ilości energii dostarczanej organizmowi w postaci pożywienia. Ich założeniem jest jedzenie bardzo niewielu produktów, co przekłada się na maksymalnie ograniczoną kaloryczność diety. W efekcie rzeczywiście w krótkim czasie można się pozbyć nawet kilku kilogramów, ale w szczególności wody, a nie tkanki tłuszczowej.

A Tobie przecież zależy na utracie nie samej wagi, ale właśnie nieestetycznych fałd, boczków i zaokrągleń, prawda? W takim razie zapomnij o głodówkach i tzw. „dietach cud”, które doprowadzą do szybkiej utraty wody w organizmie, w efekcie czego wygląd Twojego ciała się nie poprawi, Ty będziesz się czuć gorzej i słabiej, a w ramach efektu jo-jo Twoja waga powróci do pierwotnego stanu znacznie szybciej, niż się spodziewasz.

Chudnij zdrowo i na trwałe

Drastyczne obcięcie kalorii w codziennym jadłospisie okazuje się na dłuższą metę nieskuteczne pod względem odchudzania, jednak większym problem jest niebezpieczeństwo dla zdrowia wynikające z odżywiania się w taki sposób. Wynika to z faktu, że w niewielkiej liczbie posiłków nie da się dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin, które warunkują jego prawidłowe funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że głodówki i wszelkie diety cud mogą prowadzić do anemii, niedożywienia i gorszego samopoczucia.

Jak w takim razie schudnąć trwale, zdrowo i bez nadmiernego ograniczania liczby kalorii dostarczanych organizmowi? Zanim w ogóle zaczniesz zrzucać zbędne kilogramy, ustal, ile wynosi Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne, np. korzystając z internetowych kalkulatorów stworzonych specjalnie w tym celu (jeden z takich kalkulatorów). Następnie ułóż jadłospis w taki sposób, aby suma kalorii dostarczanych wraz z pożywieniem była niższa o zaledwie ok. 10% od Twojego pełnego zapotrzebowana energetycznego.

Jak schudnąć bez efektu jo-jo

To jednak nie wszystko, ponieważ równie ważne jak liczba spożywanych kalorii są źródła ich pochodzenia. Mianowicie powinny one pochodzić przede wszystkim z warzyw i produktów nisko przetworzonych, bez zawartości lub z niewielką obecnością cukru spożywczego. Wyeliminuj z jadłospisu słodycze, słone przekąski, tłuste mięso, napoje słodzone oraz gotowe dania i zamień je na wspomniane warzywa, a także owoce (głównie rano i do południa), ryby, chude mięso, produkty pełnoziarniste, jaja, jogurty naturalne, kefiry i maślanki. Rozsmakuj się w sałatkach, a zamiast smażyć dania staraj się je gotować, najlepiej na parze, tak aby były jak najmniej kaloryczne. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych potraw zalecanych w czasie odchudzania znajdziesz na WygranaOnline.com.

Różnorodna, zbilansowana i pozbawiona wysoko przetworzonych produktów dieta uboga w spożywczy cukier, która dostarcza nieco mniej kalorii niż wynosi Twoje dzienne zapotrzebowanie, to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na trwałe odchudzanie bez efektu jo-jo. Dokładając do tego regularną aktywność fizyczną w postaci treningów 2-4 razy w tygodniu, możesz mieć pewność, że w ciągu kilkunastu tygodni poprawisz sylwetkę i to bez uszczerbku dla własnego zdrowia.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: