Fakty i mity o nowoczesnej medycynie naturalnej

F

fakty i mity o nowoczesnej medycynie naturalnej

Nowoczesna medycyna naturalna to z pewnością nie jest żaden oksymoron. Bardzo często sięga bowiem po zjawiska, które zostały zauważone już dawno temu, niekiedy przed tysiącami laty, by potem zostać zupełnie zapomnianymi. Niekiedy jedyny efekt stosowania tradycyjnych rozwiązań, na który możemy liczyć, to niesławny efekt placebo.

Czasami okazuje się jednak, że współczesna medycyna, po dokonaniu odpowiednich badań, jest w stanie zaoferować prawdziwy przełom w leczeniu i dbaniu o zdrowie.

Potęga substancji roślinnych

Wśród wciąż jeszcze mało znanych faktów dotyczących medycyny naturalnej jest to, że ludzie dawniej często działali metodą prób i błędów, dzięki czemu zupełnie niespodziewanie, wręcz przypadkiem, trafiali na dobre rozwiązania.

Współczesna medycyna gromadzi wiedzę o dobrych i złych próbach podejmowanych na przestrzeni wieków i w ten sposób na przykład powstały terapie dla dzieci cierpiących na padaczkę. Zwłaszcza w ostrych przypadkach współczesna medycyna była praktycznie bezradna, ale okazało się, że kanabinoidy są tutaj niezwykle pomocne i drastycznie zmniejszają skalę problemu.

Jednym z najważniejszych pól rozwoju współczesnej medycyny jest też badanie substancji aktywnych z leków przygotowywanych przez tradycyjną medycynę z roślin, najczęściej tropikalnych. Zdecydowana większość takich ludowych remediów nie działa w ogóle lub ma niewielki wpływ na organizm, ale zdarzają się przełomy. Każdego roku około kilkudziesięciu leków powstaje właśnie dzięki badaniu właściwości tradycyjnych roślin medycznych.

Zaawansowany efekt placebo

Spora część medycyny tradycyjnej nie jest jeszcze dobrze rozpoznana. Dobrym przykładem są tutaj plastry oczyszczające i akupunktura, których zadaniem jest normalizowanie działania czakr w organizmie, czyli specjalnych punktów, w których gromadzą się siły oddziałujące na organizm. Na dzień dzisiejszy trudno ustalić, że takie czakry, aury czy kanały energetyczne istnieją, co jednak nie zmienia w niczym faktu, że wiele osób korzysta z plastrów oczyszczających, nakłuwa się igłami i wykonuje inne zabiegi, które mają oddziaływać na stany energetyczne organizmu.

Z drugiej strony, wiele technik, na przykład masaż tajski, wykorzystuje zjawiska, jakimi posiłkuje się też nowoczesna medycyna. W przypadku masażu tajskiego jest to stosowanie tak zwanego głębokiego ciepła, które ogranicza stany zapalne i zmniejsza bolesność niektórych schorzeń.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: