Grypa – jak ją odróżnić od innych chorób?

ból głowy u mężczyznGrypa to choroba wirusowa siejąca szczególne spustoszenie w populacji jesienią i zimą. Rozwija się błyskawicznie i może wywołać groźne powikłania. Często jednak jest ignorowana lub nieodpowiednio leczona, bo pacjenci mylą jej objawy z innymi chorobami. Co odróżnia grypę od innych przypadłości? Jakie są objawy grypy, a jakie leczenie?

Objawy grypy

Grypa zaczyna się od rozbicia, dosłownie pozbawia sił. Szybko dochodzą do tego: wysoka gorączka, nawet ponad 39 stopni, ostry ból głowy, dotkliwy ból stawów i mięśni oraz suchy, męczący kaszel. Chory cierpi też na silne dreszcze. Kaszel wywołany jest uczuciem drapania w gardle. Sam ból gardła rzadko się pojawia, podobnie jak katar. Jeśli już mamy do czynienia z bólem gardła to w późniejszym etapie choroby, a katar z kolei jest bardzo skąpy. Przy grypie tętno jest przyspieszone, a oddech krótki. Może pojawić się światłowstręt oraz ból oczodołów. Chory jest skrajnie wyczerpany. Objawy podstawowe trwają przez 5 dni. Jednak zmęczenie może utrzymywać się nawet do 2 lub 3 tygodni po chorobie.

Leczenie grypy

Ponieważ grypa osłabia organizm, najważniejsze przy jej leczeniu są regeneracja i rekonwalescencja. Należy leżeć w łóżku, bardzo dużo pić płynów i do tego przyjmować leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Można przyjmować tabletki lub pić leki w saszetkach, jak Vicks (https://www.vicks.pl/pl-pl/przegladaj-produkty-vicks/lek-na-objawy-grypy-i-przeziebienia). Warto pamiętać, że grypa jest chorobą wirusową, wywołaną przez wirusy grypy typu A, B i C. W związku z tym antybiotyki nie pomogą, bo są one skuteczne przy infekcjach bakteryjnych. Z domowych metod na grypę, warto pić herbatę z sokiem malinowym lub miodem, można też stosować inhalację lub pić syrop rozrzedzający wydzielinę, jeśli suchy kaszel zamieni się w mokry i będziemy odczuwać problemy z odkrztuszaniem. Bardzo istotne jest by zostać w domu nawet przez 10 dni – niedoleczona grypa może wywołać liczne powikłania. Jeśli zaobserwujemy nietypowe objawy, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Grypa a inne choroby

Grypa często jest przez pacjentów mylona z innymi chorobami. Szczególnie z przeziębieniem, które także jest wywoływane przez wirusy. Przeziębienie nie objawia się bólami mięśni, ma też rzadziej wysoką gorączkę, rozwija się łagodniej, ale może trwać dłużej. W przebiegu przeziębienia pojawia się katar, często obfity, mokry kaszel (rzadko suchy), ból gardła, chrypka. Także leczy się je objawowo, bez użycia antybiotyków. Nie powoduje większych powikłań, jak grypa. Więcej o sposobach leczenia tych obu schorzeń poczytaj na https://www.vicks.pl/pl-pl/jak-zapobiegac-przeziebieniu-i-grypie/leczenie-grypy-i-przeziebienia.

Z kolei zapalenie oskrzeli, także wywoływane jest przez wirusy, objawia się również jak grypa: gorączką, kaszlem i bólem mięśni. Dochodzi do tego jednak świszczący oddech, niewystępujący przy grypie. Zapalenie oskrzeli ustępuje samoistnie i nie wywołuje powikłań. Zapalenie płuc za to objawia się przyspieszonym tętnem oraz krótkim oddechem, podobnie jak grypa. Przy osłuchaniu zauważalne są zmiany nad polami płucnymi. Zapalenie płuc może mieć podłoże bakteryjne i jest wtedy leczone antybiotykiem. Zapalenie płuc może być jednym z powikłań pogrypowych.

Angina zaś to schorzenie typowo bakteryjne, leczone antybiotykiem, które objawia się przede wszystkim bardzo bolącym gardłem, trudnościami w przełykaniu, nalotami na migdałkach i powiększonymi węzłami chłonnymi. Te właśnie objawy gardłowe odróżniają anginę od grypy, bo inne symptomy są dość podobne: rozbicie, bóle mięśniowe, gorączka.

Jedną z groźniejszych chorób, którą można pomylić z grypą jest sepsa. Jej symptomy są identyczne do grypy: gorączka, fatalne samopoczucie, ból gardła, czasem katar, przyspieszone tętno. Dochodzą do tego jednak też wymioty oraz ciemnoczerwone wybroczyny na ciele. W przypadku zauważenia objawów sepsy, należy natychmiast zadzwonić po pogotowie. Sepsa jest śmiertelnie groźna, a liczy się dosłownie każda minuta w reakcji i zaczęciu leczenia.

Jak zapobiegać grypie?

Najlepsza metoda na grypę jest szczepienie sezonowe. Nie uchroni nas ono w 100% przed zachorowaniem na grypę, ale na pewno uchroni przed powikłaniami, a to bardzo istotne. Nawet jeśli zdarzy nam się zachorować na grypę, pomimo sczepienia, przebieg choroby będzie łagodny. Ponadto warto jesienią i zimą dobrze się odżywiać i mieć dietę bogatą w owoce i warzywa, unikać skupisk ludzi, kontaktu z chorymi, dbać o higienę, dużo pić ciepłych napojów, nie marznąć, ale też nie przegrzewać się i pamiętać o ruchu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!Dodaj swoją opinię

Twój email nie będzie opublikowany.