Haluksy: czy warto udać się do podologa?

H

Choroba zwyrodnieniowa polegająca na zniekształceniu stopy to właśnie haluksy, lub potocznie nazywając koślawy paluch. Zwyrodnienie to dotyczy głównie kobiet, chociażby przez noszenie butów na wysokich obcasach, ale przyczyn jest więcej jak nadwaga, płaskostopie, stojący tryb życia. Leczenie tej choroby nie jest proste, czasami może pomóc podolog a czasami niestety chirurg.

Schorzenie to choć jest niepozorne, to pojawia się w bardzo niewdzięcznym miejscu, powoduje ból i utrudnia chodzenie. Nie ma co obwiniać natury za ich powstawanie, lecz często samego siebie z powodu noszenia złe obuwia i to dotyczy głównie kobiet.

Przyczyny powstawania haluksów

Jak wspomniano, jedną z głównych przyczyn jest złe obuwie i chodzi tutaj o buty na wysokim obcasie zwłaszcza ze spiczastym czubem. Buty, choć piękne powodują przykre konsekwencje. Podwyższenie pięty poprzez obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, a ostry czub w bucie potęguje tą deformację, ponieważ dodatkowo uciska duży palec i powoduje jego odgięcie. Te odkształcenia stopy są nienaturalne, skutkiem czego stopa pracuje całkiem na innej zasadzie, niż została stworzona. Ciężar rozkłada się nierównomiernie, duży palec jest nadmiernie odciążony, mięśnie, które powinny aktywnie pracować w czasie chodzenia stają się słabsze, a bardzo duże naciski są po wewnętrznej stronie stopy.

W czasie, gdy dochodzi do tych deformacji, powoli rozwijają się stany bólowe. Pacjenci przeważnie zwlekają z udaniem się do podologa lub ortopedy dlatego schorzenie staje się coraz to bardziej zaawansowane. Pierwszymi z objawów zbliżających się problemów ze stopą są problemy z kupieniem wygodnych butów, co pokazuje, że stopa staje się już zniekształcona i nie pasuje do odgórnie przyjętych standardów.

Nie tylko sposób chodzenia wpływa na rozwój choroby. Po części jest to też sprawa genetyczna, ponieważ kształt stopy dziedziczymy po rodzicach. Takie wady jak nieprawidłowy kształt powierzchni stawu śródstopno-palcowego, wiotkość tkanki łącznej, specyficzne ustawienie kości czy chociażby egipski palec, a to wszystko sprzyja powstawaniu haluksów. O wyżej wymienionych przyczynach świadczy fakt, że często się mówi, że „haluksy ma babka, matka i ja też mam” i dotyczy to głównie kobiet.

Panie mogą jednak znaleźć różne usługi podologiczne, przykładem może być gabinet kosmetyczny Lublin. Analogicznie, wystarczy się rozejrzeć w swoim mieście w poszukiwaniu zabiegów na stopy.

Jak zapobiegać?

Najważniejsza sprawa to obuwie, które w pierwszej kolejności musi być wygodne a w drugiej ładne, nie za ciasne i nie za wąskie, a najgorsze obuwie to wąskie szpilki z czubem. Dodatkowo powinniśmy ćwiczyć palce, nie dopuścić do nadwagi i uprawiać sport.

Jak radzić sobie z haluksami

Wcześniej wspomniano o pierwszych objawach, jeśli je zobaczymy, możemy samodzielnie próbować korygować wadę, warto jednak też wybrać się na konsulacie do ortopedy lub podologa. Do metod, które można zastosować w domu, należą:

  • plastry na haluksy czy żelowe osłony – często wzbogacone o olejki o działaniu leczniczym, chroniące bolące miejsce,
  • kliny międzypalcowe, separatory, zalecane w początkowej fazie powstawania zwyrodnienia oraz dodatkowo, gdy palce zachodzą na siebie lub powstają odciski między palcami. Ich funkcje to przywrócenie palcom właściwego ustawienia, zmniejszenie bólu i tarcia między palcami
  • peloty żelowe, można je określić jako poduszki pod stopy, są to wkładki lub półwkładki, które pomagają odpowiednio rozłożyć nacisk w stopie, spowalniają rozwój koślawego palucha i płaskostopia, można je stosować w każdym rodzaju obuwia, nawet w szpilkach.
  • silikonowe wkładki metatarsalne, to bardziej rozbudowana wersja peloty, ale dodatkowo unoszą one nieco stopę do góry, dzięki czemu korygowane jest ustawienie koślawego palucha.
  • opaska na haluksa – z reguły są bardzo wygodne i w niczym nie przeszkadzają, korygują ustawienie dużego palca i zmniejszają jego odgięcie, stosowane również w rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych
  • Hallufix – syna korekcyjna, wygląda podobnie jak opaska, ale jest wzmocniona przez szyny dzięki czemu sztywniejsza. Zalecana w początkowej fazie powstawania haluksów ale również po zabiegach operacyjnych. Dodatkowo koryguje płaskostopie poprzeczne, które jest jedna z przyczyn powstawania haluksów.

Wymienione metody nie zawsze pomogą, a stany deformacji mogą się powiększać, czemu będzie towarzyszył coraz to większy ból. W takich przypadkach należy udać się do chirurga, który może zalecić operacyjne leczenie haluksów.

Pamiętajcie, dobry podolog lub ortopeda może pomóc w leczeniu tej choroby, a mnogość rozwiązań daje nadzieje na skuteczne leczenie. Można wnioskować, że ten problem będzie się pogłębiał i coraz to więcej kobiet będzie miało problem ze stopami. Dlatego obserwujcie swoje stopy i w przypadku pojawienia się pierwszych objawów, zaczynajcie działać.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: