Jak leczyć przeziębienie u dziecka?

jak leczyć przeziębienie u dziecka?

Weszliśmy w okres jesienno-zimowy, a więc czas przeziębień. Już wkrótce wielu rodziców będzie zastanawiać się, co podać dziecku na przeziębienie i jak wspomóc organizm malucha w walce z infekcją.

Pierwszymi, zauważalnymi objawami przeziębienia u dzieci mogą być:

  • rozdrażnienie,
  • płaczliwość,
  • wodnisty katar,
  • podwyższona temperatura
  • i ból gardła.

Nasz maluch może stać się apatyczny, tracić apetyt. Najważniejsze w takiej sytuacji jest łagodzenie objawów i stymulacja układu odpornościowego, a tu z pomocą przychodzą nam domowe sposoby na przeziębienie.

Walka z katarem

Aby ułatwić dziecku oddychanie powinniśmy jak najczęściej zachęcać malucha do wydmuchiwania nosa. Zalegająca wydzielina łatwo może spłynąć do gardła, co może przyczynić się do rozwoju zapalenia ucha. Szczególnie istotne jest oczyszczanie noska niemowląt. Do tego celu możemy użyć specjalnej gumowej gruszki.

Na rynku dostępny jest też szereg preparatów farmaceutycznych i kropel, jednak nie powinniśmy po nie sięgać bez konsultacji z farmaceutą lub lekarzem. Stosowane w niewłaściwy sposób mogą przyczyniać się do powstawania podrażnień śluzówki i pogorszyć stan zdrowia naszego dziecka.

W celu udrożnienia przewodów nosowych możemy przygotować dziecku inhalacje z dodatkiem ziół takich jak macierzanka, nagietek lub szałwia. Posiadają one właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Rozgrzewające herbatki

gorąca herbata

Nie ma nic lepszego na przeziębienie niż kubek gorącej herbaty. Warto jest sięgnąć również po zioła działające rozgrzewająco i napotnie, ponieważ wspomagają one walkę z chorobą. Napar z lipy czy liści malin będzie miał doskonałe właściwości wspomagające leczenie oraz przyjemny smak, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy pacjentem jest dziecko.

Taką herbatkę możemy dosłodzić miodem czy dodać plasterek imbiru. W naturalny i smaczny sposób będziemy więc walczyć z infekcją.

Ból gardła

W przypadku bólu gardła kluczowe jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie podrażnionej śluzówki. Pamiętajmy, że dziecku należy podawać odpowiednią ilość płynów. W bólu gardła doskonale sprawdza się znany nam od pokoleń babciny sposób na walkę z przeziębieniem – mleko z miodem. Tłuszcz zawarty w mleku powleka ochronną warstwą śluzówkę, a lecznicze substancje zawarte w miodzie ograniczają stan zapalny.

Należy pamiętać, że nie powinno się rozpuszczać miodu we wrzącym płynie, ponieważ traci on wtedy swoje drogocenne właściwości. Temperatura optymalna to ok. 40-45 stopni Celsjusza.

Dobrze sprawdzają się też płukanki o działaniu antybakteryjnym. Możemy wybrać wodę z solą lub płukanki ziołowe, np. z kwiatów nagietka. Nagietek posiada związki aktywne o charakterze przeciwzapalnym i bakteriobójczym. Napar z kwiatów nagietka przygotujemy poprzez zalanie wrzącą wodą porcji surowca. Po przestudzeniu płynu, należy przepłukać nim dokładnie jamę ustną i gardło.

Gdy męczy kaszel

Rozróżnić możemy dwa rodzaje kaszlu – mokry i suchy. W kaszlu suchym korzystne będzie podawanie preparatów powlekających. Macerat przygotowany z korzenia prawoślazu lub nasion lnu złagodzi objawy i przyniesie ulgę dziecku. Jak przygotować taki macerat? Porcję surowca należy zalać gorącą wodą i odstawić na ok. 30 minut. Po tym czasie odcedzić surowiec i otrzymany galaretowaty płyn podać dziecku do wypicia.

Samodzielnie przygotowany syrop z cebuli również złagodzi suchy, męczący kaszel. Cebulę należy rozetrzeć na drobnej tarce i wymieszać z taką samą ilością miodu. Mieszankę zagotować, a następnie przecisnąć przez płótno w celu oddzielenia stałych pozostałości od syropu. Dzieciom można podawać go 3-5 razy dziennie po jednej łyżce stołowej. Cebula posiada właściwości przeciwbakteryjne i zwiększa wydzielanie śluzu, dzięki czemu zmniejsza się podrażnienie śluzówki.

W kaszlu mokrym lepiej sprawdzą się preparaty wykrztuśne.

Należy pamiętać, że podajemy je maksymalnie do godziny 17-18, żeby w nocy dziecku nie dokuczał uporczywy kaszel.

Napar z owoców anyżu czy kropla olejku eukaliptusowego wmasowana w klatkę piersiową pomogą odkrztusić zalegającą wydzielinę. Olejków nie powinno się jednak stosować u niemowląt i małych dzieci, ponieważ może to spowodować skurcz głośni i trudności z oddychaniem!

Powyższe sposoby wspomogą w walce z przeziębieniem nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Jeżeli jednak choroba przedłuża się, a mały pacjent czuje się coraz gorzej, niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do lekarza. Koniecznym może być zastosowanie silniejszych preparatów lub specjalistycznego leczenia. Zapraszamy do zapoznania się również z kolejnym artykułem, w którym znajduje się więcej porad i odpowiedzi na pytanie: co podać dziecku na przeziębienie?Dodaj swoją opinię

Twój email nie będzie opublikowany.