Jak przedłużyć trwałość koloru farby do włosów?

J

jak przedłużyć trwałość koloru farby do włosów?

Odcień włosów tuż po koloryzacji jest bardzo żywy i intensywny. To, jak długo utrzyma się na kosmykach, zależy przede wszystkim od odpowiedniej pielęgnacji włosów po farbowaniu oraz ochronie ich przed wysoką temperaturą i słońcem.

Przed farbowaniem warto zadbać o ogólną kondycję włosów. Na kosmykach dobrze nawilżonych i odżywionych kolor farby będzie, nie tylko wyglądał lepiej, ale również dłużej się utrzyma.

 

Farba do włosów, preparat zamykający łuski włosa

O trwałość koloru kosmyków można zadbać już w trakcie koloryzacji, używając do tego dobrej jakości farby do włosów, np.:

  • Schwarzkopf,
  • L’oreal,
  • Syoss,
  • Garnier,
  • Joanna.

Aplikacja substancji koloryzującej powoduje rozchylenie łusek włosowych, aby pigment w niej zawarty mógł dobrze wniknąć w strukturę włosa. Istotne jest zatem, aby po zakończeniu procesu koloryzacji dobrze je domknąć, co znacznie przedłuży trwałość koloru. Można do tego użyć specjalnego preparatu zamykającego łuski włosa, np. na bazie ekstraktu z kwiatu róży geranium.

Kosmetyki do domowej pielęgnacji włosów

Po zabiegu koloryzacji, o tym, jak długo nowy kolor utrzyma się na kosmykach, decyduje sposób codziennej pielęgnacji włosów. Istotne jest zatem, aby  stosować kosmetyki przeznaczone specjalnie do dbania o włosy farbowane . Drogerie internetowe oferują bogaty wybór różnego rodzaju szamponów, masek i odżywek, których głównym zadaniem jest, przede wszystkim, zatrzymanie pigmentu wewnątrz oraz dogłębne nawilżenie kosmyków, dzięki czemu będą one w dobrej kondycji, a kolor będzie promienny i świeży na długo.

Kosmetyki do włosów farbowanych mają pH poniżej 5,5 oraz zostały wzbogacone o filtry UV chroniące kosmyki przed szkodliwym działaniem słońca, które przyczynia się do szybszej utraty intensywności koloru.

Ochrona przed wysoką temperaturą i słońcem

ochrona przed temperaturą

Wysoka temperatura to wróg każdego rodzaju włosów, jednak farbowanych w szczególności.

Bardzo częste stosowanie urządzeń do stylizacji na gorąco (np.: prostownicy, karbownicy, suszarki, lokówki) uszkadza włosy, powoduje rozdwajanie się końcówek i nadmierne przesuszanie. Wysoka temperatura również rozchyla łuski włosów, co sprzyja łatwiejszemu wypłukiwaniu się z nich pigmentu, który otrzymały podczas koloryzacji.

Po farbowaniu istotne jest zatem, aby ograniczyć do minimum stosowanie stylizacji na gorąco, a jeśli jest to nie niemożliwie, to przynajmniej zabezpieczyć włosy kosmetykiem termoochronnym. Tego typu preparaty dostępne są w każdej drogerii online, np.: w postaci kremu, sprayu, balsamu.

Włosy farbowane są również wrażliwe na działanie słońca, które pod jego wpływem szybciej tracą intensywny kolor oraz stają się bardziej szorstkie i matowe. W codziennej pielęgnacji kosmyków warto zatem stosować kosmetyki z filtrem UV. W dni, w których promienie słoneczne są wyjątkowo intensywne, dobrze jest także chronić głowę, nosząc czapkę, kapelusz czy chustkę. W codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzą się również lekkie suche olejki, które nie tylko skutecznie chronią kosmyki przed słońcem i wysoką temperaturą, ale również dodają im spektakularnego połysku, nie powodując tym samym ich obciążenia i sklejania.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: