Jak wybrać najlepszy oczyszczacz dla rodziny?

oczyszczacz powietrza dla rodziny

Smog jest zagrożeniem dla każdego, pyły unoszące się w powietrzu mają zdolność wnikania do organizmu i kumulowania się w jego wnętrzu, zagrażając poważnie zdrowiu i życiu. Głównie atakuje system oddechowy, ale też przyczynia się do chorób wieńcowych i problemów z układem nerwowym. Oczyszczacz powietrza jest jednym z lepszych rozwiązań, posłuży nie tylko do zwalczania alergii, ale też skutecznie usunie składniki smogu takie jak pyły zawieszone PM2,5, PM10 czy benzen.

Czyste powietrze w domu

czyste powietrze w domu

Grupą najbardziej narażoną na zwiększone problemy wynikające ze smogu są:

  • dzieci,
  • osoby starsze
  • i alergicy.

Dzieci posiadają nie w pełni rozwinięty układ oddechowy z powodu nieukształtowanej błony śluzowej dróg oddechowych, a dodatkowo oddychają dwukrotnie szybciej niż dorośli. Oczyszczacz powietrza odznacza się wysoką wydajnością w usuwaniu zanieczyszczeń, a niektóre modele dodatkowo je nawilżają.

Aby jednak faktycznie skutecznie filtrowały powietrze, muszą być dobrze dobrane do docelowego pomieszczenia. Wydajność podaje się w jednostce CADR lub w przepływie powietrza, zatem warto przyjąć przelicznik: 80 m³/h na 10 m² powierzchni.

Kolejną sugerowaną zasadą jest to, aby jeden oczyszczacz był w każdym z pokojów. Z początku może być to duży koszt, dlatego zaleca się, aby urządzenie stało w pokoju dziecinnym oraz salonie lub sypialni. W dzień powinien on stać w salonie, tam gdzie spędza się najwięcej czasu, a w nocy w sypialni, aby monitorował na bieżąco stan powietrza i reagował na każde zmiany.

Na stronie https://wybierzoczyszczacz.pl/ można posortować modele według pomieszczenia, oceny redakcji oraz przeczytać recenzje najatrakcyjniejszych oczyszczaczy na rynku.

Jaki oczyszczacz do domu?

Kolejnym parametrem po wydajności, jest retencja oczyszczaczy, a to oznacza system filtracyjny. Ona, bok CADR wpływa na efektywność oczyszczania, dlatego warto wybrać odpowiednie dla siebie.

Na polskim rynku dominują urządzenia wyposażone w filtr HEPA w połączeniu z filtrem z aktywowanym węglem zwanym potocznie filtrem węglowym. Taki zestaw jest w stanie usunąć ponad 95% różnorodnych zanieczyszczeń w powietrzu: formaldehydu, benzoapirenu, lotnych związków organicznych.

Ranking oczyszczaczy powietrza uwzględnia wydajność, zastosowane filtry i cenę do możliwości urządzenia, a następnie wybiera najlepsze modele do potrzeb.

Sprawdzając wydajność i tryby, należy zwrócić uwagę na głośność urządzenia na różnych trybach pracy. Ten parametr jest ważny, ze względu na częste zastosowanie oczyszczaczy powietrza w sypialniach. Wiele oczyszczaczy posiada cichy i energooszczędny tryb najwolniejszy, który pozwoli na spokojny sen.

Ważny parametr dla oszczędnego użytkowania oczyszczacza są koszty eksploatacji. Urządzenie pracujące na najniższych obrotach będzie pobierało mniej prądu, niż te, które pracuje przez długi czas na najszybszym trybie. Dodatkowo, czym większa wydajność – tym więcej prądu zużywa.  Dodatkowym kosztem jest wymiana filtrów , dlatego ten parametr warto uwzględnić przy wyborze odpowiedniego urządzenia do domu. Niektórzy producenci zapewniają o żywotności filtrów sięgającej nawet do kilku lat, co np. dla mieszkańców Krakowa na pewno się nie sprawdzi, ponieważ tam smog przekracza znacznie polskie normy.

Przydatne funkcje dla rodziców

Większość oczyszczaczy wyposażona jest w tryb automatyczny, który samodzielnie reguluje szybkość pracy do odczytów z czujnika. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia rodzica, który nie musi poświęcać uwagi na monitorowanie stężenia zanieczyszczeń.

tryb rodzicielski

Z uwagi na budowę oczyszczacza, czyli posiadanie wentylatora, producenci wyszli naprzeciw wszelkim obawom, ponieważ dodają blokadę rodzicielską. Na szczęście wiatrak jest w środku i w żaden sposób nie zagraża dziecku, zapobiega niechcianemu wyłączeniu urządzenia czy przełączeniu go w inny tryb.

Kolejną przydatną funkcją jest pilot lub aplikacja w smartfonie, który pozwala na regulację pracy oczyszczacza nawet z dalekiej odległości. W wielu aplikacjach dostępnych na rynku można monitorować powietrze w domu i w razie potrzeby podwyższyć tempo pracy urządzenia. Niektóre posiadają czujniki ruchu, które reagują na zmniejszenie oświetlenia w pomieszczeniu i automatycznie dostosowują jasność ekranu.

W prawidłowym użytkowaniu oczyszczacza powietrza należy pamiętać, aby nie zamykać szczelnie pokoju, ponieważ wzrasta Co2, a to przy większych stężeniach jest niebezpieczne. Ponadto ważne jest regularne czyszczenie filtra wstępnego i wymiana filtrów HEPA i węglowego.Dodaj swoją opinię

Twój email nie będzie opublikowany.