Jaki błonnik wybrać: który jest najlepszy na odchudzanie i oczyszczanie?

J

jaki błonnik wybrać?

Chociaż błonnik jest naturalnym składnikiem wielu produktów spożywczych, może być przyjmowany przez organizm również w postaci suplementów diety. Są one dostępne bez recepty i zapewniają usprawnienie pracy układu pokarmowego oraz poprawę regularności wypróżnień. Błonnik oczyszcza organizm z toksyn, a także wpływa korzystnie na proces chudnięcia. Dlatego decydując się na suplementację, warto wybrać najlepszy błonnik. Jaki będzie odpowiedni? Taki, który najskuteczniej przyczyni się się do osiągnięcia zamierzonych celów.

najlepszy błonnik

Czym jest błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny?

Niezależnie od swojej formy, błonnik bardzo skutecznie przyczynia się do usuwania z organizmu wszelakich toksyn.

W postaci rozpuszczalnej występuje na przykład w:

  • owocach,
  • roślinach strączkowych,
  • orzechach czy owsie.

Ponieważ rozpuszcza się w wodzie, opuszcza przewód pokarmowy stosunkowo powoli. Jednocześnie pochłania po drodze rozmaite toksyny i przeciwdziała wchłanianiu ich przez organizm.

Błonnik nierozpuszczalny obecny jest natomiast w:

  • warzywach,
  • pestkach
  • oraz produktach pełnoziarnistych.

Jego postać po trafieniu do organizmu praktycznie się nie zmienia. Przemierza układ pokarmowy, jednocześnie zbierając toksyny ze ścian jelit, pobudzając je do wysiłku oraz wzmacniając ich mięśnie, co znacząco usprawnia różne procesy trawienne. Ze względu na odmienne właściwości, oba rodzaje błonnika powinny być spożywane regularnie. W takiej formie zawierają go chociażby nasiona lnu, będące stałym elementem wielu oczyszczających suplementów diety. Z frakcji pektyn zarówno rozpuszczalnych, jak i nierozpuszczalnych, składa się również błonnik jabłkowy. Ma on dodatkowo korzystny wpływ na rozwój w jelitach szczepów pozytywnych bakterii, dzięki czemu wzmacnia odporność organizmu.

Jak działa błonnik na oczyszczanie organizmu?

Przyjmowanie optymalnych ilości błonnika może przynieść wiele wymiernych korzyści dla mechanizmów odpowiedzialnych za oczyszczanie całego organizmu. Odpowiednie preparaty skutecznie regulują proces trawienia i częstotliwość wypróżnień, dzięki czemu przeciwdziałają zaparciom.

Regularnie spożywany błonnik przyczynia się do wzrostu objętości stolca, który dzięki zwiększonej zawartości wody jest w stanie sprawniej przemieścić się przez okrężnicę. Zwiększona ilość błonnika ma bardzo korzystny wpływ także na konsystencję stolca, zmiękczając go i ułatwiając wydalanie. Dieta wzbogacona odpowiednim suplementem zmniejsza również ryzyko rozwoju schorzeń okrężnicy, na przykład żylaków odbytu. Obniża stężenie złego cholesterolu, dzięki czemu redukuje ryzyko wystąpienia dolegliwości układu sercowo-naczyniowego. Optymalna podaż błonnika reguluje także poziom cukru we krwi, przez co zmniejsza szansę zachorowania na cukrzycę typu drugiego.

Wiele osób stosuje błonnik na detoks organizmu, dzięki czemu jest on oczyszczany z zalegających toksyn. Jednocześnie preparaty tego typu są całkowicie sterylne i nie wyrządzają w układzie pokarmowym żadnych szkód. Najczęściej stosowany jest w proszku, który można rozpuścić w wodzie lub innym napoju. Dzięki skoncentrowanej formie jest bardzo łatwo wchłaniany przez organizm, a także pozwala na szybkie zaobserwowanie pierwszych efektów jakie daje błonnik.

Jak działa błonnik na odchudzanie?

O skuteczności błonnika w procesie odchudzania, w dużym stopniu decyduje poziom nawodnienia organizmu. Bez dostatecznej ilości wody suplementy mogą okazać się nieskuteczne, dlatego zalecane jest spożywanie jej w ilości przynajmniej 1 – 1,5 litra na dobę.

Pod wpływem wody błonnik nierozpuszczalny pęcznieje, dzięki czemu formuje masę usprawniającą pracę całego układu pokarmowego i przyspiesza trawienie, usuwając jednocześnie nadmiar kwasów tłuszczowych. Natomiast błonnik rozpuszczalny przekształca się pod wpływem wody w żel, który oczyszcza jelita z różnych pozostałości. Chociaż nie jest w stanie zastąpić ćwiczeń fizycznych i przyczynić się do spalenia tkanki tłuszczowej, może powstrzymać odkładanie się w jelitach resztek żywności.

Pokarmy naturalnie bogate w błonnik charakteryzują się jednocześnie niską zawartością tłuszczu oraz niewielką kalorycznością, dlatego spożywanie ich pomaga w utrzymaniu prawidłowej, zdrowej sylwetki. Odpowiednio dobrany błonnik witalny skutecznie reguluje wchłanianie tłuszczów i cukrów, dzięki czemu są one przyswajane w mniejszych ilościach. Suplementacja błonnikiem zapewnia również uczucie sytości po posiłku, przez co szybkość opróżniania żołądka ulega zmniejszeniu. Dzięki temu można też zahamować nadmierny apetyt, ponieważ błonnik pęcznieje w organizmie, napełnia żołądek i wywołuje uczucie najedzenia.

Jaki błonnik wybrać i gdzie kupić tego typu produkt?

Kluczowym czynnikiem, który pomoże odpowiedzieć na pytanie “jaki błonnik wybrać”, powinien być przede wszystkim dobrze skomponowany i zbilansowany skład preparatu. Decydując się na tego typu produkt, warto wybrać suplement zawierający wysoko skoncentrowany, całkowicie naturalny błonnik, a także posiadający w swoim składzie cenne mikroelementy oraz witaminy pochodzące z innych składników organicznych. Dobry suplement powinien zawierać zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny, dzięki czemu jego działanie będzie bardziej efektywne i komplementarne dla organizmu. Optymalną pod tym względem kompozycję posiada chociażby Fibre Select, sypki, witalny suplement zawierający mikronizowany błonnik lniany oraz jabłkowy.

błonnik fibre select

Produkt ten bardzo dobrze sprawdza się również jako probiotyk, ze względu na wysoką zawartość inuliny i oligofruktozy pochodzących z korzenia cykorii. Dodatkową zaletą jest obecność łupiny nasiennej babki jałowej, która może korzystnie wpłynąć na poziom cukru we krwi oraz nagłe podwyższenia poziomu glukozy. Dzięki temu regularne stosowanie preparatu może przyczynić się do zlikwidowania problemu z podjadaniem między posiłkami. O skuteczności Fibre Select świadczyć mogą opinie klientów na jego temat, które w większości nie odbiegają od bardzo pozytywnych. Na uwagę zasługuje również wysoki stosunek jakość/cena oraz możliwość zakupu przez internet z gwarancją zwrotu pieniędzy w przypadku braku zadowolenia.

Nasz ranking błonnika:

Produkt
=========> Błonnik witalny Fibre Select (Nasz numer 1)


 
Oceń artykuł:
[Głosów: 170 Średnia ocena: 3.4]
 

Superfoods bogate w błonnik:

zielony jęczmień kelp nasiona chia

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: