Jaki styl życia prowadzić, aby cieszyć się zdrową prostatą?

J

zdrowa prostata


Wielu mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia ma problemy z prostatą. Przyczynia się to do problemów z oddawaniem moczu, a także z życiem intymnym. Mężczyźni bardzo często zaniedbują swoje zdrowie, a przeważnie w sferze intymnej.

Wielu mężczyzn problemy z oddawaniem moczu czy z życiem seksualnym tłumaczy swoim wiekiem i uważa, że tak to już jest w ich wieku. Co można zrobić, aby zadbać o swoją prostatę?

Odpowiedni styl życia dla zdrowej prostaty

Odpowiedni styl życia ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia prostaty. Przeprowadzono liczne badania, które wykazały, że mięso oraz nabiał mają bezpośredni wpływ na prostatę. Ma to związek z tym, że znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie końcowego odcinka jelita grubego. To właśnie tam gromadzą się odchody, które są przeznaczone do wydalenia, a w nich można znaleźć gnijące resztki białek zwierzęcych, w których są zawarte różne substancje toksyczne. Te substancje mogą przenikać przez błonę jelita, a następnie przedostawać się do prostaty.

W związku z tym bardzo ważne znaczenie ma ograniczenie ilości spożywanego mięsa, np. do dwóch porcji w tygodniu[1]. Do tego warto spożywać duże ilości owoców, warzyw i produktów z pełnego ziarna, gdyż w nich znajduje się błonnik oraz inne substancje pochłaniające toksyny.

Kolejną przyczyną problemów z prostatą jest nadwaga i otyłość. Nadmiar tłuszczu w organizmie, a przeważnie otyłość brzuszna oznacza podwyższony poziom cholesterolu, co z kolei skutkuje zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Cholesterol może zostać przekształcony w hormony płciowe, a Ich nadmiar ma niekorzystny wpływ na prostatę. Dlatego trzeba zadbać o prawidłową masę ciała oraz spożywać produkty, które zawierają sterole roślinne i wspomagają utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.

Należy również rzucić papierosy[2], ponieważ palenie ma negatywny wpływ na cały organizm, a w tym na libido i płodność. Do tego powoduje odkładanie się różnych substancji toksycznych i zakwaszających. Te substancje mogą się gromadzić w prostacie i pogarszać jej stan.

Następnie należy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Brak aktywności fizycznej sprawia, że gorszy jest przepływ krwi przez prostatę, ale też utrudnione jest jej oczyszczanie z produktów przemiany materii. W związku z tym warto spacerować oraz uprawiać sporty, które będą zwiększały przepływ krwi w organach miednicy małej. Można też jeździć na rowerze, pływać, chodzić z kijkami czy też biegać.

Preparaty wpływające na zdrowie prostaty

Mężczyźni często zapominają o wykonywaniu badań kontrolnych, a do lekarza idą, gdy zaczynają pojawiać się niepokojące objawy. To właśnie od prostaty zależy płodność oraz ogólna kondycja mężczyzny. Kiedy pojawiają się problemy, np. z oddawaniem moczu, można sięgnąć po preparaty, które dostępne są w aptece bez recepty. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które wspomaga zdrowie mężczyzny, są preparaty na prostatę. Oparte są one na składnikach, które mają korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie prostaty.

Rekomendacje:

Twardak I., M., Rola diety w rozwoju raka prostaty [w:] „Piel. Zdr. Publ”, 2015, 5(4).

Kędra E., Pyśk A., Zielonka W., Znajomość podstaw profilaktyki raka jądra wśród wybranej grupy mężczyzn [w:] „Puls Uczelni”, 2015, (9), 4. 

[1] I. M. Twardak, Rola diety w rozwoju raka prostaty [w:] „Piel. Zdr. Publ”, 2015, 5(4), s. 23-34.

[2] E. Kędra, A. Pyśk, W. Zielonka, Znajomość podstaw profilaktyki raka jądra wśród wybranej grupy mężczyzn [w:] „Puls Uczelni”, 2015, (9), 4, s. 51-71.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: