Kalendarz ciąży – sprawdź, co dzieje się z rozwijającym się dzieckiem w kolejnych miesiącach

K

kalendarz ciąży

Ciąża to niezwykły okres dla przyszłej mamy. Każdy tydzień ciąży przynosi istotne zmiany w rozwoju maluszka. Sprawdź, co dzieje się z rozwijającym się dzieckiem oraz przyszłą mamą w kolejnych miesiącach i trymestrach ciąży.

Wiele kobiet przechodzi ciążę bez większych dolegliwości, niektóre natomiast skarżą się na mdłości, gorsze samopoczucie i inne dolegliwości, co sprawia, że wprost marzą już o porodzie. Z tego artykułu dowiesz się, czego możesz się spodziewać w kolejnych etapach ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży

Według kalendarza ciąży https://www.mamazone.pl/kalendarz-ciazy/ pierwszy trymestr trwa  od 1 do 13 tygodnia ciąży . W tym czasie mnóstwo kobiet odczuwa nieprzyjemne dolegliwości:

  • wymioty,
  • mdłości,
  • gorsze samopoczucie,
  • bezsenność
  • lub przeciwnie – są bardzo śpiące.

W tym czasie tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne u malucha. Zaczyna bić jego serce. Pod koniec pierwszego trymestru, w 12 tygodniu ciąży dziecko przypomina już wyglądem małego człowieka, a ponadto doskonali ruchy chwytne oraz potrafi poruszać klatką piersiową. Jeśli dziecko odpowiednio odwróci się podczas badania USG, można również dostrzec jego płeć. Pod koniec trzeciego miesiąca ciąży płód waży ok. 14 gramów i mierzy 6 centymetrów.

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr trwa  od 14 do 26 tygodnia ciąży . Czas ten wydaje się najprzyjemniejszy dla większości przyszłych mam. Poprawie ulega ich samopoczucie, mijają również nieprzyjemne dolegliwości znane z pierwszego trymestru. W tym okresie zmniejsza się także ryzyko poronienia.

W drugim trymestrze rozwijają się zmysły dziecka. Maluch zaczyna czuć smak, słyszeć, reagować na światło. Wykształceniu ulegają też struny głosowe. Dziecko ma już zawiązki stałych zębów i potrafi otwierać oczy. Jego wewnętrzne narządy cały czas rosną. Maluszek staje się też bardzo aktywny i chętnie rusza się w brzuchu mamy. Pod koniec tego okresu dziecko waży ok. 1 kilograma.

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr trwa  od 27 do 42 tygodnia ciąży . W tym czasie przyszłe mamy mogą znów odczuwać nieprzyjemne dolegliwości wynikające z ich stanu. U wielu kobiet pojawiają się żylaki i spuchnięte nogi, bóle pleców i skurcze łydek. Duży brzuch daje się we znaki – coraz trudniej jest wejść po schodach, zawiązać sznurowadła w butach, a niekiedy nawet wstać z głębokiego, wygodnego fotela.

Czasami występuje swędzenie mocno napiętej skóry. Piersi przygotowują się do karmienia i niekiedy mogą z nich wyciekać krople mleka. Dlatego warto w tym czasie sięgnąć po wkładki laktacyjne, które uchronią bieliznę przed zabrudzeniem.

Wiele kobiet odczuwa uderzenia gorąca. Podczas gdy innym jest chłodno w ciepłych swetrach, kobietom w trzecim trymestrze może być zbyt ciepło w sukience na ramiączkach. Wiele kobiet może mieć ponadto trudności z zasypianiem, zapchany nos czy krwawienie dziąseł.

To bardzo ważny czas dla intensywnego rozwoju mózgu maluszka. Dziecko coraz bardziej zaczyna też przypominać noworodka: staje się pulchniejsze, a jego policzki zaokrąglają się. W tym okresie występuje regularna aktywność płodu. Ze względu na to, że dziecko jest coraz większe, a miejsca w brzuchu mamy jest mniej, ruchy dziecka są lepiej widoczne i odczuwalne. Pod koniec tego czasu dziecko waży od 2,5 do ok. 3,6 kg.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: