Kolagen na stawy: opinie, działanie i jaki wybrać?

K

kolagen na stawy

Wiele osób boryka się z bólami stawów. Dolegliwości te mają różne podłoże. Mogą być one wywołane m.in.:

 • wiekiem,
 • nadwagą,
 • stylem życia,
 • kontuzjami,

a także wieloma innymi czynnikami.

Wyróżnić można  ból nagły  (spowodowany np. przetrenowaniem) lub  przewlekły  (o podłożu chorobowym). Niezależnie od przyczyny warto jest sięgnąć po produkty, które pomogą wyeliminować problem lub zmniejszyć jego natężenie. Bazując na opiniach użytkowników, doskonałym rozwiązaniem wydaje się być kolagen na stawy. Mówi się, że to dzięki niemu można zwiększyć elastyczność połączeń kości, a tym samym wyeliminować główną przyczynę dolegliwości bólowych.

Na rynku znajdziemy wiele suplementów diety, które posiadają skład mający wspomagać pracę stawów. Najważniejsze jest to, aby znaleźć produkt, który będzie dopasowany do naszych potrzeb. Priorytetem jest to, aby osiągnąć możliwie najszybsze, a zarazem najlepsze efekty.

Warto jednak pamiętać, że suplement diety nie jest lekiem. Jest to produkt pozytywnie oddziałujący na zdrowie, jednak nie zastąpi on specjalistycznego leczenia np. ostrych stanów zapalnych. Każdy, kto zdecyduje się na suplementację powinien mieć tego świadomość.

Jak działa kolagen na stawy?

Kolagenowe suplementy to produkt, który za zadanie ma przede wszystkim poprawić zdrowie stawów. Oczywiście w składzie takich preparatów można znaleźć o wiele większą ilość składników. Mowa tutaj o m.in. kwasie hialuronowym, witaminach, czy też składnikach roślinnych. Wszystko zależy od konkretnego produktu.

Mówi się, że skuteczny kolagen na stawy redukuje dolegliwości bólowe, a także pozwala pozbyć się uporczywego sztywnienia kolan. Obok tego zwiększa ruchomość stawów, co ułatwia swobodne przemieszczanie się – poruszanie kończynami nie wywołuje napięcia ciała, czy też innych nieprzyjemnych objawów.

Staw stanowi połączenie co najmniej dwóch kości. Pomiędzy nimi znajduje się chrząstka – jeśli ulegnie ona uszkodzeniu, to będziemy odczuwać ból w okolicach łączenia. Zwykle pojawia się on podczas poruszania się, jednak może zdarzyć się również tak, że nawet leżąc nieruchomo będziemy odczuwać dyskomfort.

Wiele zależy od tego, jak głębokie jest uszkodzenie chrząstki. Nie można również zapomnieć o mazi, która smaruje chrząstki. To dzięki niej możemy uniknąć wrażenia zacierania się kości. Im mniej mazi, tym większe tarcie. Bezpośrednio przekłada się to na bóle stawów oraz problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków. Dobrze jest wiedzieć, że to właśnie kolagen stanowi podstawowy budulec chrząstki. Wzmacnia ją i zmniejsza ryzyko uszkodzenia. Dzięki temu jesteśmy mniej narażeni na kontuzje.

ból stawów

Kolagen na stawy kolanowe cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób dojrzałych, czy też sportowców prowadzących bardzo aktywny tryb życia. Chrząstki znajdujące się w kolanach ulegają uszkodzeniu najszybciej. Jest to zupełnie normalne, gdyż nogi możemy nadwyrężyć o wiele szybciej, niż np. ręce, czy też bark. Oczywiście suplementy diety co do zasady działają kompleksowo. Oznacza to, że potencjalnie oddziałują one na wszystkie stawy, a nie tylko wybrane łączenie kości. Dzięki temu z kolei prościej jest utrzymać dobrą kondycję.

Opinie na temat suplementów diety na stawy

Opinie użytkowników kolagenu na stawy potwierdzają, że tego typu suplementy są godne zainteresowania. Należy jednak wziąć pod uwagę, że tutaj ogromne znaczenie ma systematyczność.

Pierwsze efekty stosowania produktów z kolagenem można zauważyć już po kilkunastu dniach, jednak najlepsze rezultaty otrzymamy zazwyczaj po kilkunastu tygodniach.

Nie należy więc zbyt wcześnie odstawiać produktu. Jeśli zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie suplementacji, to musimy mieć świadomość, że jest to proces wieloetapowy. Ciężko oczekiwać tego, aby już po pierwszej dawce nasze ciało uległo całkowitej regeneracji. Wzmocnienie stawów wymaga czasu, jednak efekty kuracji również będą długofalowe. Stanowi to niewątpliwą zaletę.

 • Osoby, które sięgnęły po suplementy wzmacniające stawy, zauważyły przede wszystkim zmniejszenie bólu. Ponadto chrząstka regenerowała się szybciej, dzięki czemu organizm wracał do stanu sprzed kontuzji.
 • Starsi użytkownicy odnotowali wzrost jakości życia. Mniejszy ból umożliwia nie tylko płynne poruszanie się, ale również wykonywanie wielu czynności, które wcześniej były niedostępne.
 • Użytkownicy zauważyli również mniejsze tarcie między kośćmi, co wynikało ze zwiększonej produkcji mazi. Dzięki temu pozbyli się oni „trzaskania” kości podczas zginania łokci, czy też kucania. Ten dobrze znany dźwięk jest objawem ocierania się kości.
 • Użytkownicy, którzy stosowali suplementy z kolagenem przez kilka miesięcy zauważyli mniejszą skłonność do kontuzji spowodowanych np. ćwiczeniami na siłowni, czy też bieganiem. Ich ciało sprawiało wrażenie bardziej elastycznego, dzięki czemu stawy nie stawiały oporu podczas rozmaitych aktywności. Dzięki temu nie dochodziło do ich nadwyrężenia, a więc zniknąć problem związany z m.in. sztywnieniem kolan (nieprzyjemnym napięciem pojawiającym się w miejscu łączenia kości).

Jaki kolagen na stawy wybrać?

jaki kolagen na stawy?

Jak już wspomniano, na rynku można znaleźć ogromną ilość marek oraz produktów.

Wiele osób zastanawia się, jaki kolagen wybrać na stawy.

 • W pierwszej kolejności warto przeanalizować skład – najlepiej, aby bazował on na naturalnych składnikach, które uznawane są za bezpieczne dla zdrowia.
 • Ponadto dobrze jest poznać oceny użytkowników dostępne w sieci. Mogą one pomóc nam w podjęciu prawidłowej decyzji.

Ranking preparatów na stawy z kolagenem

Poniżej umieszczamy nasze zestawienie suplementów na zdrowe stawy, wraz ze szczegółowym objaśnieniem.

1. ProFlexen – nasz numer jeden

ProFlexen

1. ProFlexen – to innowacyjny suplement zawierający kolagen na stawy. Jest to produkt w kapsułkach, co ułatwia dawkowanie oraz zażywanie. Posiada on w swoim składzie  UC-II, czyli innowacyjny niezdenaturowany kolagen typu II . Dzięki niemu możliwa jest szybsza i skuteczniejsza regeneracja połączeń kości. Wysoka skuteczność tego składnika została potwierdzona, o czym szerzej możemy przeczytać na oficjalnej stronie producenta.

Co ważne, ProFlexen jest suplementem diety o bezpiecznym, bo naturalnym składzie, dzięki czemu ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest znikome.

Został on stworzony na bazie m.in.:

 • glukozaminy,
 • chondroityny,
 • imbiru lekarskiego,
 • kadzidłowca indyjskiego,
 • selenu,
 • witaminy C,
 • manganu.

Jest to produkt, który za zadanie ma kompleksowo wspomagać właściwą pracę stawów. Zwiększa ich elastyczność, co przekłada się na mniejsze ryzyko kontuzji, czy też uszkodzenia chrząstki.

ProFlexen jest oczywiście źródłem kolagenu, który wzmacnia nie tylko stawy, ale również kości. Jest to szczególnie istotne dla osób starszych, które są bardziej narażone na złamania. Suplement wpływa  również na sztywność stawów, która często jest efektem wieloletniego ich przeciążania (np. otyłością, pracą stojącą). Warto wspomnieć, że produkt może być stosowany profilaktycznie. Producent zapewnia, że będzie on skuteczny również w przypadku zwyrodnieniowego zapalenia stawów. 

2. 4Flex do picia

2. 4Flex – to dość rozpoznawalny kolagen na stawy do picia. Na uwagę zasługuje fakt, że występuje on w kilku różnych wariantach („klasyczny”, dla dojrzałych, dla sportowców, smakowy). Występuje nawet wersja o smaku czarnej porzeczki. Należy jednak podkreślić, że walory smakowe są tutaj drugorzędne.

Suplement jest źródłem kolagenu, który stanowi budulec chrząstek znajdujących się w stawach. W składzie można również znaleźć białko odpowiedzialne za wzmocnienie kości, czy też jakość masy mięśniowej. Jest to szczególnie istotne dla sportowców, którzy dążą do wzrostu oraz utrzymania mięśni.

Opisywany produkt zawiera hydrolizat kolagenu Fortigel®. Producent informuje, że zhydrolizowane cząsteczki kolagenu zapewniają ułatwione wchłanianie.

Wersja Silver wzbogacona jest w witaminę D oraz wapń. Są to składniki zmniejszające łamliwość kości, co jest istotne w dojrzałym wieku. 4Flex dla aktywnych z kolei posiada dodatek w postaci L-Karnityny, która ułatwia wypracowanie wymarzonej sylwetki. Ze wszystkimi wariantami i szczegółowym składem można się zapoznać na stronie internetowej producenta.

3. Flexidium 400

Flexidium 400 na stawy

3. Flexidium 400 – to popularny kolagen w tabletkach na stawy, który dedykowany jest osobom w różnym wieku.

W składzie znajdziemy również:

 • kwas hialuronowy,
 • kwas l-askorbinowy,
 • cynk,
 • czy też selen.

Warto podkreślić, że jest on starannie zbilansowany, tak aby organizm otrzymywał optymalną ilość wyżej wymienionych substancji.

Trzeba podkreślić, że w preparacie zastosowano kolagen rybi, który jest niezwykle zbliżony do ludzkiego. Suplement może tym samym zwiększać mobilność stawów, a także ilość mazi potrzebnej do swobodnego poruszania się.

Flexidium 400 ma wspomagać również utrzymanie prawidłowego stanu kości. Niweluje on działanie wolnych rodników – wszystko za sprawą witaminy C, która wykazuje działanie antyoksydacyjne. Suplement uzupełni również braki selenu. Udowodniono, że jego niedostateczna ilość może doprowadzić do zwyrodnienia stanu kolanowego.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: