Leczenie wspomagające w trakcie antybiotykoterapii

L
leczenie wspomagające

Antybiotyki są to substancje, które poprzez swoje działanie hamują rozwój bakterii, a pierwszym odkrytym lekiem z tej grupy była penicylina. Już 1928 roku szkocki lekarz Alexander Fleming zauważył, że wytwarzana przez grzyba penicillium notatum substancja hamuje wzrost kultur bakterii. Od tego czasu lekarze zostali wyposażeni w szereg opcji umożliwiających leczenie nieuleczalnych wcześniej schorzeń.

Czym wspomagamy się w trakcie antybiotykoterapii?

W wieku XX miał miejsce intensywny rozwój leczenia chorób bakteryjnych, odkrywano oraz syntetyzowano nowe antybiotyki. Niosło to ze sobą wiele korzyści, mnóstwo możliwości stosunkowo prostego leczenia chorób wcześniej uważanych za śmiertelne. Jednak później nastąpiło wyhamowanie tempa powstawania nowych leków, a znacznie zwiększyła się częstość występowania patogenów odpornych na konkretne leki, na które wcześniej były wrażliwe.

Stosowana antybiotykoterapia powinna być maksymalnie efektywna w możliwie jak najkrótszym czasie, aby to umożliwić oraz łagodzić objawy choroby, stosuje się następujące leczenie wspomagające:

  • Probiotyki. W ciele człowieka znajduje się znaczna ilość bakterii, które w stanie homeostazy nie powodują żadnych dolegliwości, a są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, znajdują się one głównie w jelicie grubym. Pełnią wiele zróżnicowanych i istotnych funkcji do których należy między innymi trawienie niektórych substancji, wytwarzanie witamin z grupy B i K, pamiętać należy także o ich działaniu przeciwko bakteriom potencjalnie chorobotwórczym.
    W przebiegu antybiotykoterapii dochodzi do zahamowania funkcjonowania tych pozytywnych działań bakterii, co objawiać się może na różne sposoby, między innymi biegunką. Ważnym jest, aby w trakcie trwania antybiotykoterapii pamiętać o stosowaniu probiotyków, czyli wyselekcjonowanych konkretnych kultur bakterii mających na celu zapobieganie działaniom niepożądanym wynikających z ich deficytu. Wraz z probiotykiem stosowane są prebiotyki, czyli substancje pobudzające prawidłowy rozwój flory bakteryjnej jelit.
  • Mukolityki. W przebiegu chorób układu oddechowego ma miejsce produkcja znacznej ilości śluzu, którego usunięcie z dróg oddechowych jest utrudnione, a zalegająca wydzielina stanowi pożywkę dla bakterii chorobotwórczych. W trakcie leczenia chorób zakaźnych antybiotykiem stosuje się leki ułatwiające ewakuację zalegającej wydzieliny.
    Wśród leków mukolitycznych wyróżnić możemy między innymi ambroksol, który ułatwia usuwanie wydzieliny poprzez zmniejszanie lepkości śluzu a także nasilenie pracy rzęsek. Przy stosowaniu leków z tej grupy pamiętać należy o przyjmowaniu większej niż zazwyczaj ilości wody, a także o niestosowaniu ich przed snem aby zapobiec kaszlowi, który będzie utrudniał sen.

  • Leki przeciwgorączkowe. W przebiegu chorób infekcyjnych leczonych antybiotykami często występuje gorączka, która powoduje znaczny dyskomfort i pogorszenie jakości życia chorych. Dlatego w trakcie trwania antybiotykoterapii stosowane są również różne leki przeciwgorączkowe, dzięki którym następuje często znaczna poprawa samopoczucia.

O czym trzeba pamiętać w trakcie antybiotykoterapii?

Niezwykle ważne jest stosowanie antybiotyków zgodnie z przeznaczeniem, samodzielna decyzja o ich przyjmowaniu bez konsultacji lekarskiej jest stanowczo odradzana.

Przyjmowanie tych leków zgodnie z zaleceniami lekarskimi, wraz z lekami wspomagającymi doprowadzi do efektywnego leczenia, jednocześnie zmniejszając prawdopodobieństwo występowania działań niepożądanych.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: