Liście moringa: opinie, właściwości odchudzające i gdzie kupić dobrą moringę?

L
czym jest moringa

Liście moringa cieszą się rosnącym zainteresowaniem. W dużej mierze wynika to z faktu, że wyróżniają się ona ponadprzeciętnymi właściwościami wspomagającymi pracę organizmu. Moringa to drzewo, które występuje głównie u podnóży Himalajów. To roślina tropikalna, którą możemy spotkać w Pakistanie, czy też Indiach. Na uwagę zasługuje fakt, że zwana jest ona również drzewem chrzanowym.

Liście moringa można zaliczyć do grupy produktów  superfoods . Wielu ekspertów uważa, że są one źródłem zdrowia i długowieczności. Cały czas prowadzone są badania naukowe, które mają na celu potwierdzenie nieprzeciętnych właściwości produktu.

Ciekawym jest, że smak opisywanej rośliny mocno przypomina smak tradycyjnego chrzanu. Opisywane „drzewo długiego życia” w sposób kompleksowy wpływa na organizm. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia wielu groźnych schorzeń i dolegliwości.

Na bazie liści moringa powstają nie tylko produkty spożywcze, ale również kosmetyki. Wartościowy, a zarazem w pełni naturalny skład usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających. Oczywiście ekstrakt z omawianej rośliny nie zawsze działa tak samo.

Co to jest moringa? Jakie składniki zawiera?

Moringa olejodajna to roślina tropikalna, która wykorzystywana jest już od pokoleń. Mocno wpłynęła ona na rozwój medycyny ludowej. Opisywane drzewo może osiągnąć wysokość nawet 10 m. drzewo moringa Warto dodać, że każda jego część jest drogocenna. Z tego względu wykorzystuje się nie tylko liście, ale również kwiaty, korę, owoce, czy też korzenie.

W składzie liści moringa można znaleźć wyjątkowe składniki odżywcze. To właśnie one mają kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Podstawą są przede wszystkim witaminy oraz minerały. Należy również wspomnieć o antyoksydantach, które wspomagają eliminację wolnych rodników.

Warto wiedzieć, że hodowla moringi jest dość tania, a zarazem niewymagająca. Oczywiście może ona rozwijać się tylko w określonych warunkach, a więc uprawa w Polsce jest niemożliwa. Liście Moringa są suszone – to właśnie dzięki temu nie tracą one swoich drogocennych właściwości.

W składzie liści moringa znajdziemy m.in.:

  • witaminy m.in. A, C, D, B12, B6, tiaminę, niacynę, ryboflawinę, retinol, foliany, kwas pantotenowy
  • składniki mineralne m.in. selen, potas, żelazo, magnez, fosfor, miedź, cynk, sód, wapń, mangan
  • flawonole m.in.  kaempferol,  isorhamnetin,  kwercetynę
  • tłuszcze
  • białka
  • węglowodany

Właściwości liści moringa

właściwości liści

Liście moringa wykazują działanie prozdrowotne. Ich systematyczne stosowanie może więc pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia, a także samopoczucie. Oczywiście dotyczy to wyłącznie produktów wysokiej jakości, które spełniają rygorystyczne normy. Przed zakupem należy sprawdzić, czy produkt jest certyfikowany. Uważajmy na niesprawdzonych sprzedawców.

Liście moringa wykazują działanie:

  • Oczyszczające – wspierają one eliminację toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Wiele osób nie ma pojęcia, że w układzie pokarmowym mogą gromadzić się szkodliwe związki, które wywołują szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Negatywnie wpływają one nie tylko na układ pokarmowy, ale również pozostałe obszary organizmu.
  • Antybakteryjne – substancje odżywcze skutecznie eliminują bakterie, co zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób, czy też nieprzyjemnych schorzeń. Chronią również przed ich rozprzestrzenianiem się w organizmie. Na uwagę zasługuje fakt, że liście moringa często są wykorzystywane podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Mogą one przynieść ulgę również w przypadku nieżytu nosa.
  • Podwyższające odporność – liście moringa doskonale wpływają na układ immunologiczny. Trzeba dodać, że wspomniana roślina wspiera organizm w sposób kompleksowy. Poprawia samopoczucie, zwiększa poziom energii i chęci do działania. Ponadto zwiększa przyswajalność składników odżywczych, które są niezwykle ważne dla zdrowia.
  • Eliminujące pasożyty – omawiana roślina doskonale radzi sobie z pasożytami, które mogą zalegać w m.in. układzie pokarmowym. Warto dodać, że ich skuteczna eliminacja jest bardzo trudna. Nierzadko środki farmakologiczne okazują się nieskuteczne. W takim przypadku warto jest się wspomóc naturalnymi środkami.
najważniejsze właściwości
  • Antyoksydacyjne – liście moringa redukują ilość wolnych rodników. Nie każdy wie, że mogą one być przyczyną poważnych chorób. Wielu naukowców twierdzi, że wywołują one nowotwory. Wolne rodniki nie tylko wyniszczają organy wewnętrzne, ale również przyspieszają tempo starzenia. Skóra szybciej traci swoje napięcie, gładkość, a także promienny blask.
  • Antyseptyczne – roślina może stanowić uzupełnienie pielęgnacji skóry. Redukuje ilość bakterii, a także zmniejsza ryzyko pojawienia się grzybów. Liście moringa wykazują działanie odkażające.
  • Przeciwzapalne – liście moringa zmniejszają ryzyko pojawienia się stanów zapalnych. Redukują prawdopodobieństwo nawrotu zapalenia.
  • Redukujące stres oksydacyjny – warto wiedzieć, że może on zakłócić pracę narządów wewnętrznych. Nierzadko jest on jedną z przyczyn bezsenności, czy też stanów depresyjnych oraz lękowych. Ponadto może on wywoływać trądzik, a także inne niedoskonałości skórne.
  • Regulujące gospodarkę glukozowo-insulinową – jest to szczególnie ważne dla diabetyków, którzy muszą kontrolować poziom cukru we krwi.
  • Wspomagające pracę serca – liście moringa zmniejszają ryzyko wystąpienia m.in. miażdżycy, czy też zawału. Stanowią naturalne wsparcie dla układu krążenia.
  • Usprawniające pracę układu nerwowego – sprzyja to zachowaniu pamięci, a także bystrości umysłu. Niektórzy uważają, że składniki odżywcze znajdujące się w liściach moringa zmniejszają ryzyko pojawienia się choroby Alzhaimera.

Zastosowanie liści moringa

Moringa oleifera wykorzystywana jest na szeroką skalę. Jest to najlepszym potwierdzeniem doskonałego działania produktu. Liście moringa stosuje się w celu m.in.:

  • redukcji cholesterolu,
  • cukrzycy I oraz II stopnia,
  • usprawnienia przepływu krwi,
  • wzmocnienia pracy układu sercowego oraz nerwowego,
  • eliminacji wirusów, bakterii, czy też pasożytów,
  • przeciwdziałaniu stanom zapalnym,
  • zmiękczenia i wygładzenia włosów,
  • nawilżenia i odżywienia skóry,
  • oczyszczenia organizmu z toksyn
  • zrzucenia zbędnych kilogramów.
Oczywiście zakres zastosowań omawianej rośliny jest o wiele szerszy. Trzeba zaznaczyć, że nie może ona być zamiennikiem kuracji leczniczej.  Może ona stanowić wsparcie, jednak konsultacja ze specjalistą jest obowiązkowa.

Wpływ liści moringa na odchudzanie

Z pewnością wiele osób jest zainteresowanych wpływem moringi na odchudzanie. Można spotkać się z opinią, że roślina wspomaga eliminację nadwagi. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie zostało to udowodnione naukowo. Pomimo tego wiele osób potwierdza, że „cudowne drzewo” jest skutecznym uzupełnieniem kuracji odchudzającej.

Na rynku znajdziemy tabletki wspomagające odchudzanie na bazie liści moringa. Nie można jednoznacznie określić, czy są one skuteczne. Brak tutaj konkretnych faktów naukowych. Ponadto proces odchudzania jest uzależniony od wielu różnych czynników.

działanie na odchudzanie

Liście moringa zwiększają przyswajalność składników odżywczych. To właśnie dzięki temu ryzyko niedoborów witamin, czy też minerałów jest mniejsze. Pamiętajmy, że jest to bardzo ważne podczas odchudzania. Wyczerpany organizm gromadzi więcej tłuszczu. Ponadto takie osoby nie mają siły na aktywność fizyczną.

Moringa wspomaga również eliminację tłuszczów z wątroby. W sposób kompleksowy wspiera ona funkcjonowanie układu pokarmowego. Reguluje tempo przemiany materii, a także wspomaga oczyszczenie organizmu. Wszystko to ma wpływ na uzyskane efekty. Należy dodać, że roślina zmniejsza ryzyko odkładania się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w przyszłości.

Opinie użytkowników

Na forach tematycznych można znaleźć opinie użytkowników, którzy stosowali moringę podczas odchudzania. Oczywiście trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest zupełnie inny. Właśnie dlatego warto poznać skuteczność rośliny na własnej skórze.

Ziele moringa nie jest magicznym środkiem na odchudzanie. Wspomaga ono pracę całego organizmu, a także ułatwia redukcję wagi. Jeśli jednak nie wprowadzimy prawidłowych nawyków żywieniowych, czy też aktywności fizycznej, to efekty będą znikome.
Liście moringa działają na niemal wszystkie organy wewnętrzne. Wspomagają one pracę narządów, co ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Dodają również energii i chęci do działania.
Najlepsze rezultaty odchudzania można zauważyć dopiero, gdy poważnie podejdziemy do zmiany trybu życia. Liście moringa wspomagają metabolizm, a także zmniejszają ryzyko odkładania się tłuszczu.

W jakiej formie występuje moringa?

Moringa występuje w wielu różnych formach, co ułatwia znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie. Na rynku można spotkać m.in.:

  • Suszone liście – dzięki nim możemy samodzielnie przygotować ziołowy napój. Z sproszkowanych liści Moringa wykonuje się zawiesinę do pica.
  • Kapsułki – ich podstawową zaletą jest wygodne stosowanie. Tego rodzaju produkty bazują na ekstrakcie z moringi. W ich wnętrzu znajdziemy proszek, który możemy wysypać na łyżkę, jeśli mamy problemy z przełykaniem dużych kapsułek.
  • Tabletki – to zwykle suplementy diety, które w swoim składzie posiadają przede wszystkim moringę.
  • Herbaty – są przygotowywane w taki sposób, aby zachowały swoje unikatowe właściwości nawet w wysokich temperaturach.
  • Olejki – olej Moringa może być stosowany zarówno w kuchni, jak i podczas zabiegów kosmetycznych.

Jak stosować moringę?

Zastanawiasz się, jak spożywać liście moringa? Wszystko zależy od formy produktu. Istotne jest to, aby stosować się do wskazówek producenta. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

skuteczność liści moringa
 Napar z suszonych liści moringi przygotujemy w kilkanaście minut. Wystarczy zalać je gorącą wodą i odczekać kilkanaście minut.  

Tabletki, kapsułki, a także proszki zwykle przyjmuje się raz dziennie. Niektóre produkty można jednak stosować kilka razy dziennie, a więc pierwszym krokiem jest zapoznanie się z ulotką. Podobnie jest w przypadku herbat.

Olej moringa może być dodatkiem do potraw. Nie przesadzajmy jednak z jego ilością. Jedna-dwie łyżeczki z pewnością będą wystarczające. Olejek można również stosować zewnętrzne na skórę, czy też włosy. Zazwyczaj należy wsmarować produkt w wybrany obszar ciała i spłukać po kilkudziesięciu minutach.

Bardzo ważne jest to, aby moringi nie spożywały kobiety w ciąży, czy też karmiące piersią. Roślina może działać poronnie.

Gdzie kupić moringę? Ile kosztuje?

Moringę można zakupić w sklepach ze zdrową żywnością. Tabletki, kapsułki, czy też zawiesiny często dostępne są w aptekach. Cena uzależniona jest od formy i jakości produktu.

Za suszone liście moringa (w formie proszku) zapłacimy około 50 zł za 100 g. Opakowanie tabletek lub kapsułek będzie kosztować nas około 40-60 zł. Za herbatę zapłacimy mniej więcej 10 zł za 50 g. Koszt zakupu oleju z moringi znajduje się na poziomie około 50 zł za 100 ml.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: