Maca – peruwiańska roślina poprawiająca płodność i łagodząca dolegliwości menstruacyjne

M

macaMaca to roślina, pochodząca z peruwiańskich Andów. Jest najwyżej uprawianą rośliną, która jest spożywana i stanowi istotny składnik diety. Maca wyróżnia się również faktem, że rośnie w skalistych glebach, gdzie nie rozwijają się inne rośliny. Obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem, z uwagi na cenne właściwości, jakie się jej przypisuje.

Obecna maca cieszy się dużą popularnością. Dawniej, w medycynie naturalnej, była uważana za roślinę poprawiającą płodność u mężczyzn i łagodzącą dolegliwości menstruacyjne i zmiany związane z menopauzą. Wskazywano też, że poprawia libido.

Maca – dlaczego jest wyjątkową rośliną?

Korzeń macy określany jest mianem adaptogenu. Oznacza to, że dostosowuje swoje działanie do potrzeb organizmu. Od najdawniejszych czasów była używana na terenach Andów. Do dziś jest tam uważana za wspomagającą zwalczanie objawów bolesnych menstruacji i przekwitania u kobiet. Potwierdza to już coraz więcej badań. Wskazują one, że maca wpływa na zwiększenie poziomu gonadotropin FSH i LH (fitosteroli innych substancji czynnych). Oddziałuje to na normalizację gospodarki hormonalnej. Z kolei alkaloidy, które są zawarte w macy, wpływają na stymulację spermatogenezy i mogą poprawiać płodność u mężczyzn. Ponadto wskazuje się, że maca:

  • zmniejsza ryzyko pojawienia się osteoporozy i aktywizację ścieżki, która odpowiada za resorpcję i budowę nowych kości;
  • dodaje energii i wpływa na poprawę kondycji fizycznej organizmu
  • zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworu, dzięki zawartym w niej metabolitom wtórnym;
  • wpływa na opóźnienie procesów starzenia się organizmu, co wynika z zawartości antyoksydantów;
  • wpływa na pamięć, koncentrację i naukę;
  • wspomaga walkę z anemią, ponieważ zawiera duże ilości żelaza.

Maca – w jakiej postaci jest dostępna i gdzie?

maca proszek

Maca jest dostępna w formie proszku. Jest to zmielony korzeń macy. Zaleca się spożywanie 5 gram dziennie rano (ok. 1 czubatej miarki). Należy przyjmować w trakcie posiłku. Macę można dodawać do jogurtu lub ulubionego napoju. Nie należy przekraczać zalecanej, dziennej porcji do spożycia.
Maca jest dostępna także w postaci tabletek. Jest to łatwiej przyswajalna forma macy, polecana przede wszystkim osobom prowadzącym aktywny tryb życia, w stanach przewlekłego zmęczenia, dla osób narażonych na zwiększony wysiłek fizyczny i umysłowy oraz w stanach niedoboru witamin i minerałów.
Macę można kupić w sklepach internetowych ze zdrową żywnością, takich jak sklep cosdlazdrowia.pl.

Dlaczego warto włączyć macę do swojej diety?

Dobrej jakości maca w formie proszku lub w lepiej przyswajalnej wersji – tabletek, może okazać się niezwykle pomocna przy np. dolegliwościach menstruacyjnych. Można ją dodawać do koktajlów, urozmaicając w ten sposób ich smak i dbając o zdrowie. W obecnych czasach, gdy spożywamy coraz więcej żywności mocno przetworzonej, warto dbać o wartościowe suplementy i korzystać z ich dobrodziejstw.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: