Metody leczenia łagodnego przerostu stercza

M

łagodny przerost stercza

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH – benign prostatic hyperplasia) to bardzo popularna dolegliwość u mężczyzn po 50. roku życia.

Przyczyna powstawania nie jest znana, aczkolwiek uwzględnia się wpływ męskich hormonów płciowych. Przerost stercza zwykle wykrywany jest dopiero, gdy pojawiają się uciążliwe objawy, które skłaniają panów do wizyty u lekarza urologa. Metod leczenia przerostu prostaty jest co najmniej kilka, a postępowanie uzależnione jest od wielu czynników.

Na czym polega przerost prostaty i jak się objawia?

To choroba występująca u mężczyzn i związana z rozrostem komórek, które budują gruczoł. Z tego powodu stercz powiększa się i wywiera ucisk na cewkę moczową oraz podrażnia sąsiadujący z nim pęcherz moczowy. W następstwie tego pojawiają się uciążliwe problemy z oddawaniem moczu (tzw. LUTS), które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Wśród objawów z dolnych dróg moczowych znajdziemy:

  • częste oddawanie moczu w dzień i w nocy,
  • gwałtowne parcie na mocz,
  • trudność w rozpoczęciu mikcji,
  • osłabiony strumień moczu,
  • ból w trakcie oddawania moczu i uczucie zalegania moczu w pęcherzu po mikcji.

Kiedy lekarz stawia diagnozę?

Lekarz diagnozę opiera na objawach zgłaszanych przez pacjenta. Jeżeli w wywiadzie pojawiają się problemy z oddawaniem moczu, jest to pierwszy sygnał w kierunku rozpoznania BPH. Następnie lekarz przystępuje do badania gruczołu krokowego tzw. per rectum, dzięki czemu ocenia wielkość i strukturę stercza.

Poza tym konieczne jest pobranie krwi i oznaczenie stężenia antygenu sterczowego tzw. PSA. W zależności od nasilenia dolegliwości lekarz może również wykonać badanie urodynamiczne lub wziernikowanie pęcherza moczowego.

Jak leczy się BPH?

Metoda leczenia wybierana jest w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości i stanu zdrowia pacjenta. Wyróżnia się  leczenie zachowawcze, z użyciem środków farmakologicznych, oraz operacyjne .

  • Leczenie zachowawcze polega na zmianie stylu życia, ale tylko u osób, u których choroba ma łagodny przebieg. Wbrew pozorom takie postępowanie może być wystarczające i dać zadowalające efekty. Zalicza się do niego: zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie picia alkoholu i spożywania kofeiny, dieta bogata w świeże owoce i warzywa oraz aktywność fizyczna. Poza tym dobre efekty daje ćwiczenie mięśni Kegla, polegające na napięciu zwieraczy podczas oddawania moczu i wstrzymaniu mikcji na kilka sekund. Dodatkowo można też dwukrotnie oddać mocz w odstępie kilku minut, co pozwoli na dokładniejsze opróżnienie pęcherza i wydłuży czas między mikcjami.

  • Leczenie za pomocą środków farmakologicznych skupia się na zmniejszeniu dolegliwości podczas oddawania moczu. Wyróżnia się tutaj preparaty oparte na ziołowych składnikach, zawierające np. wyciąg z owoców boczni piłkowanej, którą można znaleźć w Prostamol Uno i którego regularne przyjmowanie może przynieść zadowalające efekty. Natomiast gdy zaburzenia w oddawaniu moczu są bardzo uciążliwe, może być konieczne zastosowanie leków o bezpośrednim działaniu na prostatę np. finasteryd oraz na mięśnie dróg moczowych np. tamsulozyna.

  • Wskazania do leczenia chirurgicznego zazwyczaj wynikają z dużego nasilenia dolegliwości oraz braku poprawy po leczeniu farmakologicznym. Zabieg operacyjny ma na celu usunięcie tkanek gruczołu krokowego, które naciskają na cewkę moczową. Wyróżnia się różne metody: TURP (przezcewkowe częściowe usunięcie stercza), TUIP (przezcewkowe nacięcie stercza), prostatektomia (usunięcie stercza metodą klasyczną przez nacięcie krocza) oraz VLAP (usunięcie prostaty za pomocą lasera).

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: