MIÓD MANUKA – skarb z nowej Zelandii

M

miód manuka

Miód jako lekarstwo używany był już w starożytności. Miód manuka to produkt pochodzący wyłącznie z Nowej Zelandii.

Miód jako lekarstwo

Z podań wiadomo, że Hipokrates wykorzystywał miód do zwalczania gorączki i leczenia ran. Średniowieczna mniszka, która była uznanym wtedy medykiem, a także Paracelsus stosowali w swoich recepturach miód i produkty pszczele. W miarę rozwoju nauki, na początku XX wieku ustalono, że miód ma właściwości przeciwbakteryjne. Odkrycie antybiotyków i szybkie rezultaty ich działania sprawiło, że miód stracił swoje miejsce jako wyjątkowy środek leczniczy.

Jak określany jest rodzaj miodu?

Każdy naturalny miód zawiera pyłki kwiatowe roślin, z której pszczoły zbierają nektar. Pyłki, których jest najwięcej, decydują o rodzaju miodu. Bardzo rzadko występuje miód,  w którym występują pyłki tylko jednego gatunku, jednej rośliny. W związku z tym miód uznaje się za jednokwiatowy w przypadku, gdy pyłek określonego gatunku roślin stanowi przeważającą część miodu.

 Miód z bajkowej krainy

Nowa Zelandia to jedno z najczystszych miejsc na Ziemi. Przez Maorysów, rdzennych mieszkańców, nazywana jest Aotearoa co można tłumaczyć jako kraj białej chmury. Drzewa manuka postrzegane są przez nich jako niezwykłe, a wręcz magiczne. Młode pędy krzewu żuto, a napój z nasion był remedium na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Miód manuka pozyskiwany z nektaru kwiatów tych drzew był od zawsze doskonały na różne dolegliwości, a także był wspaniałym kosmetykiem.

Miód manuka z kwiatów manuka

Miód manuka ma taką sama nazwę jak dziko kwitnące krzewy, drzewa manuka. Mają one charakterystyczny dla krajobrazu Nowej Zelandii stożkowaty kształt odwzorowujący zarysy gór w tle.

To właśnie z nektaru kwiatów manuka pozyskiwany jest ten miód o wyjątkowych właściwościach. Miód manuka można kupić w sklepie Organic Market. Ma różne pojemności, a także różną zawartość MGO.

Jak kupić dobry miód manuka?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Nowej Zelandii, uznaje się, że miodem manuka można nazywać miód, który zawiera minimum 70% pyłku manuka (Leptospermum scoparium). Nie ma jednej oryginalnej marki miodów manuka. Każdy Nowozelandczyk może produkować miód manuka, ważne jest to, żeby na etykiecie miodu znalazły się rzetelne informacje o pochodzeniu miodu oraz o zawartości składnika antybakteryjnego. Oczywiście miód manuka sprzedawany w całej  Europie musi spełniać wszystkie kryteria ustawowe zgodne z prawem europejskim.

Podsumowując, oryginalny miód manuka:

  • pochodzi z Nowej Zelandii;
  • zawiera 70% pyłku przewodniego (leptospermum scoparium);
  • ma oznaczony składnik antybakteryjny MGO od 30 do 800 na kg/miodu.

Co znaczą litery MGO ?

Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami miodów manuka zależą od ilości wytworzonych w nich składników czynnych biologicznie. MGO oznacza methylyoxal, który powstaje podczas dojrzewania miodu. Ten proces rozpoczyna się już w organizmie pszczoły i podczas transportu nektaru do ula.

MGO jest związkiem, który w około 90% odpowiada za właściwości przeciwbakteryjne miodu manuka. Jakość i oryginalność miodu manuka jest także związana z innymi parametrami takimi jak liczba diastazowa i współczynnik HMF.

Właściwości miodu manuka

Miód manuka:

  • jest znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych. Pozwalają one zwalczyć bakterie powodujące infekcje i stany zapalne w obrębie jamy ustnej i układu oddechowego.
  • pomaga przy dolegliwościach górnych dróg oddechowych takich jak: infekcje gardła, kaszel, katar, chrypka oraz zapaleniu zatok. W tym celu spożywa się 1 łyżeczkę miodu 3 x dziennie.
  • daje pozytywne rezultaty w łagodzeniu dolegliwości związanych z  wrzodami żołądka i dwunastnicy.

Działanie miód manuka na skórę

Miód manuka ma zdolność do odżywiania, kojenia i leczenia wrażliwej skóry:

  • zawiera  antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia komórek skóry; przeciwutleniacze wspomagają też wzrost nowych komórek i regenerację tkanek;
  • zapobiega utracie wilgoci i utrzymuje naturalny poziom nawilżenia skóry;
  • jest skuteczny w zwalczaniu dolegliwości skórnych, w tym również trądziku;
  • poza zwalczaniem wyprysków przyspiesza także gojenie się ran potrądzikowych oraz zapobiega powstawaniu blizn.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: