Mydło potasowe: właściwości, zastosowanie, gdzie kupić i w jakiej cenie?

M

właściwośc mydła potasowego

Mydło potasowe to tradycyjne szare mydło, które znane jest od pokoleń. Nie każdy wie, że posiada ono wiele drogocennych właściwości. Ważne jest jednak to, aby wybrać wartościowy produkt, który nie posiada w sobie zbędnych ulepszaczy. Jego stosowanie może przynieść wiele pozytywnych rezultatów.

 Nie zapominajmy, że nie każde szare mydło jest prawdziwe. Właśnie dlatego nie należy kierować się etykietą. Kluczowy jest tutaj skład  – należy uważać na mydła sodowe, które na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie jak potasowe. 
szare mydło na trądzik

Mydło potasowe wróciło do łask. Nie zawiera ono w sobie agresywnych związków zapachowych, czy też barwników. Plusem jest również brak substancji drażniących skórę. Zalet omawianego produktu jest o wiele więcej, a więc warto się z nimi zapoznać.

Jak rozpoznać mydło potasowe?

Jak już wspomniano, pod nazwą „szare mydło” można spotkać zarówno mydła potasowe, jak i sodowe. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić skład. Często nie jest on napisany w języku polskim, a więc należy szukać takich sformułowań, jak np. potassium palmate, potassium linoleate,  potassium olivate.

Pamiętajmy, że mydła sodowe również posiadają znakomite właściwości. Naturalny skład nie wywołuje alergii, czy też podrażnień, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku różnych typów skóry.

Oryginalne szare mydło posiada w swoim składzie.:

  • wodorotlenek potasu
  • olej lniany
  • etanol 96%
  • wodę oczyszczoną

Jeśli chodzi o konsystencję, to mydło potasowe jest o wiele bardziej miękkie niż sodowe, czy też glicerynowe. Przypomina ono nieco galaretkę – z pewnością daleko mu do twardej kostki. Kolor jest żółtawy, a nierzadko brunatny. Nazwa „szare mydło” jest więc nieco myląca.

cena mydła potasowego

Pamiętajmy, że najlepsze mydła potasowe nie posiadają w swoim składzie żadnych dodatków. Nie potrzebują one substancji zapachowych, czy też barwiących. Ulepszone wersje nie są tak skuteczne, jak produkty posiadające prosty, a zarazem sprawdzony skład.

Najważniejsze właściwości

Wiele osób zrezygnowało z klasycznego mydła na rzecz mydła potasowego. Wynika to z faktu, że jego systematyczne stosowanie może nieść za sobą nieprzeciętne rezultaty. Jest to produkt bezpieczny nawet dla alergików, czy też tych, którzy posiadają problemy skórne.

Poniżej opisano jego najważniejsze właściwości:

  • Działanie antybakteryjne – mydło potasowe jest polecane w szczególności tym, którzy borykają się ze zmianami trądzikowymi. Związki zawarte w składzie mogą przyczynić się do redukcji ilości niedoskonałości. Ponadto pozytywnie wpływają one na gospodarkę łojotokową, a tym samym zmniejszają ilość sebum wydzielanego przez skórę. Trzeba zaznaczyć, że produkt może być stosowany nie tylko do mycia twarzy, ale również ciała, skalpu, a nawet włosów.
  • Działanie przeciwzapalne – wielu specjalistów poleca stosowanie szarego mydła tym, którzy borykają się z nawracającymi stanami zapalnymi skóry. Produkt nie tylko oczyszcza, ale również zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się ognisk zapalnych, czy też nawrotu schorzenia.
  • Łagodzenie podrażnień skóry – omawiany produkt jest hipoalergiczny. Oznacza to, że nie powinien on nasilać alergii, czy też innych nieprzyjemnych dolegliwości. Jest to więc doskonała propozycja dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą używać standardowego mydła, które posiada w sobie sporą ilość sztucznych składników. Ponadto produkt na bazie wodorotlenku potasu łagodzi podrażnienia.

działanie szarego mydła

  • Regeneracja skóry – mydło potasowe może być uzupełnieniem kuracji regenerującej skórę. Przyspiesza ono gojenie się ran, blizn, czy też obrzęków. Warto wiedzieć, że nie powoduje ono pieczenia, czy też innych bolesnych dolegliwości. Dzięki niemu skóra szybciej odzyska nie tylko swój pierwotny wygląd, ale również elastyczność i napięcie.
  • Redukcja łojotoku skóry głowy – łój wydzielany przez skórę głowy sprawia, że włosy przetłuszczają się w ekspresowym tempie. Stosowanie mydła potasowego do oczyszczania skalpu oraz skóry głowy pozytywnie wpływa na gospodarkę łojotokową.
  • Wspomaganie pielęgnacji włosów – szare mydło nie pielęgnuje włosów, jednak otwiera ich łuski. Dzięki temu stosowane odżywki, czy też maski regenerujące będą działać o wiele lepiej. Składniki odżywcze oraz pielęgnujące będą wchłaniać się znacznie efektywniej.
Uwaga: nadmierne stosowanie mydła potasowego może przynieść odwrotne rezultaty do zamierzonych. Trzeba wziąć pod uwagę ryzyko przesuszenia skóry, czy też włosów. W tym przypadku więcej nie znaczy lepiej.

Jeśli zdecydowaliśmy się używać omawiany produkt, to nie należy zapominać o preparatach nawilżających. Mowa tutaj w szczególności o rozmaitych kremach do twarzy, balsamach do ciała, czy też maseczkach do włosów. Nie zapominajmy o tym, że ich skład powinien być wartościowy.  Stosowanie kosmetyków naszpikowanych chemią nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób zniwelujemy działanie mydła potasowego, a  taka pielęgnacja nie ma sensu. 

gdzie kupić

Przykładowe zastosowania

Zastosowań mydła potasowego jest wiele. Mogłoby się wydawać, że jest ono przeznaczone jedynie do celów higienicznych. Nic bardziej mylnego! Warto poznać również mniej sztampowe pomysły na wykorzystanie opisywanego produktu.

Z pewnością niektóre z nich będą prawdziwym zaskoczeniem:

  • Oczyszczanie cery trądzikowej – mydło potasowe nie wyleczy trądziku, jednak może być uzupełnieniem kuracji. Skutecznie wysusza ono zmiany skórne, a tym samym przyspiesza ich gojenie. Ponadto działa antybakteryjnie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko rozprzestrzeniania niedoskonałości.
  • Łagodzenie ran i obrzęków – ciekawym jest, że w wielu szpitalach kobiety po porodzie stosują szare mydło do przemywania miejsc intymnych. Składniki aktywne nie tylko łagodzą, ale również przyspieszają gojenie wszelkich ran, skaleczeń oraz obrzęków.
  • Zmniejszenie łojotoku – opisywany produkt redukuje ilość sebum wydzielanego przez skórę. Poradzi sobie również z łojotokiem skóry głowy, czy też skalpu.
  • Wzmocnienie włosów – poprzez zwiększenie chłonności składników odżywczych. Trzeba podkreślić, że bez dobrej odżywki lub olejków stosowanie mydła potasowego na włosy nie ma sensu.

przykładowe zastosowania

  • Eliminacja plam – szare mydło przyda się również podczas prania odzieży, dywanów, czy też tapicerek meblowych. Jest szczególnie pomocne, jeśli chcemy wywabić kłopotliwe plamy i zabrudzenia.
  • Czyszczenie podłóg oraz ścian – opisywany produkt jest skuteczny nawet w przypadku tłustych powłok. Plusem jest fakt, że nie zostawia ono żadnego osadu.
  • Pielęgnacja roślin – roztwór z wody i szarego mydła może okazać się skuteczny w przypadku, gdy domowe rośliny zostały zaatakowane przez mszyce, czy też inne szkodniki.
  • Czyszczenie przyborów higienicznych – mowa tutaj w szczególności o szczotkach, czy też grzebieniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować szare mydło do oczyszczenia pędzli do makijażu. Nie trzeba martwić się o uszkodzenie włosia.

Gdzie kupić mydło potasowe? Ile kosztuje?

Szare mydło potasowe można zakupić w aptekach, mydlarniach, czy też niektórych drogeriach. Być może uda nam się je znaleźć również w supermarketach, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to produkt o zmodyfikowanej recepturze, a więc jego zakup mija się z celem.

Mydło potasowe w płynie jest rzadziej spotykane. Zakup stacjonarny może być problematyczny. Właśnie dlatego warto jest rozważyć zamówienie produktu przez internet. Należy jednak zachować sporą ostrożność. Lepiej wybrać zweryfikowany e-sklep niż portal aukcyjny.

jak wykonać samodzielnie

Szare mydło w kostce to koszt około 5-10 zł za 100 g. Jeśli chodzi o produkt w płynie, to wszystko zależy od tego, jaka pojemność nas interesuje. Wiadomym jest, że najbardziej opłacalne są duże butle – za opakowanie o pojemności 5l należy zapłacić około 60 zł.

Jak zrobić samodzielnie?

Wiele osób jest zainteresowanych samodzielnym przygotowaniem mydła potasowego. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Kluczowe znaczenie ma tutaj receptura. Bez niej nie uda nam się stworzyć produktu o ponadprzeciętnych właściwościach.

Potrzebne składniki:

  • 90 g oleju rycynowego
  • 60 g wody
  • 60 g KOH (wodorotlenku potasu)
  • 210 g oliwy z wytłoków

Przygotowanie:

  1. Wodorotlenek potasu podgrzewamy do temperatury około 45 stopni Celsjusza. Łączymy z tłuszczami o zbliżonej temperaturze (może być ona nieco niższa). W przypadku dużego ubytku wody podczas mieszania można uzupełnić jej ilość.
  2. Po około 5 minutach konsystencja powinna być zbliżona do budyniu. Dopiero później następuje rozwarstwienie.
  3. Po około 45 minutach od odstawienia mydło powinno posiadać konsystencję żelową. Najlepiej przechowywać je w szklanym słoiczku. Warto wspomnieć, że samodzielnie przygotowany produkt nie wygląda tak estetycznie, jak zakupiony w sklepie.

 

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: