Mydło z Aleppo – historia, właściwości i zastosowanie

M

mydło Aleppo


Mydło Aleppo, nazywane też mydłem syryjskim, mydłem laurowym czy ghar często uznawane jest za „matkę wszystkich mydeł”.
To dlatego, że to być może jedno z najstarszych tego rodzaju kosmetyków na świecie – wytwarza się je (w zależności od źródeł) od 2 lub 4 tysięcy lat.
Aż do XXI w. było produkowane w Syrii, w miejscowości Aleppo, której zawdzięcza swoją nazwę o międzynarodowej już sławie.

Jak produkuje się tego typu mydło?

Mydło Aleppo to produkuje się z wysokiej jakości oliwy z oliwek, dobroczynnego oleju laurowego, wody i ługu sodowego pozyskiwanego z soli morskiej. Sezon produkcyjny tego mydła rozpoczyna się tuż po pierwszych zbiorach oliwek i trwa kilka miesięcy. Oliwę z oliwek miesza się z ługiem sodowym, a następnie gotuje się przez parę dni w dużych garach. Przed samym końcem procesu zmydlania dodaje się jeszcze olej laurowy.

Następnie ług sodowy zostaje spuszczony z kotła i powstała mieszanina jest tak długo płukana wodą, aż ług zostanie usunięty w całości. By woda w pełni odparowała, a masa przestygła, zostawia się ją na noc.

Mydło rozprowadza się na arkuszach papieru i pozostawia do utwardzenia, a następnie kroi na kostki. Układa się je później w cylindryczne kolumny, żeby zapewnić im cyrkulację powietrza i  pozostawia na okres od 6 do 12 miesięcy do dojrzewania . W tym czasie mydło wysycha i utwardza się, zmieniając przy okazji zewnętrzny kolor na brązowo-piaskowy. Wewnątrz pozostaje zielone.

Szereg dobroczynnych właściwości

Dzięki wysokiej zawartości oleju laurowego, mydło Aleppo posiada szereg dobroczynnych dla skóry właściwości. Działa między innymi silnie odżywczo i antyseptycznie; reguluje produkcję sebum, łagodzi podrażnienia i pomaga zwalczyć stany zapalne. Jest też doskonałym sprzymierzeńcem w walce z chorobami skóry – egzemą, AZS, ŁZS czy łuszczycą.

Mydło syryjskie to kostka wielozadaniowa i uniwersalna – świetnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji skóry normalnej, wrażliwej, a nawet dziecięcej.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: