Masz problemy z trawieniem? Poznaj nasiona cenne dla układu pokarmowego

M

problemy z trawieniem

Problemy z trawieniem pojawiają się w każdym wieku. Odbierają apetyt, mogą prowadzić do wzdęć, bólów brzucha, zgagi, biegunek lub zaparć. Zaburzają procesy przemiany materii, co utrudnia prawidłowe przyswajanie do organizmu cennych składników odżywczych.

Co zrobić, aby je złagodzić? Lekkostrawną dietę i duże ilości wody warto uzupełnić o nasiona. Poznaj ziarna, które są naprawdę cenne dla Twojego układu pokarmowego!

Kminek zwyczajny

Kminek zwyczajny działa przeciwskurczowo i znany jest jako naturalny środek wiatropędny. Nasionka te doskonale sprawdzają się u osób, które mają problemy trawienne prowadzące do uciążliwych wzdęć.

W składzie kminku znalazły się m.in.

  • flawonoidy,
  • białka,
  • olej tłusty,
  • garbniki,
  • sole mineralnych
  • oraz kumaryny.
Kminek znany jest m.in. ze swoich właściwości przeciwskurczowych. Doskonale koi ból żołądka powodowany skurczami oraz pomaga przy kolkach. Łagodzi także wzdęcia. Dodatkowo jego nasionka mają działanie moczopędne, co wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn.

Niełuskane nasiona konopi siewnej

Niełuskane nasiona konopi siewnej cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze względu na bogactwo składników, które zawierają. Pozyskiwane są z gatunku Cannabis Sativa, który w Azji znany jest już od ponad 3 tysięcy lat. Należą do tzw. grupy super-żywności, ponieważ zawierają wiele cennych składników odżywczych. Są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9 (występuje w nich idealny stosunek 3:1 pomiędzy kwasem omega-3 i omega-6). Dostarczają zdrowego białka, witaminy E, magnezu, cynku i żelaza.

Dla układu pokarmowego i procesów trawiennych znaczenie ma jednak wysoka zawartość błonnika pokarmowego. W 100 gramach niełuskanych nasion konopi siewnych znajduje się aż 28 gram błonnika – frakcji rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych.

Błonnik rozpuszczalny chroni przewód pokarmowy, a nierozpuszczalny stanowi tzw. szczotkę fizjologiczną, ponieważ pomaga usunąć z organizmu toksyny, konserwanty czy niestrawione resztki pokarmowego.

Warto podkreślić, że nasiona te to nie marihuana, która jest pozyskiwana z gatunku Indica. Rośliny te mają różne kody genetyczne. W nasionach konopi siewnej nie ma THC, dlatego nie musisz obawiać się ich właściwości odurzających czy uzależniających.

Siemię lniane

Siemieniem lnianym określa się nasiona lnu zwyczajnego. Mają one szarobrązowy kolor, długość około 2-3 mm i należą do grupy tzw. superfood. Bogata zawartość błonnika pokarmowego sprawia, że siemię lniane jest zalecane na problemy trawienne.

Ziarenka lnu zwyczajnego pomagają stymulować perystaltykę jelit, dlatego pomagają osobom cierpiącym na zaparcia. Błonnik nie jest wchłaniany przez organizm w procesie trawienia. Siemię lniane pomaga łagodzić skurczowe bóle brzucha i wzdęcia. Warto podkreślić jego korzystny wpływ na ochronę błony śluzowej przewodu pokarmowego.

siemię lniane - nasiona

Dodatkowo w składzie tych niepozornych ziarenek znalazły się cenne kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B (duża zawartość B1) oraz minerały (fosfor, żelazo, magnez, miedź, cynk, selen).

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: