Naturalne sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry

naturalne sposoby leczenia atopowego zapalenia skórySkóra osób cierpiących na AZS zazwyczaj jest przesuszona, zaczerwieniona i dokuczliwie swędząca. Jednym ze sposobów leczenia jest przyjmowanie leków sterydowych, jednak niektórzy chorzy odmawiają tego, ponieważ boją się skutków ubocznych. Z kolei emolienty i niesterydowe lekarstwa są drogie, dlatego warto poznać alternatywne, naturalne sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry, które mogą przynieść ulgę.

Atopowe zapalenie skóry, potocznie zwane egzemą, jest chorobą przewlekłą i nawrotową. Rozwija się głównie u dzieci do 1. roku życia i może się utrzymywać przez całe życie. Ze względu na to, że przyczyny choroby nie są do końca znane, leczenie atopowego zapalenia skóry jest objawowe, to jest skupia się przede wszystkim na łagodzeniu dolegliwości. Niestety terapia jest dość kosztowna i miesięcznie może wynosić od 200 do nawet 1000 złotych w zależności, jakie leki i preparaty trzeba zastosować, dodatkowo ponoszony jest koszt wizyt u specjalisty. Gdy chorzy szukają szybkich, skutecznych, a przy tym tanich i naturalnych sposobów radzenia sobie z nawrotami choroby, badacze na całym świecie poszukują czynników mogących stymulować jej rozwój, co pozwoliłoby szybciej wykrywać AZS, co znacząco wpłynęłoby na poprawę jakości życia atopików.

Atopowe a łojotokowe zapalenie skóry

AZS zwykle rozwija się już w wieku niemowlęcym – ponad 60% przypadków rozpoznawanych jest w 1. roku życia. Może zaniknąć i powrócić w okresie dojrzewania, a nawet później (nawrót choroby dotyczy zazwyczaj osób po 35. roku życia). Podstawowym problemem jest mylenie choroby z łojotokowym zapaleniem skóry, które ma łagodniejszy przebieg, a przy tym zanika samoistnie, przez co pierwsze symptomy mogą być bagatelizowane, a samo atopowe zapalenie skóry zbyt późno rozpoznane. Z tego względu aż 38% dzieci i 10% dorosłych cierpiących na AZS ma błędnie postawioną diagnozę – takimi danymi podzielili się eksperci w Warszawie podczas konferencji w ramach „Halo! Atopia – Lepsze życie z Atopowym Zapaleniem Skóry” w 2012 roku.

Choroby wyglądają na pierwszy rzut oka podobnie i stosuje się zbliżone metody leczenia obejmujące nawilżanie, natłuszczanie i działanie przeciwzapalne. Różnice dotyczą jednak podejścia i stosowania preparatów – przy AZS nacisk kładziony jest na uszczelnianie bariery lipidowej, zmniejszanie świądu i stanu zapalnego skóry, gdy w łojotokowym zapaleniu skóry stosuje się preparaty przeciwgrzybicze i przeciwdrożdżakowe.

Jak wygląda rozpoznanie schorzeń, jakie są typowe objawy i jak przebiega leczenie AZS, można sprawdzić na stronie: Atopowe zapalenie skóry a łojotokowe zapalenie skóry, podobne choroby o odmiennym rokowaniu. Jak je odróżnić?

Jak naturalnie leczyć atopowe zapalenie skóry?

Jak już zostało wspomniane, leczenie atopowego zapalenia skóry sprowadza się do leczenia samych objawów. Tymi objawami są rumieniowe zmiany skórne, które są suche, łuszczące się i mogą też być pokryte strupami. U dzieci występują najczęściej na twarzy, w okolicach stykających się z pieluszką i na kończynach; u dorosłych w zgięciach kolan, łokci, powiek, szyi i okolicy nadgarstków. Zmianom tym często towarzyszy dokuczliwy świąd.

Naturalne sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry sprowadzają się do sięgania po naturalne i hipoalergiczne kosmetyki pozbawione sztucznych dodatków jak barwniki i aromaty.

„Najbardziej szkodliwymi i niepożądanymi substancjami są silne detergenty jak SLS, SLES, a także polietylenoglikole, czyli emulgatory wykorzystywane w silniej działających kosmetykach konwencjonalnych. Musimy się wystrzegać wszystkich sztucznych czy syntetycznych składników, które są uważane za podrażniające i mogące powodować alergie”

Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich lat wykazały, że u chorych z AZS istnieje genetyczny defekt funkcji bariery naskórkowej, powodujący suchość skóry. Dlatego właśnie likwidowanie suchości skóry stało się jedną z podstawowych zasad terapii, należy więc dbać o natłuszczanie skóry za pomocą odpowiednich maści tzw. emolientów.

Warto obalić również mity. Jeszcze kilka lat temu eksperci odradzali kąpiele, ponieważ te mogły jeszcze bardziej wysuszyć skórę. Dziś jednak wiadomo, że dla atopika wybawieniem mogą być długie kąpiele, pod warunkiem zastosowania odpowiednich kosmetyków i olejków jak masło shea, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, olej z czarnuszki czy olej konopny. Zalecane jest między innymi stosowanie krochmalu, ponieważ ten łagodzi swędzenie i sprawia, że zmiany bledną. Krochmal można zastąpić solą bocheńską, która działa odkażająco. Po każdej kąpieli należy bezwzględnie zastosować emolient.

Naturalnym sposobem leczenia atopowego zapalenia skóry jest robienie okładów z ziół i picie naparów. Szczególnie polecany jest wyciąg z czerwonej koniczyny, która wspomaga gojenie ran i znacząco poprawia kondycję skóry, dzięki czemu może zapobiec atakom AZS w przyszłości. Doraźnie na zmiany skórne można nakładać siemię lniane lub płatki owsiane, które można zastosować jako kompres lub dodać do kąpieli.

Profesor Joanna Narbutt z kliniki dermatologii i wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zwraca uwagę, że dzieci dotknięte AZS częściej wykazują zaburzenia emocjonalne, co negatywnie wpływa na ich rozwój psychospołeczny, może mieć też wpływ na ich poczucie wartości. Tym bardziej warto znać naturalne sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry, które przyniosą ulgę i wpłyną na komfort chorego.

 
Źródła:

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,406558,cukrzyca-zwieksza-ryzyko-atopowego-zapalenia-skory.html
  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,391988,eksperci-atopowe-zapalenie-skory-wciaz-zbyt-pozno-rozpoznawane.html
  • http://infozdrowie24.pl/temat/zdrowie/atopowe+zapalenie+sk%C3%B3ry+leczenie+domowe
  • https://supple.pl/a/jak-leczyc-atopowe-zapalenie-skory-w-naturalny-sposob
  • https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-atopowe-zapalenie-skoryDodaj swoją opinię

Twój email nie będzie opublikowany.