Oczyszczacz powietrza dla alergika – jaki wybrać?

jaki oczyszczacz dla alergika

Oczyszczacz powietrza zapewnia ochronę nie tylko przed groźnym smogiem, ale i przed innymi zanieczyszczeniami, które trafiają do naszych organizmów wraz z niezbędnym do życia tlenem. Odpowiednio dobrane urządzenie bardzo dobrze poradzi sobie między innymi z alergenami wziewnymi.

Oto kilka wskazówek, które ułatwią znalezienie idealnego oczyszczacza powietrza na alergię.

Nieoceniona rola filtra HEPA w oczyszczaczach dla alergików

Skuteczność oczyszczacza w walce z alergenami uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju wykorzystywanych przez niego technologii filtracyjnych.

W przypadku alergii na pyłki, roztocza, pleśń czy sierść warto zwrócić szczególną uwagę na urządzenia wyposażone w filtr HEPA.
Jego wysoka efektywność w usuwaniu drobnych cząsteczek stałych, w tym pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 sprawiła, że stał się jednym z najpopularniejszych filtrów w oczyszczaczach, dzięki czemu alergicy mają zapewniony szeroki wybór dobrych dla siebie urządzeń. HEPA jest elementem systemu filtrującego wszystkich oczyszczaczy dla alergików w sklepie Homespot.pl.

Nie oznacza to jednak, że każdy oczyszczacz powietrza z technologią HEPA zapewni taką samą dokładność i wbrew pozorom nie chodzi tu o klasę filtra HEPA, którą wykorzystuje urządzenie. Różnice między skutecznością filtracji HEPA E11 a E12 czy H13 są znikome, a po kilkukrotnym przepływie powietrza przez oczyszczacz i tak dochodzi do usunięcia niemal 100% alergenów oraz innych cząsteczek.

CADR pozwalający na szybkie usuwanie alergenów

Ważniejsza niż klasa filtra HEPA jest wydajność oczyszczacza powietrza, o której informują nas CADR albo maksymalny przepływ powietrza.

CADR oznacza ilość czystego powietrza dostarczonego przez urządzenie w ciągu jednej godziny, natomiast drugi parametr informuje o tym, ile powietrza zostanie przetłoczonego przez urządzenie przed włożeniem do niego filtrów. Maksymalny przepływ to zazwyczaj 70-80% wartości CADR.

Wydajność oczyszczacza powietrza dla alergika (tak samo jak w przypadku urządzenia wybieranego z myślą o usuwaniu smogu) powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym sprzęt będzie pracować.

Najlepiej, jeśli na każde 10 m² przypadnie przynajmniej 80 m³/h CADR. Warto zaznaczyć, iż pod uwagę należy wziąć wymiary konkretnego pokoju, a nie całego mieszkania.

Przepływ powietrza między pomieszczeniami nie jest bowiem na tyle swobodny, aby jedno urządzenie – nawet bardzo wydajne – dało radę obsługiwać je wszystkie.

Głośność oczyszczacza powietrza na alergię

Filtr HEPA i odpowiednia wydajność to nie jedyne parametry, które należy uwzględnić podczas wyboru oczyszczacza powietrza na alergię. Ważną rolę odgrywa bowiem także głośność urządzenia, która decyduje o tym, czy sprzęt będzie mógł pracować w każdej sytuacji, nie zakłócając naszego komfortu.

Obecnie producenci oferują oczyszczacze działające w kilku prędkościach, którym towarzyszy inna głośność. Ważne jest, by na najniższej z nich urządzenie było na tyle ciche, żeby umożliwiało pracę czy sen.

Głośność filtracji zawsze odgrywa istotną rolę, jednak to, jaki poziom hałasu emitowanego przez urządzenie będzie akceptowalny, uzależnione jest od indywidualnej wrażliwości słuchowej. Niektórzy bez problemu zasną przy 35 dB, innym natomiast potrzebne będzie znacznie cichsze urządzenie, generujące w najniższym trybie około 25 dB. Osobom zaliczającym się do tej drugiej grupy można polecić np. oczyszczacz Sharp KC-D40EUW, który przy najwolniejszych obrotach wentylatora emituje zaledwie 23 dB.

W przypadku sypialni nie bez znaczenia jest odległość oczyszczacza od łóżka, gdyż po odsunięciu sprzętu o kilka metrów, jego głośność wydaje się znacznie niższa.

Koszty eksploatacji oczyszczaczy dla alergików

koszty eksploatacji oczyszczaczy powietrza

Na zakończenie warto wspomnieć o kosztach eksploatacji oczyszczacza powietrza. Podczas wyboru urządzenia często poświęca się im znacznie mniej uwagi niż cenie sprzętu, co jest dużym błędem, gdyż wydatki te trzeba będzie ponosić regularnie, przez cały okres korzystania z oczyszczacza.

Koszty eksploatacji uzależnione są od cen i żywotności filtrów wymiennych oraz do wartości energii elektrycznej zużywanej przez oczyszczacz. W przypadku wielu modeli roczne wydatki związane z wymianą filtrów wynoszą poniżej 300 złotych.Komentarze ( 1 )

  1. / ReplyKasia
    Ja również posiadam oczyszczacz od pół roku i na ten moment nie wyobrażam sobie bez niego życia. Jestem alergiczką, niestety, więc takie rozwiązania po prostu ułatwiają mi życie. Jonizacja i nawilżanie dają ogromną ulgę w walce z kiepskim zdrowiem. Warto, serio, nie ma co się zastanawiać. :)

Dodaj swoją opinię

Twój email nie będzie opublikowany.