
Na pasożyty narażony jest niemal każdy z nas. Bardzo często bywa tak, że ich obecność nie niesie za sobą żadnych widocznych objawów. Robaki (tak potocznie zwane są pasożyty) mogą pojawić się w najmniej spodziewanym momencie. Nierzadko pojawiają się one również o osób, które kładą ogromny nacisk na higienę. Pasożyty mogą znajdować się w naszym organizmie nawet kilka lat, jednak bez odpowiednich badań nie zostaną one wykryte.
Jeśli więc podejrzewamy, że w naszym ciele znajdują się ciała obce, to warto udać się do lekarza. Wykonanie badań na obecność pasożytów to formalność, a więc warto robić to systematycznie. Robaki mogą znacząco pogorszyć nasze samopoczucie, a nawet zakłócić pracę narządów wewnętrznych.
Zdecydowanie częściej występują one u dzieci, jednak osoby dorosłe również znajdują się w grupie zagrożenia.
Kiedy można złapać pasożyty ludzkie?
W grupie pasożytów zewnętrznych znajdują się świetnie znane żyjątka, czyli kleszcze, świerzbowce, wszy, komary, a także wiele innych. Wykorzystują one nasz organizm dla własnych korzyści.
Znacznie ciężej zidentyfikować jest pasożyty wewnętrzne. Możemy nimi zarazić się w niemal każdym momencie – wystarczy kontakt z nosicielem.
Nosicielem pasożytów może być człowiek lub zwierzę. Ponadto do zarażenia może dojść poprzez spożywanie zakażonych pokarmów, czy też napojów. Dzieci przenoszą często pasożyty z gleby. Wystarczy włożyć do buzi rękę, którą wcześniej bawiły się w piachu.
Robaki możemy znaleźć w mięsie wieprzowym, nieumytych owocach, czy też warzywach. Nierzadko żerują one w słodyczach. Jaja pasożytów trafiają do naszego organizmu przez brudne ręce – nie tylko nasze, ale również osób, z którymi mamy kontakt.
Jak objawiają się pasożyty ludzkie?
Prawda o pasożytach jest brutalna – znajdują się one w ekosystemie od wieków i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Istotne jest jednak to, aby po zarażeniu się robakami podjąć leczenie. Musimy je wyeliminować po to, aby odzyskać pełnię zdrowia, a także nie zarażać kolejnych osób.
Pasożyty nie muszą nieść za sobą widocznych objawów, a wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Każdy organizm zareaguje zupełnie inaczej. U niektórych osób wyraźne symptomy pojawiają się dopiero w momencie, gdy w organizmie znajduje się duża ilość intruzów, które skutecznie wyniszczają nas od środka.
Do najczęściej pojawiających się objawów świadczących o obecności pasożytów można zaliczyć:
- osłabione i wypadające włosy,
- łamliwe i rozdwojone paznokcie,
- poszarzałą skórę i podkrążone oczy,
- nienaturalne rumieńce,
- białe naloty na dziąsłach,
- przesuszoną skórę,
- wysypki i świąd,
- wypryski i zmiany trądzikowe,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, nudności, wymioty, bóle brzucha, gazy, brak apetytu lub nadmierny apetyt),
- chroniczne zmęczenie, stres, czy też niepokój,
- osłabiona odporność,
- częste infekcje dróg oddechowych lub układu moczowego,
- nawracające migreny,
- zaostrzenie objawów alergii,
- bóle mięśni lub stawów,
- astmę oskrzelową,
- pieczenie i swędzenie w okolicy odbytu (szczególnie w nocy).

Czy można samodzielnie zdiagnozować pasożyty?
Wiele osób zastanawia się, czy można samodzielnie zdiagnozować pasożyty. Wiele zależy od ich rodzaju. Owsiki można zidentyfikować relatywnie łatwo. Wynika to z faktu, że nocą wychodzą one na zewnątrz – objawia się to swędzeniem, a także dyskomfortem pojawiającym się w okolicy odbytu. W przypadku pasożytów, które tkwią głęboko w naszym organizmie może być o wiele trudniej. Nawet, jeśli podejrzewamy, że to one są przyczyną złego samopoczucia, to nie powinniśmy rozpoczynać leczenia na własną rękę.
Do dyspozycji mamy trzy typy badań:
- Badania laboratoryjne, które są najczęściej zlecane przez lekarzy. Zwykle polegają one na badaniu kału. Należy jednak zaznaczyć, że skuteczność tej metody to zaledwie 20%. Wynika to z faktu, że obecność pasożytów zostanie zauważona tylko wtedy, gdy są one na etapie składania jaj. W wielu przypadkach badanie trzeba powtarzać.
- Metoda serologiczna jest o wiele skuteczniejsza – istnieje 50% szans na to, że prawidłowa diagnoza zostanie postawiona już za pierwszym razem. Badanie opiera się na poborze krwi. Organizm, który walczy z intruzami wytwarza większą ilość przeciwciał.
- Biorezonans to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda na zdiagnozowanie obecności pasożytów w organizmie. Dzięki temu badaniu możemy poznać nie tylko ilość, ale również dokładny typ robaków znajdujących się w naszym ciele. Ułatwia to proces leczenia.
Jak oczyścić organizm z pasożytów?

Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się robaków z organizmu. Sposobów jest wiele, jednak pamiętajmy, że u każdego leczenie wygląda nieco inaczej. Może zdarzyć się tak, że lekarz zaleci nam stosowanie leków, czy też przeprowadzenie zabiegów. Warto również wspomnieć o domowych sposobach na pasożyty – są one rekomendowane nawet przez najlepszych specjalistów. Często są one uzupełnieniem tradycyjnych sposobów leczenia.
Konwencjonalne metody leczenia przynoszą oczekiwane rezultaty tylko w przypadku żywych robaków. Oznacza to, że za pomocą takich leków nie pozbędziemy się larw, czy też jaj. To właśnie z nich wykluwają się dorosłe osobniki. Wielkim minusem preparatów przeciw pasożytom jest to, że obciążają one wątrobę. Nie należy jednak mylić wyżej wspomnianych medykamentów z suplementami, które dostępne są bez recepty.
Leki homeopatyczne mają przede wszystkim przywrócić równowagę organizmu, co zwiększa szansę na pozbycie się pasożytów. Wspierają one proces oczyszczania z toksyn, jednak wymagają utrzymania prawidłowej diety. Jeśli stan jest zaawansowany, to lekarz może zlecić zabiegi, które wykonuje się za pomocą biorezonansu aktywnego.
Jak zwalczyć pasożyty domowymi sposobami?
Domowe sposoby na robaki cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wynika to z faktu, że są one bezpieczne, a jednocześnie nie wymagają dużych nakładów finansowych. Większość potrzebnych nam produktów bez trudu znajdziemy w sklepach.
Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się pasożytów z organizmu, to zapoznaj się z poniższymi metodami. Wykorzystanie naturalnych sposobów na pasożyty zwykle nie niesie za sobą negatywnych skutków ubocznych, co również jest sporym plusem.
- Pestki dyni – każdego dnia powinniśmy spożywać na czczo około 30g suszonych pestek z dyni. Zawierają one substancje, które znacząco osłabiają pasożyty. Wspomagają one eliminację toksyn z organizmu. Można spotkać się z metodą, gdzie po upływie około 30 minut od spożycia pestek należy zażyć 1-2 łyżki oleju rycynowego. Działa on przeczyszczająco – oczywiście jest to terapia jednorazowa.
- Zioła – oczyszczenie organizmu z pasożytów domowymi sposobami to przede wszystkim mieszanki ziołowe. Są one efektywne, a jednocześnie proste w przygotowaniu. Takie napary możemy spożywać nawet trzy razy dziennie przez siedem dni. Do przygotowania przykładowego napoju oczyszczającego będziemy potrzebować: 50g tymianku, 50g korzenia omanu, 25g mięty pieprzowej, 50g kłącza tataraku, 10g ziela piołunu, 25g liści orzecha włoskiego.
- Olejek oregano – w tym przypadku oczyszczenie organizmu z pasożytów wymaga zmieszania 2 lub 3 kropel olejku z 250 ml wody. Warto dodać kilka kropel soku z cytryny. Jest to znakomita kuracja oczyszczająca.
- Dieta jabłkowa – nie masz pojęcia, jak pozbyć się pasożytów z organizmu domowymi sposobami przy użyciu jabłek? Wystarczy jedynie znaleźć w sieci przykładowy jadłospis na siedem dni. Dieta jabłkowa jest smaczna, a jednocześnie oczyszczająca. Wiele osób stosuje ją podczas odchudzania, jednak jest to również znakomity sposób na to, aby pozbyć się robaków zalegających w naszym organizmie.
- Wyciąg z czarnego orzecha – to prawdziwy zabójca dla pasożytów zalegających w układzie pokarmowym. Najlepiej działa on na glisty ludzkie oraz owsiki.
- Napoje fermentowane – nie każdy wie, jak się pozbyć pasożytów, tak aby nie powróciły one z podwójną siłą. Najlepiej wprowadzić kilkutygodniową kurację. Niskokaloryczna dieta opierająca się na fermentowanych napojach może trwać od 7 do 21 dni. Mowa tutaj o naparach z sfermentowanej kombuchy, imbiru, czy też octu jabłkowego.
- Soki oczyszczające – taka kuracja powinna trwać nie dłużej niż miesiąc. Przez ten czas powinniśmy sporządzać soki, które mają działanie silnie oczyszczające. Przykładowa receptura składa się z dziesięciu pokrojonych główek czosnku, które zalewane są sokiem z kiszonych ogórków.