Ssanie oleju kokosowego – sposób na bielsze zęby i poprawę stanu zdrowia?

S

Być może już teraz chętnie korzystasz z oleju kokosowego w kuchni, a także w celu pielęgnacji swoich włosów czy też nawilżania skóry . Te znane zastosowania są często doceniane a ich efekty zachwalane i jak najbardziej warto czerpać z nich korzyści. Czy wiesz jednak, że omawiany bohater ma także inne zalety, o których do tej pory mogłaś nie mieć pojęcia?

Okazuje się, że z powodzeniem możemy stosować olej kokosowy na zęby po to, by zapewnić im zdrowie oraz pożądaną biel. Technika, która umożliwia osiągnięcie takich efektów, nazywana jest ssaniem oleju. 

olej kokosowy na zęby

Wieloletnia tradycja

Wydawać by się mogło, że pomysł ze ssaniem oleju kokosowego jest nowy. Tymczasem, jest to metoda, która znana i stosowana jest już od zamierzchłych czasów. Zabieg ten poleca Ajurweda, czyli starożytna medycyna indyjska, której początki sięgają 5000 lat wstecz. To właśnie według niej ssanie oleju kokosowego nie tylko doskonale oczyszcza jamę ustną zabijając bakterię, ale również pomaga w detoksykacji całego organizmu.

W związku z tym, że zdrowy tryb życia i naturalne metody pielęgnacji i leczenia stają się coraz bardziej popularne Ajurweda, a wraz z nią docenianie właściwości oleju kokosowego, wraca do łask. Nic więc dziwnego, że osób, które każdego dnia płuczą usta olejem, stale przybywa.

Właściwości, które warto wykorzystać

Stosowanie oleju kokosowego do płukania jamy ustnej ma wiele zalet. Jedną z powszechnie wymienianych jest z pewnością poprawienie wyglądu uzębienia. Okazuje się bowiem, że osoby, które regularnie płuczą usta olejem kokosowym często zauważają, że ich zęby odzyskują swoją naturalną biel. Wybielanie zębów w taki naturalny sposób może być dobrą alternatywą dla różnego rodzaju zabiegów, czy niesprawdzonych substancji naszpikowanych chemią, których na rynku niemało.

To jednak nie wszystko. Płukanie ust olejem kokosowym pomaga też w pozbyciu się z jamy ustnej szkodliwych drobnoustrojów. Co więcej, pozytywnie może wpływać na stan dziąseł, również u osób, które zmagają się z ich chorobami.

Dobra wiadomość jest taka, że płukanie ust olejem kokosowym możemy praktykować zarówno wtedy, gdy zależy nam na efektach typowo kosmetycznych, jak i w przypadku dbałości o swoje zdrowie i samopoczucie.

W jaki sposób płukać usta olejem kokosowym?

Wiele osób, które dowiadują się o cennych właściwościach oleju kokosowego i jego wpływie na zdrowie jamy ustnej oraz biel zębów chce spróbować tej metody. Jednocześnie jednak często obawiają się one, że nie będą w stanie zrobić tego prawidłowo. Jak więc powinno wyglądać płukanie ust olejem kokosowym?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że płukanie powinno przeprowadzać się na czczo. Powodem sporów jest czas trwania tego rytuału, wiele źródeł mówi o tym, że powinno ono trwać około 20 minut po to, aby zebrać jak najwięcej bakterii. W sieci pojawiają się również zdania, że do czerpania korzyści wystarczą już 2 – 4 minuty. My osobiście nie lubimy ryzykować i staramy się pozostawić olej przynajmniej na kilkanaście minut, łącząc to z porannym prysznicem czy innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które wykonujemy rano 🙂

wybielające właściwości oleju

Do płukania używamy 1 – 2 łyżek stołowych oleju. Jeśli ma on konsystencję stałą po prostu wkładamy go do ust i delikatnie ssiemy. Pod wpływem temperatury olej rozpuści się – wtedy zaczynamy płukać nim jamę ustną, podobnie jak czynimy to przy pomocy klasycznej płukanki w trakcie mycia zębów.

Pomimo że mamy w ustach olej, nie powoduje to nieprzyjemnych odczuć i doznanie jest całkiem naturalne. Jedyną przeszkodą może okazać się intensywny smak nierafinowanego oleju kokosowego, chociaż z biegiem czasu nie powinno być większego problemu z przyzwyczajeniem się do charakterystycznego aromatu.

Na co należy uważać?

Czasami zdarza się i tak, że w walce o lepsze zdrowie i śnieżnobiały uśmiech, niepotrzebnie przyspieszamy. Zwiększanie dawki, jaką wykonujemy płukanie, nie sprawi, że efekty pojawią się szybciej, a może przysporzyć na przykład problemów żołądkowych. Warto uzbroić się w cierpliwość i dzień po dniu, regularnie wykonywać czynność, bo jest to jedyna sprawdzona droga do pożądanych efektów.

Uważajmy, aby nie połknąć oleju przez przypadek. O tyle o ile taki, który pochodzi świeżo ze słoika jest dobry dla zdrowia, ten, który używamy do wypłukiwania z organizmu bakterii, będzie ich zawierał całe mnóstwo, a chodzi przecież o to, aby się ich pozbyć, a nie na odwrót 🙂
Należy również nie zapominać o podstawowej higienie jamy ustnej. To, że korzystamy z oleju kokosowego, nie znaczy jeszcze, że można odłożyć na bok znane nam na co dzień środki zapobiegawcze i ochronne. Pamiętaj o dokładnym szczotkowaniu i nitkowaniu, a płukanie potraktuj jako dodatek, który pomoże Ci w dotarciu do Twojego celu na jeden z najbardziej naturalnych dostępnych sposobów.

Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (116 głosów, średnia ocena: 3,96 na 5)

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: