Olej krokoszowy: jakie właściwości ma krokosz barwierski i co daje stosowanie oleju?

O

czym jest olej krokoszowy

Olej krokoszowy (carthamus tinctorius) nie jest zbyt popularny – tylko nieliczni wiedzą, że posiada on drogocenne właściwości. Systematycznie stosowany może pozytywnie wpłynąć nie tylko na zdrowie, ale również urodę. Należy podkreślić, że nie jest to nowość na rynku. Opisywany typ oleju wykorzystywany był już w medycynie ludowej.

Krokosz barwierski zalicza się do roślin azjatyckich. Na pierwszy rzut oka przypomina świetnie znane astry. Posiada kwiaty w kolorze żółtym lub ciemnopomarańczowym. Ususzona roślina wykazuje działanie podobne do szafranu. Z płatków pozyskuje się drogocenny ekstrakt, który znajduje zastosowanie m.in. w branży kosmetycznej. Olej wykonywany jest z nasion.

jak wygląda krokosz

Opisywana roślina zwana jest także szafranem łąkowym. Należy jednak podkreślić, że jej właściwości są znacznie lepsze. Olej z krokosza jest źródłem sporej ilości witaminy C. Posiada on zdolność do redukcji wolnych rodników, czy też toksyn. Trzeba wspomnieć, że znakomicie wpływa na proces spalania tkanki tłuszczowej. Właśnie dlatego nierzadko wybierany jest przez osoby odchudzające się.

Co znajduje się w składzie?

Dokładny skład oleju krokoszowego zależy od producenta. W sprzedaży znajduje się wiele tanich produktów, które mogą posiadać sporą domieszkę konserwantów. Im prostszy, a zarazem naturalniejszy skład, tym lepiej. Rozsądniej jest zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że pożądane właściwości zostały zachowane.

W składzie oleju krokoszowego można znaleźć m.in.:

  • Kwas linolowy – ma ogromny wpływ na cały organizm. Reguluje pracę układu pokarmowego, immunologicznego, czy też nerwowego. Odpowiada za zdrowie serca oraz prawidłowe krążenie.
  • Kwas linolenowy – to jeden z kwasów omega-3. Wspomaga zachowanie młodości komórek i tkanek. Spowalnia proces starzenia się organizmu. Chroni serce, a także zmniejsza ryzyko pojawienia się wielu groźnych schorzeń np. zawału.
  • Flawonoidy – wykazują działanie prozdrowotne. Mają ogromny wpływ na proces eliminacji stanów zapalnych, czy też łagodzenia alergii.
  • Luteoliny – wspomagają efektywną pracę mózgu, a także zwiększają stopień zapamiętywania nowych informacji.
  • Fitosterole – znane są z właściwości redukujących poziom złego cholesterolu. Zmniejsza to prawdopodobieństwo rozwoju licznych schorzeń m.in. miażdżycy.
  • Witaminę A – pozytywnie wpływa na narząd wzroku. Stanowi ochronę układu nerwowego. Odpowiada za zdrowie i kondycję skóry, a także spowalnia proces starzenia.
  • Witaminę E – uważana jest za silny przeciwutleniacz. Wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, które wyniszczają komórki organizmu. Ma to wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale również pracę narządów wewnętrznych.
Podstawę składu oleju krokoszowego stanowi kwas linolowy (zawartość sięga nawet 80%). Zalicza się go do nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT. Należy wspomnieć, że organizm nie produkuje go samodzielnie, a więc ważne jest to, aby dostarczać go „z zewnątrz”.

skład olejku z szafranu

Najważniejsze właściwości

Właściwości oleju krokoszowego zachęcają do jego wypróbowania. Jest to znakomita propozycja dla tych, którzy poszukują mniej sztampowych produktów. Należy pamiętać, że tylko olej tłoczony na zimno nie traci swoich substancji aktywnych. Za wszechstronne działanie odpowiada przede wszystkim kwas linolowy, jednak pozostałe składniki również mają znaczenie.

Olej z krokosza barwierskiego:

  • Wspomaga układ krążenia – może być również stosowany profilaktycznie. Systematycznie stosowany zmniejsza ryzyko podniesienia się poziomu złego cholesterolu, a tym samym wystąpienia wielu poważnych chorób m.in. udaru, zawału, miażdżycy, zatorów.
  • Redukuje poziom glukozy we krwi – jest to szczególnie ważne dla osób, które borykają się z cukrzycą. Omawiany olej może jednak stanowić uzupełnienie, a nie substytut leczenia.
  • Przyspiesza regenerację górnych dróg oddechowych – olej szafranowy działa wykrztuśnie, dzięki czemu możliwa jest skuteczna eliminacja zalegającej wydzieliny. Ponadto rozrzedza flegmę, co ułatwia odkrztuszanie oraz oczyszczanie dróg oddechowych. Może okazać się pomocny w przypadku nawracających duszności.

wpływ na menstruację

  • Łagodzi objawy menstruacji – olejek krokoszowy jest polecany kobietom, które chcą zredukować męczące objawy menstruacji. Działa on przeciwbólowo oraz rozkurczowo. Stosowany regularnie może zmniejszyć dolegliwości związane z PMS, czyli napięciem przedmiesiączkowym.
  • Zmniejsza dolegliwości związane z menopauzą – omawiany olej ma wpływ na produkcję prostaglandyn, a także funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Wybierają go kobiety w okresie przekwitania, które borykają się z m.in. uderzeniami gorąca, spadkiem energii, czy też niskim libido.
  • Wspiera pracę układu moczowego – olej krokoszowy działa moczopędnie, co wspomaga funkcjonowanie nerek. Omawiane właściwości przyspieszają także eliminację zalegających toksyn, które mogłyby negatywnie wpłynąć na samopoczucie.

najważniejsze właściwości

  • Działa napotnie – w naturalny sposób obniża stan podgorączkowy, co przekłada się na poprawę ogólnego samopoczucia. Właśnie dlatego olejek szafranowy często stosuje się podczas przeziębienia.
  • Skraca czas leczenia stanów zapalnych – omawiany olej wykazuje właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu zwiększa tempo regeneracji, a także obniża prawdopodobieństwo pojawiania się nowych ognisk zapalnych w przyszłości. Oprócz tego stosuje się go do złagodzenia podrażnień skóry.
  • Przyspiesza metabolizm – jest sporym wsparciem podczas odchudzania. Pobudza układ pokarmowy do pracy, a także zwiększa poziom spalania tkanki tłuszczowej. Należy jednak uważać, gdyż zbyt duża dawka może wywołać rozwolnienie.

zastosowanie w kosmetyce

Oczywiście olej krokoszowy powszechnie stosuje się również w kosmetyce.  Sprawdza się idealnie w przypadku tych, którzy chcą przedłużyć młodość oraz dobry wygląd skóry. 

  • Wspomaga eliminację wolnych rodników – działanie antyoksydacyjne chroni przed przedwczesnym starzeniem, a także niedoskonałościami, które mogłyby pojawić się na skutek niszczenia komórek.
  • Sprzyja utrzymaniu gładkiej skóry – olejek szafranowy spłyca zmarszczki oraz bruzdy. Ponadto stymuluje organizm do produkcji kolagenu, który ma bezpośredni wpływ na jędrność oraz elastyczność skóry.
  • Działa nawilżająco – jest to szczególnie ważne w przypadku przesuszonej skóry oraz odwodnionej skóry.

pozytywny wpływ na włosy

  • Odżywia skórę głowy – zmniejsza to ryzyko wystąpienia łojotoku lub łupieżu. Olejek krokoszowy na włosy kompleksowo regeneruje, a także zmniejsza stopień wypadania.
  • Redukuje niedoskonałości – omawiany olejek sprawdza się podczas trądziku, stanów zapalnych, czy też łuszczycy.
  • Przyspiesza eliminację podrażnień – olejek krokoszowy zwiększa tempo regeneracji skóry po depilacji. Jest to szczególne ważne dla osób borykających się z np. uporczywymi wypryskami lub czerwonymi plamami.

Jak stosować?

Olejek krokoszowy można stosować na kilka różnych sposobów, więc wszystko zależy od osobistych upodobań. Duże znaczenie ma również to, do jakich celów będzie on wykorzystywany. Poniżej opisano kilka polecanych wariantów.

  1. Olej krokoszowy stosowany doustnie – jednorazowa dawka wynosi 15 ml. Zaleca się przyjmowanie jej dwa razy dziennie. Warto zaznaczyć, że posiada on neutralny smak, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać go do potrawy, czy też napoju.
  2. Olej krokoszowy stosowany zewnętrznie – najprościej wklepać go w skórę ciała, czy też twarzy. Najlepiej pozostawić na kilkadziesiąt minut, tak aby składniki aktywne zdążyły się wchłonąć.
  3. Olej krokoszowy stosowany na włosy – niewielką ilość wsmarować w skórę głowy, a następnie dokładnie spłukać. Olejek może zostać także dodany do odżywki.

jak stosować

Gdzie kupić produkt? Ile kosztuje?

Olejek krokoszowy można zakupić w sklepie ze zdrową żywnością. Jest on również dostępny w sieci, a więc warto wziąć pod uwagę zakupy online. Należy jednak wybrać renomowanego sprzedawcę, który posiada wyłącznie wysokojakościowe produkty.

Cena oleju szafranowego zależy głównie od producenta, a także jakości składu. Średni koszt zakupu to 20 zł za buteleczkę o pojemności 250 ml.

Opinie na temat oleju krokoszowego

Ekstrakt z krokosza barwierskiego chwalą osoby cierpiące na spowolniony metabolizm. Szybsze trawienie ułatwia eliminację zbędnych kilogramów. Produkt bardzo często wybierają panie w okresie menopauzy, które borykają się z niepożądanymi zmianami sylwetki.
Olej szafranowy stosowany bezpośrednio na skórę może zmniejszyć ilość wyprysków, a także przyspieszyć gojenie się ran. Znakomicie sprawdza się w przypadku łojotokowego zapalenia skóry, które często wywołane jest niedostatecznym nawilżeniem.

opinie o olejku krokoszowym

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: