Olej z ostropestu plamistego

O

Ostropest i olej z ostropestu plamistego – właściwości i zastosowanie

ostropestWątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo często jest mocno obciążona złą dietą, nadużywaniem alkoholu czy regularnym zażywaniem leków. Dlatego też nierzadko potrzebuje wsparcia. Z pomocą przybywa jeden z jej największych przyjaciół – ostropest plamisty w postaci oleju lub nasion.

Pochodzenie ostropestu

Ostropest to zioło znane i szeroko stosowane od wieków. Właściwości tej rośliny były znane już w starożytności. Od tamtego czasu wzmianki o jego prozdrowotnym działaniu pojawiają się regularnie aż do dziś.

Jednym z ciekawych faktów na temat tej rośliny jest to, że uważana jest za chwast. Pochodzi z regionów położonych nad Morzem Śródziemnym, ale obecnie wyszła ze swojego naturalnego środowiska, rośnie dziko i można ją spotkać na całym świecie. Swoim wyglądem przypomina oset. Posiada grubą łodygę, dochodzącą do 2 metrów wysokości, kolczaste liście oraz kwiaty pod postacią dużych koszyczków. Poza dzikim występowaniem, prowadzone są uprawy ostropestu dla celów farmakologicznych.

Właściwości, które robią wrażenie

Kluczowy w leczniczym zastosowaniu ostropestu jest składnik znany sylimaryną. Być może kojarzysz tę nazwę z lekiem stosowanym w przypadku zatruć pokarmowych. To bardzo dobry trop. Jest on produkowany właśnie z ostropestu. Sylimaryna to związek biologicznie aktywny należący do grupy flawonolignanów, który wykazuje działanie:

  • przeciwzapalne,
  • żółciotwórcze,
  • antyoksydacyjne,
  • przeciwnowotworowe,
  • potencjalnie obniżające poziom cholesterolu we krwi.

Ostropest plamisty wkupił się w łaski przemysłu farmakologicznego dzięki temu, że posiada zdolność ochrony wątroby i stymulowania jej do regeneracji. Okazuje się, że chroni on komórki wątroby przed niekorzystnym działaniem naturalnych metabolitów, które tworzą się w naszym organizmie, a także przed truciznami, które dostają się do naszego organizmu ze środowiska zewnętrznego: metalami ciężkimi, toksyną muchomora sromotnikowego, pestycydami, alkoholem czy lekami, które także można rozpatrywać pod kątem trucizny dla organizmu.

Ze względu na te właściwości, ostropest plamisty będzie wsparciem dla osób cierpiących na wirusowe zapalenie wątroby (w okresie rekonwalescencji), marskość wątroby, alkoholowe bądź niealkoholowe stłuszczenie wątroby, żółtaczkę, a także u pacjentów onkologicznych, którzy przyjmują cytostatyki, które mogą uszkadzać wątrobę. Najlepszym dowodem na to, że ostropest plamisty naprawdę działa wspomagająco jest fakt, że po jego stosowaniu obserwuje się poprawę parametrów wątrobowych, takich jak AST i ALT.

Zbawienny wpływ ostropestu plamistego na wątrobę, jest o tyle istotny, że jest ona jednym z najważniejszych narządów. To przecież ona odpowiada za detoksykację każdej substancji, która trafi do naszego organizmu i jest swego rodzaju filtrem, na którym zostaje wszystko to, co może zaszkodzić.

…jednak to nie koniec wartościowych właściwości ostropestu plamistego!

Pozostałe istotne składniki ostropestu to między innymi flawonoidy, aminy biogenne, witamina C, fitosterole, garbniki, kwas linolowy i sole mineralne. Wszystkie te elementy wspomagają działanie sylimaryny, a także poszerzają zakres prozdrowotnego oddziaływania ostropestu plamistego. Coraz więcej badań donosi, że roślina ta może wpływać na regulację poziomu glukozy we krwi u osób cierpiących na cukrzycę, poprawiać wrażliwość tkanek na insulinę, a także chronić przed zachorowaniem. Taka poprawa obserwowana jest już nawet po 4 tygodniach.

Badania nad ostropestem plamistym

Poza tym, ostropest może wpływać na obniżenie się poziomu cholesterolu we krwi, chroniąc tym samym przed konsekwencjami jakie może nieść – udarami czy zawałami. Warto jednak wspomnieć, że póki co badania prowadzono wśród chorych na cukrzycę i obecnie czekamy na nowe, które potwierdzą takie działanie u osób zdrowych.

Dzięki tak dużej zawartości przeciwutleniaczy, ostropest posiada zdolność do wymiatania wolnych rodników. Te właściwości spowodowały, że rozpoczęto badania, mające dać odpowiedź czy ostropest plamisty chroni przed nowotworami. Dokładnie takie wyniki otrzymano. Dzięki antyoksydantom usuwającym wolne rodniki, pobudzaniu układu odpornościowego, stosowanie ostropestu może chronić przed nowotworami wątroby, prostaty, skóry, sutka i szyjki macicy. Te same antyoksydanty będą bardzo mocno oddziaływały na stan skóry, zapobiegając jej starzeniu się, poprawiając jej wygląd i jędrność a także chroniąc przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Olej czy nasiona ostropestu?

ostropest plamistyOstropest dostępny jest w różnych formach. Najczęściej spotkasz go w postaci wspomnianego oleju, ale także całych lub zmielonych nasion oraz kapsułek lub drażetek. Tak duży wybór może przyprawić o zawrót głowy, dlatego postaramy się doradzić Ci formę ostropestu, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania i skutecznie zadziała na Twój organizm.

Nasiona ostropestu to forma najbliższa naturalnej. Można je spożywać pod postacią naparu, zalewając wrzątkiem 2 łyżeczki zmielonych nasion by powstała herbatka z ostropestu lub też jako dodatek do potraw. Dużą zaletą tej drugiej metody jest fakt, że nasiona ostropestu nie posiadają żadnego smaku, stąd sprawdzi się zarówno jako dodatek do słodkiego koktajlu, surówek, sałatek czy owsianek. Zmielone nasiona ostropestu można także wykorzystać do produkcji nalewki. W tym celu należy zalać je 40% spirytusem w proporcji 1:10, po 3 tygodniach odcedzić i cieszyć się leczniczym, rozgrzewającym napojem.

Innym sposobem na kulinarne spożytkowanie ostropestu, zdecydowanie mniej popularnym niż nasiona, są surówki z dolnych liści tej rośliny. Ważne aby były to jeszcze młode liście. Nadają się jako dodatek do wszelkiego rodzaju surówek, które można nazwać „greckimi”, a więc zawierające w swoim składzie sałatę, pomidora, ogórka, paprykę, oliwki, ser mozarella, ser feta i oliwę.

Zewnętrzne i wewnętrzne zastosowanie oleju ostropestowego

Najczęściej jednak stosowane są formy przetworzone, z których najbardziej popularny jest olej tłoczony na zimno (trochę podobnie jak w przypadku oleju kokosowego). Dlaczego właśnie tak? Zmielone nasiona ostropestu są dobre w przypadku stosowania wewnętrznego, ale ich zewnętrzne użycie jest utrudnione, a wręcz niemożliwe, bo jak nałożyć je na skórę, aby się dobrze wchłonęły?

Z olejem nie ma takiego problemu – ma on najszersze zastosowanie, w tym także nawilżające i regenerujące skórę, więc może być stosowany jako kosmetyk, działający ochronnie od zewnątrz i w związku z tym cieszy się największą popularnością. Olej ostropestowy zastosowany zewnętrznie pomoże uporać się z oparzeniami czy innymi trudno gojącymi się ranami. Jego skuteczność udowodniono w leczeniu procesów ropnych, egzemy, odleżyn, rumienia, alergii czy zrogowaceń naskórka. Wyciąg z ostropestu wesprze też regenerację włosów i rozdwajających się paznokci.

Dawkowanie oleju

Olej z ostropestu zapobiegawczo jest polecany szczególnie osobom, które na co dzień mają do czynienia z toksynami, np. pracują w warunkach szkodliwych. Zastosowania doraźnego raczej nie trzeba specjalnie tłumaczyć – ostropest warto użyć we wspomnianych sytuacjach zatrucia organizmu, przy problemach skórnych, kłopotliwych krwawieniach i różnego rodzaju stanach zapalnych.

W zastosowaniu wewnętrznym zaleca się picie 2-3 łyżeczek oleju na dobę (w przypadku mocnych zatruć stosuje się większe dawki). Możesz go także dodać do sałatek i innych potraw na zimno – posiada lekko gorzki, orzechowy smak oraz żółto-brązową barwę. Stosując go zewnętrznie, regularnie rób okłady lub wcieraj olej w chorobowo zmienione miejsce. Efekty zaobserwujesz już po kilku tygodniach.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Warto wiedzieć, że oleju z ostropestu nie powinny stosować osoby, które cierpią na niedrożność kanałów żółciowych (w ich przypadku zwiększone wydzielanie żółci jest niebezpieczne), są leczone metronidazolem, lekami przeciwlękowymi, antykoncepcyjnymi, przeciwzakrzepowymi czy statynami (obniżającymi cholesterol), ponieważ może on osłabić ich działanie. W Internecie można znaleźć wiele informacji jakoby ostropest plamisty wspomagał proces laktacji.

Jednak prawda jest taka, że nie ma potwierdzenia tej informacji w żadnych badaniach naukowych. Co więcej, ze względu na brak jakichkolwiek rzetelnych badań w tym kierunku, przyjęto stanowisko, że ostropest plamisty nie jest wskazany pod żadną postacią dla kobiet w ciąży, a także karmiących piersią.

Poza tym nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania oleju z ostropestu plamistego. Nie wykazuje on żadnych właściwości toksycznych i nie wywołuje skutków ubocznych, o ile jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami. Pamiętaj, aby olej przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu – wówczas dłużej zachowa swoje właściwości.

Z pewnością warto bliżej zainteresować się tym ziołem w postaci oleju i skorzystać z jego dobroczynnych właściwości. Osoby regularnie stosujące, często wymieniają wśród najważniejszych, następujące korzyści ze stosowania:

  • lepszy apetyt,
  • mniejsze wzdęcia,
  • brak nieprzyjemnego “odbijania się” po posiłku,
  • lepszy stan skóry, włosów i paznokci,
  • łagodzenie stanów zapalnych.


  • Oceń artykuł:
    [Głosów: 443 Średnia ocena: 3.4]

     

    Te oleje też Cię zainteresują:

    olej kokosowy olej z czarnuszki olejek pichtowy

    Weryfikacja merytoryczna

    Redakcja Naturalnych Metod

    Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


    Dodaj swoją opinię

    Nasza misja

    Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

    Nasze media społecznościowe

    Więcej informacji: