Olejek z drzewa herbacianego: na paznokcie, trądzik i twarz – zastosowania

O

olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jego nieprzeciętne właściwości pozytywnie wpływają na skórę, czy też paznokcie. Jest to naturalny sposób na trądzik, a szerokie grono zadowolonych osób potwierdza jego skuteczność. Olejek ten nie tylko koi podrażnioną skórę, ale również wykazuje działanie antybakteryjne.

Czym jest olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego to ekstrakt z rośliny Melaleuca alternifolia, która pochodzi z rejonów Nowej Zelandii i Australii. Warto wiedzieć, że potrzebuje ona do wzrostu wilgotnego i gorącego klimatu. Właśnie dlatego w Europie występuje głównie, jako roślina doniczkowa. Olejek otrzymuje się drogą destylacji. To, jak mocny ekstrakt uzyskamy, zależy od czasu destylacji.

Podstawowym składnikiem olejku herbacianego jest terpinen-4-ol. Występuje on w różnym stężeniu – od 29 do 45%. Znajdziemy w nim także m.in. 1,8-cyneol, a-terpineol, p-cymen, limonen, a także wiele więcej. Ilość pozostałych składników zależy od konkretnego producenta.

Wybierając olejek herbaciany powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na stężenie terpinenu-4-ol. Najlepiej, aby przekraczało ono 30%. To właśnie wtedy olejek wykazuje najlepsze właściwości antyseptyczne. Uważajmy także na 1,8-cyneol. Jego stężenie nie powinno być większe niż 15%, gdyż wtedy może on podrażnić delikatną skórę.

Właściwości olejku z drzewa herbacianego

olejek herbaciany właściwości

Olejek z drzewa herbacianego jest w szczególności ceniony za właściwości antybakteryjne, a także przeciwzapalne. Ponadto działa on również znieczulająco oraz uspokajająco. Ekstrakt z drzewa herbacianego świetnie radzi sobie z wieloma różnymi bakteriami. Liczne badania potwierdzają jego skuteczność w walce z gronkowcem, czy też maczugowcami. Trzeba również wspomnieć, że doskonale radzi sobie on z bakteriami chorobotwórczymi, które występują w górnych drogach oddechowych, czy też jamie ustnej.

Olejek z drzewa herbacianego hamuje rozrost nie tylko bakterii tlenowych, ale również beztlenowych. Posiada on także właściwości przeciwgrzybiczne. Niezwykle często używany jest do łagodzenia objawów grypy – działa przeciwwirusowo. Jest pomocny w leczeniu opryszki. Stosowany miejscowo na skórę przynosi lekkie znieczulenie i ukojenie. Zapobiega również tworzeniu się stanów zapalnych.

Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie

na paznokcie

Olejek z drzewa herbacianego jest często wykorzystywany w walce o zdrowe i mocne paznokcie. Jest on szczególnie polecany w przypadku grzybicy. Warto wiedzieć, że olejek jest powszechnie uznawany za bardziej skuteczny niż tradycyjne preparaty przeciwgrzybiczne. Może on nie tylko znacząco zmniejszyć objawy choroby, ale nawet doprowadzić do całkowitego wyleczenia. Trzeba wspomnieć, że olejek herbaciany sprawdza się w leczeniu grzybicy paznokci o różnym podłożu. Nie ma więc większego znaczenia, jakie grzyby wywołały chorobę.

Mogłoby się wydawać, że stosowanie olejku na paznokcie jest dość problematyczne. Nic bardziej mylnego. Zaaplikujemy go szybko i bezproblemowo:

  1. W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić płytkę paznokci. Mowa tutaj o wszelkich lakierach, odżywkach, czy też pozostałościach preparatów antygrzybicznych. Olejek będzie skuteczny tylko wtedy, kiedy nałożymy go na starannie przygotowane paznokcie.
  2. Produkt będziemy nakładać za pomocą wacika lub kawałka tkaniny. Wystarczy namoczyć je w olejku, a następnie posmarować płytkę paznokci. Nie potrzebujemy dużej ilości preparatu – wystarczy cienka warstwa.
  3. Substancja musi dokładnie wchłonąć się w paznokcie. Należy więc uważać, aby przypadkowo nie zetrzeć jej z płytki. Produkt można nakładać nawet dwa lub trzy razy dziennie.
  4. Najlepsze rezultaty przynosi, gdy stosujemy go regularnie (kilka razy w tygodniu). Czas leczenia zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania grzybicy.

Olejek z drzewa herbacianego na trądzik

na trądzik

Jak już wspomniano, olejek z drzewa herbacianego jest doskonałym wsparciem w walce z trądzikiem. Wykazuje on właściwości przeciwbakteryjne, kojące, znieczulające, a także przeciwzapalne. Oczywiście musimy pamiętać, że jest to produkt do stosowania zewnętrznego.

Pod żadnym pozorem nie można go spożywać, gdyż mogą pojawić się wtedy różnego typu skutki uboczne np. nudności, wymioty, bóle brzucha.

Olejek z drzewa herbacianego aplikujemy na skórę za pomocą wacika. Nasączamy go w niewielkiej ilości produktu, a następnie nanosimy na skórę. Wiele osób sporządza maseczki oczyszczające na twarz, które składają się z miodu oraz olejku z drzewa herbacianego.

Ekstrakt z drzewa herbacianego dogłębnie oddziałuje na zmiany trądzikowe. Według opinii, przynosi ulgę nawet w przypadku zaawansowanego stadium. Olejek przenika w głębokie warstwy skóry, co przekłada się na lepsze efekty. Potwierdzają to badania i doświadczenia użytkowników.

Warto wiedzieć, że olejek z drzewa herbacianego jest nie tylko skuteczny w walce z trądzikiem, ale również łagodny dla skóry. Przynosi on o wiele mniej efektów ubocznych niż tradycyjne maści i kremy przeciwtrądzikowe. Rzadziej pojawia się miejscowe przesuszenie skóry, które powoduje dyskomfort i łuszczenie się naskórka.

Olejek z drzewa herbacianego w ciąży

w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy olejek z drzewa herbacianego może być stosowany w okresie ciąży. Jest to czas, kiedy większość preparatów jest zabroniona z uwagi na negatywny wpływ na rozwój płodu.

Większość lekarzy zabrania stosowania olejków z drzewa herbacianego w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Jego silne właściwości mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Warto również wiedzieć, że w ciąży większość produktów przeciwtrądzikowych, czy też olejków jest zabroniona. Ponadto nie można sięgać po żadne preparaty lecznicze bez konsultacji z lekarzem.

Może okazać się tak, że lekarz prowadzący naszą ciążę wyrazi zgodę na stosowanie olejku. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Każdy organizm jest inny i każda ciąża przebiega zupełnie inaczej. Pamiętajmy jednak o tym, aby w pierwszej kolejności zapytać o zdanie lekarza. W okresie ciąży należy kierować się przede wszystkim dobrem dziecka.

Inne zastosowania olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest stosowany głównie na skórę i paznokcie, jednak należy wiedzieć, że ilość jego zastosowań jest o wiele większa.

  • Wiele osób stosuje go podczas walki z łupieżem. Niewielką jego ilość można zmieszać z olejkiem kokosowym. Sporządzoną mieszankę powinniśmy nałożyć na skórę głowy. Systematyczne stosowanie powinno wyregulować pracę gruczołów łojowych, a tym samym ograniczyć powstawanie łupieżu. Jest to szczególnie dobra opcja w przypadku mocno zaawansowanego stadium. Skuteczność olejku z drzewa herbacianego jest w tym przypadku porównywalna do skuteczności profesjonalnych preparatów przeciwłupieżowych, które można znaleźć w aptekach.
  • Podobnie jest w przypadku łuszczycy. Olejek zmniejsza intensywność choroby i zmian łuszczycowych. Wystarczy stosować go miejscowo.
  • Warto także wspomnieć, że ekstrakt z drzewa herbacianego świetnie sprawdza się, jako środek leczący rany, skaleczenia, czy też infekcję. W pierwszej kolejności przemywamy ranę wodą utlenioną, a następnie aplikujemy olejek. Na koniec zakładamy opatrunek. Olejek z drzewa herbacianego zmniejsza ryzyko pojawienia się zakażenia. Przyspiesza także gojenie się ran.
  • Ekstrakt z drzewa herbacianego polecany jest również w przypadku infekcji jamy ustnej. W takim przypadku należy płukać jamę ustną za pomocą specjalnego płynu. Pamiętajmy jednak o tym, że nie można go połykać, gdyż grozi to pojawieniem się niepożądanych skutków ubocznych. Olejek jest w takiej sytuacji dobrym produktem dla osób z paradontozą. Jest pomocny również wtedy, gdy mamy problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu pH w jamie ustnej.
  • Interesujące jest, że ekstrakt z drzewa herbacianego może być stosowany do zmiękczania prania, a nawet odkażania ubrań. Dobrze również sprawdza się podczas odstraszania owadów.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: