Oliwki czarne czy zielone? Które najlepsze? Właściwości, różnice i wartości odżywcze

O

usprawnienie układu krążenia

Oliwki kojarzą się przede wszystkim z dietą śródziemnomorską. Są one nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Nie każdy wie, że w ich składzie znajdziemy sporą ilość składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na pracę organizmu. Wykazują one zdolność do redukcji ciśnienia tętniczego, czy też usprawnienia krążenia krwi.

Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, czym różnią się między sobą oliwki czarne i zielone. Mogłoby się wydawać, że są to dwie różne odmiany. Nic bardziej mylnego! Są one zbierane na innym etapie dojrzałości. Jak łatwo się domyślić, to oliwki zielone nie są w pełni dojrzałe.

Warto wiedzieć, że oliwki zielone i czarne różnią się nie tylko kolorem. Posiadają one również inny smak. Jeśli chodzi o właściwości, to są one zbliżone do siebie. Nie można również zapomnieć o cenie. Oliwki czarne są zdecydowanie droższe, a także rzadziej spotykane w sklepach.

 Oliwki klasyfikuje się do grupy owoców, co dla wielu może być zaskoczeniem. Zielone zbierane są około pół roku wcześniej niż czarne. W Europie cieszą się o wiele większą popularnością – w dużej mierze jest to kwestia przyzwyczajeń. 

oliwki czernione

Dlaczego warto jeść oliwki? Najważniejsze właściwości

Oliwki pozytywnie wpływają na zdrowie, a stopień dojrzałości nie ma tutaj większego znaczenia. Z pewnością warto wprowadzić je do codziennej diety. Niewątpliwym atutem jest fakt, że dają one wiele możliwości kulinarnych. Można dodawać je do wielu dań, czy też sałatek, a wszystko zależy od osobistych upodobań.

Zarówno zielone, jak i czarne oliwki stanowią prawdziwą skarbnicę witamin oraz minerałów. Systematycznie spożywane mogą wzmocnić układ krwionośny, czy też  nerwowy. Warto również wspomnieć, że doskonale wpływają również na odchudzanie. W tym przypadku należy jednak uważać – oliwki czarne są bardziej kaloryczne.

Oliwki posiadają wiele drogocennych właściwości. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • Przeciwdziałanie wolnym rodnikom – w składzie oliwek można znaleźć sporą ilość antyoksydantów. Należy wiedzieć, że to właśnie one zwalczają wolne rodniki, czyli toksyczne związki chorobotwórcze oraz przyspieszające starzenie. Należy mieć świadomość, że wysoka zawartość wolnych rodników w organizmie może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka.
  • Redukcja złego cholesterolu – w omawianym owocu możemy znaleźć substancje przyczyniające się do redukcji złego cholesterolu. Ma to bezpośredni wpływ na pracę serca. Systematyczne spożywanie oliwek zmniejsza ryzyko pojawienia się wielu groźnych chorób np. zawału. Zły cholesterol może doprowadzić do pojawienia się miażdżycy. Wielu dietetyków zaleca wyeliminowanie z jadłospisu tłuszczów roślinnych na rzecz oliwy z oliwek.
  • Przyspieszenie przemiany materii – oliwki mogą stanowić uzupełnienie zdrowej diety. Mowa tutaj w szczególności o odmianie zielonej, gdyż czarna dostarcza nieco więcej kalorii. Omawiany owoc jest źródłem błonnika, który reguluje procesy trawienne. Szybsza przemiana materii wspomaga proces odchudzania. Z pewnością usatysfakcjonuje to tych, którzy posiadają kilka kilogramów za dużo.

oliwki a odchudzanie

  • Eliminacja toksyn – jest to następstwem efektywnej pracy układu pokarmowego. Wątroba może szybciej się oczyszczać, co pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Należy mieć świadomość, że w układzie pokarmowym może znajdować się ogromna ilość toksyn, złogów i szkodliwych produktów przemiany materii. Oczywiście wykazują one działanie chorobotwórcze, a więc stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia.
  • Działanie odmładzające – niezależnie od rodzaju oliwki posiadają w sobie prowitaminę A, która działa niczym eliksir młodości. Właściwości przeciwstarzeniowe sprawiają, że ekstrakt z oliwek często jest składnikiem kosmetyków, czy też kremów. Omawiany owoc może poprawić stan włosów, skóry, czy też paznokci. Działa odżywczo i regenerująco.
  • Wzmocnienie układu immunologicznego – mowa tutaj o oliwka w zalewie kiszonej. To naturalne probiotyki. Kwas mlekowy znajdują się w składzie wzmacnia mikroflorę jelit. Oliwki podnoszą odporność organizmu, co zmniejsza ryzyko infekcji i chorób. Trzeba jednak pamiętać, że wyłącznie regularnie spożywane przyniosą pożądane efekty.

czarne czy zielone

  • Ukojenie układu nerwowego – oliwki posiadają w sobie fosfolipidy. Chronią ona włókna nerwowe przez podrażnieniem lub uszkodzeniem. Nie można również zapomnieć o działaniu przeciwbólowym. Opisywany owoc może okazać się pomocny w stanach migrenowych i nie tylko.
  • Usprawnienie przepływu krwi – związki aktywne zawarte w oliwkach usprawniają przepływ krwi w organizmie. Zmniejsza to ryzyko nadciśnienia tętniczego. Są one polecane szczególnie tym, którzy narażeni są na choroby serca.
 Chyba nikt nie zastanawia się już, czy oliwki są zdrowe. W sposób kompleksowy działają one na organizm. Oba rodzaj oliwek są równie cenne, a więc wybór to przede wszystkim kwestia osobistych preferencji. 

Oliwki czarne a zielone: krótkie porównanie

Osoby zainteresowane zdrowym odżywianiem często zastanawiają się czy wybrać oliwki czarne, czy zielone. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Oba rodzaje posiadają bardzo zbliżone właściwości, jednak nieco różnią się ilością zawartych składników odżywczych. To zwykle w oliwkach zielonych znajduje się więcej sodu.

Oliwki zielone Oliwki czarne
Czas zbierania plonów wrzesień-październik grudzień-styczeń
Wygląd zielony kolor, wysoka gładkość powierzchni, soczystość kolor czarny (niekiedy wpadający w ciemny fiolet), niższa soczystość,  delikatność
Smak ostry, gorzkawy łagodny, pozbawiony charakterystycznej goryczy
Sposób obróbki kiszenie drylowanie
Wartości odżywcze niski poziom kwaskowatości, wysoka zawartość polifenoli, witamin i minerałów wyższa kwaskowatość, niższa zawartość polifenoli, większa ilość oleju
Kaloryczność około 167 kcal/100g około 188 kcal/100g
Prawdą jest, że skład oliwek zielonych oraz czarnych jest bardzo zbliżony. Odmiana czarna posiada większą ilość oleju, co przekłada się na wyższą kaloryczność. Ma to duże znaczenie dla osób odchudzających się. Trzeba jednak podkreślić, że podwyższonej zawartości oleju nie można uznać za wadę – ma on wiele cennych właściwości.

właściwości zielonych oliwek

W składzie oliwek znajdziemy m.in.:

  • beta-karoten,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • kwas oleinowy,
  • potas,
  • wapń,
  • sód,
  • magnez,
  • fosfor,
  • żelazo,
  • witaminę A,
  • witaminę E,
  • przeciwutleniacze,
  • witaminy z grupy B.

Czym są oliwki czernione?

Podczas zakupu czarnych oliwek musimy wykazać się sporą rozwagą. Przede wszystkim należy dokładnie czytać etykiety. W Polsce bardzo ciężko jest zakupić prawdziwe czarne oliwki. Raczej nie znajdziemy ich w supermarketach, czy też osiedlowych sklepikach. Znacznie powszechniejsze są oliwki czernione, które jedynie posiadają ciemny kolor.

 Wyjątkowe właściwości oliwek czarnym są następstwem ich pełnej dojrzałości. Tylko takie owoce posiadają zwiększoną zawartość prozdrowotnego oleju. Oliwki czernione to odmiana zielona barwiona na ciemny kolor. 

wpływ oliwek na zdrowie

Proces czernienia trwa zwykle kilka tygodni – oliwki zielone umieszczane są w specjalnej solance. To właśnie wspomniany roztwór odpowiada za ich oksydację, a tym samym zmianą koloru. Ciekawym jest, że ma to wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale również smak. Oliwki stają się łagodniejsze i mniej pikantne.

Ile kosztują oliwki? Gdzie kupić?

Najlepsze oliwki produkty ekologiczne, które nie posiadają zbędnych konserwantów. Bez większych trudności można zakupić je w sklepie ze zdrową żywnością. Za 300 g oliwek zielonych BIO należy zapłacić około 15 zł. Odmiana czarna jest nieco droższa – średnia cena to 25 zł za około 300 g.

Warto wiedzieć, że oliwki sprzedawane są nawet w kilkukilogramowych słojach. Jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, o ile tylko posiadamy optymalne warunki do przechowywania produktu.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: