Orzechy piorące: jak działają i jak ich używać? Opinie i zastosowanie

O

orzechy piorące

Orzechy piorące to coraz popularniejszy, całkowicie naturalny oraz ekologiczny detergent. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, stanowią doskonałą alternatywę dla chemicznych środków czyszczących oraz syntetycznych kosmetyków. Jakie jeszcze zalety posiadają orzechy piorące i dlaczego warto zdecydować się na ich praktyczne zastosowanie?

Orzechy piorące – czy to działa?

Orzechy piorące od wieków stosowane są jako naturalny środek piorący, zmiękczający oraz dezynfekujący. Pochodzą z Indii oraz Nepalu, gdzie odkryte zostały ich niezwykle praktyczne właściwości. Wynikają one z obecności w łupinkach orzechów piorących tzw. saponin, czyli naturalnego detergentu odtłuszczającego, myjącego oraz oczyszczającego. Po jego zetknięciu z wodą, dochodzi do wytworzenia delikatnego roztworu mydlanego. W ten sposób możliwe jest wykorzystanie do prania prawdziwie ekologicznego, pozbawionego substancji zapachowych oraz związków chemicznych detergentu. Orzechy piorące są tym samym doskonałym rozwiązaniem dla alergików oraz dla niemowląt, a także osób preferujących korzystanie ze środków w stu procentach naturalnych.

Orzechy piorące do pralki

orzechy piorące do pralki

Aby wykorzystać orzechy piorące do prania, należy wsypać do bawełnianego woreczka odpowiednio proporcjonalną ilość pokruszonych łupin. W przypadku zwykłych pralek odpowiednia liczba to około 5-6 połówek. Woreczek z łupinami wrzucić należy bezpośrednio do bębna. W ten sposób prać można ubrania zarówno białe, jak i kolorowe, w temperaturze od 30 – 90° C.

Saponiny zawarte w orzechach piorących nie są w stanie rozpuścić tkanin lub farb, dlatego można spokojnie mieszać kolory. W przypadku przepierki białych rzeczy, należy pamiętać o dodaniu sody oczyszczonej. Dzięki temu uprane tkaniny będą w stanie zyskać śnieżny odcień. Orzechy można pozostawić w pralce przez cały cykl prania. Podczas płukania woda jest zimna i stosunkowo często odnawiana, przez co saponina wydziela się w niewielkich ilościach. W ten sposób można jednak skutecznie zmiękczyć pranie.

Orzechy piorące do prania ręcznego

W przypadku prania ręcznego, zaleca się przez 15 minut przetrzymać ok. 3-4 pokruszone łupiny w gorącej wodzie. Następnie należy schłodzić temperaturę do optymalnej oraz przystąpić do prania. Cały proces powinien przebiegać niemal dokładnie tak samo, jak przy korzystaniu ze zwykłego środka do prania ręcznego. Orzechy piorące należy włożyć do bawełnianej saszetki, po czym umieścić razem z rzeczami przeznaczonymi do wyprania. Łupiny nie są w stanie uszkodzić lub odbarwić nawet najdelikatniejszej bielizny. Zachowują pożądaną skuteczność niezależnie od czasu oraz temperatury prania.

Na ile starczają orzechy piorące?

Wydajność orzechów piorących jest zaskakująco duża. W przypadku przeprowadzania prania w temperaturze do 30°, mogą służyć nawet przez cztery cykle. Przy 40° wystarczają na dwa lub trzy, a przy 60 – 90° dwa lub jedno. Tak naprawdę orzechy piorące stosować można aż do wypłukania saponiny w całości, kiedy to ich kolor ulega rozjaśnieniu. Tracą również naturalny połyk i mogą być lepkie w dotyku. Po wielokrotnym użyciu dochodzi także do ich zmiękczenia, chociaż początkowo są bardzo twarde.

Orzechy piorące do sprzątania i do zmywarki

orzechy piorące do naczyń - zmywarki

Z łupin orzecha przygotować można także wywar, którzy doskonale sprawdza się przy sprzątaniu i myciu naczyń. Najlepiej wybrać około 10 skorupek, a następnie gotować je w 3/4 litra wody przez 5-10 minut. Następnie całość należy odcedzić i przelać do butelki. W takiej formie orzechy piorące można stosować bezpośrednio na szmatkę lub ściereczkę, bądź też potraktować jako zwykły płyn do mycia naczyń i rozcieńczyć z wodą. Gotowym preparatem można bezpiecznie czyścić rozmaite przedmioty, także te wykorzystywane bezpośrednio przez dzieci czy alergików. Orzechy piorące są całkowicie bezpieczne dla noworodka, czego nie można powiedzieć o różnych mocno perfumowanych, chemicznych środkach.

Orzechy piorące do mycia i pielęgnacji

Wywar z łupin orzecha wykorzystać można także do mycia twarzy, ciała oraz na włosy. W tym celu warto przygotować mocniej skoncentrowaną mieszankę, która będzie działała podobnie do delikatnych mydeł w płynie. Orzechy piorące doskonale sprawdzają się także w formie szamponu dla zwierząt, który bardzo dokładnie oczyszcza sierść i nie wywołuje żadnych podrażnień. Łupiny orzecha można wykorzystać również do pielęgnacji roślin domowych, przede wszystkim ze względu na dobre działanie bakteriobójcze. Wywar należy wówczas rozpylić bezpośrednio nad doniczką.

Orzechy piorące – jakie kupić i gdzie kupić?

Zazwyczaj orzechy piorące sprzedawane są w opakowaniach o określonej wadze. Nabyć można je przede wszystkim w internetowych oraz naziemnych drogeriach, ukierunkowanych na sprzedaż produktów ekologicznych. Jeden kilogram pozwala na wykonanie nawet 160 -180 prań, a jednocześnie koszty takiego opakowania zaczynają się już od kilkunastu złotych. Orzechy piorące okazują się tym samym rozwiązaniem znacznie bardziej opłacalnym, zdrowszym oraz wydajniejszym od ciągłych inwestycji w proszki chemiczne. Są naturalne i ekologiczne, nie zanieczyszczają środowiska i ulegają szybkiemu rozkładowi organicznemu.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: