Pestki dyni: właściwości, kalorie, cena i ile jeść dziennie?

P

Z pewnością każdy słyszał, że pestki dyni znakomicie wpływają na zdrowie. Nie musimy spożywać dużej ich ilości, co stanowi duży plus. Jest to sprawdzona pomoc podczas walki z pasożytami. To sposób, który praktykowany jest już od wielu pokoleń. Opinie zadowolonych użytkowników potwierdzają jego skuteczność. Pestki dyni często polecane są jako wsparcie w chorobie. Trzeba jednak wiedzieć, że zakres ich właściwości jest o wiele szerszy.

Właściwości zdrowotne pestek dyni są powszechnie cenione. Nie każdy wie, że pozytywnie wpływają one na płodność u mężczyzn. Wszystko za sprawą cynku, który posiada w swoim składzie. Jest to również świetne wsparcie podczas procesu odchudzania. Można spożywać je na wiele różnych sposobów. Dodając ich do potraw możemy mieć pewność, że będą fantastycznym ich uzupełnieniem.
 Pestki z dyni są źródłem wielu składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Mogą stać się uzupełnieniem codziennej diety. Kompleksowo wzmacniają organizm, a także poprawiają pracę narządów wewnętrznych. Dzięki nim możemy poczuć się lepiej. Nie zapominajmy jednak o systematyczności, która odgrywa bardzo ważną rolę.  

Pestki z dyni zawierają witaminę E, a także dobroczynne kwasy tłuszczowe. Ich wyjątkowe właściwości doceniają nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Mogą być one spożywane również przez dzieci, co jest ważne podczas leczenia przypadłości pasożytniczych.

Jak pestki z dyni działają na sprawność seksualną mężczyzn?

Wielu panów zastanawia się na co stosuje się pestki dyni. Odpowiedź jest bardzo prosta – podnoszą one sprawność seksualną. Liczne obserwacje uwodniły, że regularne ich spożywanie może poprawić jakość życia intymnego. To źródło cynku, który jest niezbędny do tego, aby narządy płciowe pracowały prawidłowo. Trzeba również zaznaczyć, że mężczyźni mają większe zapotrzebowanie na ten składnik, niż kobiety. Zazwyczaj dieta nie jest tutaj wystarczająca. Warto więc sięgnąć po wsparcie z zewnątrz, dzięki któremu można uzupełnić wszelkie niedobory.

Cynk znajduje się nie tylko w gruczole krokowym. Zasila on również mięśnie, stawy, skórę, czy też nerki. Z tego względu zapotrzebowanie na ten składnik jest wysokie. Regularne spożywanie pestek dyni może sprawić, że nie będziemy potrzebować dodatkowej suplementacji. Jest to naturalna metoda, która nie niesie ryzyka skutków ubocznych.

Nie każdy wie, że niedobór cynku może doprowadzić do wielu groźnych dolegliwości. Mowa tutaj o np. zaburzeniach potencji, spadku płodności, zmniejszonej ilości nasienia oraz plemników. Ponadto brak optymalnej ilości cynku w organizmie może doprowadzić do obniżenia stężenia testosteronu. Dobowe zapotrzebowanie na cynk to około 15 mg na dobę. Wystarczy garść pestek dyni, aby szybko i bezproblemowo podnieść poziom życia seksualnego.

Warto również wspomnieć, że pestki dyni zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu schorzeń związanych z narządami płciowymi. Mowa tutaj o np. zapaleniu i przeroście prostaty. Warto wspomnieć również o tym, że osoby aktywne seksualne również mają większe zapotrzebowanie na cynk. Dotyczy to także sportowców. Podczas treningu następuje jego wydalanie wraz z potem. Istotne jest więc to, aby uzupełnić braki.

Panowie, którzy chcą osiągnąć szybkie efekty powinni pamiętać o tym, aby nie spożywać zbyt dużej ilości pestek dyni. Nie należy przekraczać porcji rekomendowanej do spożycia. W ten sposób wcale nie uzyskamy szybszych efektów, a wręcz przeciwnie. Mogą pojawić się nieprzyjemne skutki uboczne ze strony układu pokarmowego.

Pestki z dyni a ryzyko wystąpienia miażdżycy

Ciekawym faktem jest to, że pestki z dyni zmniejszają również ryzyko pojawienia się miażdżycy. Posiadają one w swoim składzie olej bogaty w fitosterole. Stanowią one około 30-40% składu, a więc nie jest to niska zawartość. Trzeba również wspomnieć o nienasyconych kwasach tłuszczowych, które mają znakomity wpływ na zdrowie. Wyżej wspomniane substancje skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu, który jest głównym powodem miażdżycy.

Niższy poziom złego cholesterolu LDL w surowicy krwi, to mniejsze ryzyko rozwoju zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. W tym przypadku pestki dyni także powinny być stosowane profilaktycznie. Nienasycone kawy tłuszczowe zmniejszają ryzyko osadzania się złogów cholesterolu w tkankach.  Jest to szczególnie ważne dla osób, które znajdują się w grupie narażonej na miażdżyce.

Pestki z dyni na odchudzanie – czy działają?

Świeże pestki dyni mogą być wsparciem podczas odchudzania. Alternatywą jest oczywiście postać suszona, która również cechuje się znakomitymi właściwościami. Mogłoby się wydawać, że mają one relatywnie dużo kalorii – nie należy jednak się ich obawiać, gdyż z pewnością nie przytyjemy.

Pestki dyni podnoszą ogólną wydolność organizmu. Wzmacniają pracę narządów wewnętrznych, co przekłada się na lepsze samopoczucie. Nie można również zapomnieć o tym, że wykazują one właściwości oczyszczające. Usprawniają one procesy trawienne, a także regulują metabolizm.

Pestki dyni wspierają eliminację toksyn, czy też szkodliwych produktów przemiany materii. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach, to właśnie słaby metabolizm jest przyczyną zbędnych kilogramów. Cynk zawarty w pestkach z dyni przyspiesza przemianę komórek tłuszczowych, a także intensyfikuje spalanie tkanki tłuszczowej. O wiele łatwiej będzie nam wypracować wymarzoną sylwetkę. Trzeba jednak pamiętać, że pestki dyni mogą stanowić jedynie uzupełnienie dobrze zbilansowanej diety. Nie mogą one jej zastąpić, o czym zapomina wiele osób.

Pestki z dyni to bogate źródło składników mineralnych, które mogą uzupełnić niektóre niedobory pokarmowe. Jest to szczególnie istotne dla osób, które znajdują się na restrykcyjnej diecie. Posiadają one również witaminę B, która chroni przed gwałtownymi napadami głodu.

Dynia kontra na pasożyty

Pestki z dyni świetnie działają na pasożyty, które zalegają w naszym organizmie. Wiele osób decyduje się na ich spożywanie podczas kuracji oczyszczającej. Zawierają one substancję o nazwie kukurbitacyna. To właśnie ona negatywnie wpływa na układ nerwowy pasożytów. Pestki z dyni polecane są w przypadku:

  • tasiemców (uzbrojonych i nieuzbrojonych),
  • glisty ludzkiej,
  • owsików.

Trzeba podkreślić, że pestki dyni nie stanowią zagrożenia dla naszego organizmu. Najważniejszą zaletą jest fakt, że nie wchłaniają się one w jelitach. Zmniejsza to ryzyko podrażnienia śluzówki. Usunięcie pasożytów odbywa się w sposób bezinwazyjny. Są one wydalane wraz z kałem. Pestki dyni są również źródłem błonnika, który przyspiesza przemianę materii. Ma to duże znaczenie podczas walki z pasożytami oraz toksynami. Mogą one zostać sprawniej usunięte.

Przekąska na lepszy humor

Pestki z dyni mogą poprawić samopoczucie. Są one świetną alternatywą dla niezdrowych przekąsek np. czekolady, czy też chipsów. Ich podjadanie nie wywoła u nas zbędnych kilogramów, a nawet pomoże je zrzucić. W pestkach dyni znajdziemy magnez, który doskonale wpływa na układ nerwowy. Warto wiedzieć, że niedobór tego składnika może spowodować pogorszenie samopoczucia, a nawet stany depresyjne. Właśnie dlatego powinniśmy szybko uzupełnić niedobory – należy wziąć pod uwagę, że na niedobór magnezu cierpi wiele osób.

Na uwagę zasługuje również to, że pestki dyni posiadają w sobie potas, który jest niezbędny do prawidłowego działania układu nerwowego. Zmniejszają one także ryzyko wystąpienia migreny, stanów lękowych, czy też nerwobólów. Wartości odżywcze pestek z dyni mają więc ogromny wpływ na cały organizm.

Pestki dyni na cukrzycę

Naukowcy potwierdzili, że pestki dyni mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się cukrzycy. Dotyczy to surowych nasion dyni, które posiadają w swoim składzie tokoferol. Wykazuje on działanie przeciwhiperglikemiczne, co zostało dowiedzione na modelu szczurzym. Głównym celem przeprowadzonych testów był wpływ wyżej wymienionego składnika na indeks glikemiczny i insulinowy.

Być może w przyszłości zostaną przeprowadzone bardziej szczegółowe badania. Można jednak wspomnieć, że surowe pestki dyni mogą być wsparciem podczas leczenia terapeutycznego cukrzycy typu 2. W medycynie chińskiej są one stosowane od lat. Często są one wykorzystywane podczas leczenia rozmaitych schorzeń wywołanych zmianami cukrzycowymi.

Co zawierają pestki z dyni?

Jak już wspomniano pestki z dyni zawierają szereg cennych składników odżywczych. Stanowią one znakomite uzupełnienie codziennej diety. Pozytywny wpływ na zdrowie potwierdzony został przez ekspertów. Od wieków są one wykorzystywane w medycynie ludowej. Do najważniejszych składników pestek z dyni można zaliczyć:

  • witaminę E,
  • cynk,
  • witaminę B,
  • magnez,
  • potas,
  • kwasy omega-3.

Trzeba wziąć pod uwagę, że prażone pestki posiadają nieco inny skład niż świeże. Przed zakupem warto więc go przeanalizować. Produkt nie powinien posiadać zbyt dużej ilości zbędnych dodatków.

Gdzie kupić dobrej jakości produkt?

Wiele osób nie ma pojęcia, gdzie zakupić pestki z dyni. Znajdziemy je nawet z osiedlowych sklepach spożywczych. Gdzie kupić świeże pestki z dyni? Warto sprawdzić dobre warzywniaki, a także sklepy ze zdrową żywnością. Idealną opcją jest zakup przez Internet – to najszybsza, a zarazem najwygodniejsza metoda. Należy jednak znaleźć sprzedawcę, który będzie godny zaufania. Warto więc sprawdzić opinie wcześniejszych klientów. Musimy mieć pewność, że produkt jest najwyższej jakości.

Cena pestek z dyni zależy od wielu czynników np. gramatury opakowana, czy też producenta. Duże znaczenie ma również kraj pochodzenia. Dobrze jest postawić na produkt polski. Za kilogram łuskanych pestek z dyni należy zapłacić około 20 zł. Nie jest to wygórowana kwota biorąc pod uwagę, że są one bardzo lekkie.

Jak je jeść?

Pestki z dyni możemy spożywać w formie przekąski. Nie potrzebujemy do tego dodatkowych produktów spożywczych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dodać je do jogurtu, owsianki, płatków śniadaniowych, sałatek, a także wielu innych potraw. Trzeba jednak wspomnieć, że 100 g pestek z dyni to około 560 kalorii. Nie należy więc przesadzać z ich ilością. Dzienna zalecana dawka to 30 g.

Nie można wyróżnić przeciwwskazań do spożywania pestek z dyni. Jest to wiec produkt niemal dla każdego. Skutki uboczne pojawiają się jedynie w przypadku spożywania ich w nadmiarze. Mowa tutaj o objawach ze strony układu pokarmowego.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: