Piperyna: opinie, cena i wpływ na odchudzanie

P

Aktualizacja:

piperyna

W naturze występuje wiele niepozornych składników, których właściwości mają zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie oraz kondycję psycho-fizyczną. Do najbardziej pożądanych należą substancje ukierunkowane na ułatwienie procesu odchudzania. Należy do nich związek chemiczny naturalnie występujący w czarnym pieprzu, zwany piperyną.

Czym jest piperyna?

Piperyna jest jednym ze składników pieprzu czarnego, należącego do roślin z rodziny pieprzowatych. Ten organiczny związek chemiczny jest jednym z bardzo wartościowych, naturalnych alkoaloidów roślinnych. Czarny pieprz to przyprawa bardzo popularna w praktycznie każdej kuchni. Nadaje potrawom delikatnie piekącego i ostrego smaku, dzięki czemu ma wyjątkowo szerokie zastosowanie. Sama piperyna posiada szereg cennych właściwości, wpływających m.in. na przemianę materii oraz efektywność procesu odchudzania.

W pieprzu czarnym znaleźć można jednak zaledwie niewielki procent piperyny, ponieważ suchy owoc w większości składa się ze skrobi, żywicy oraz charakterystycznego olejku eterycznego. Piperynę przyswoić można o wiele łatwiej, stosując zawierający ją suplement diety. Do tego typu produktów zaliczają się zarówno naturalne środki wspomagające odchudzanie, jak i preparaty czy odżywki dla sportowców.

Piperyna a procesy trawienne

Wpływ piperyny na odchudzanie wynika przede wszystkim z jej właściwości pobudzających wydzielanie soków trawiennych. Substancja ta poprawia również ogólną strawność układu oraz wszystkie procesy, które odpowiadają za całościowe wykorzystanie pokarmu przez organizm. Piperyna stymuluje trawienne enzymy trzustki, co bezpośrednio wpływa na przyspieszenie procesów przemiany materii oraz stymuluje odchudzanie.

W ten sposób pokarm przemieszcza się znacznie szybciej w żołądku oraz jelitach, przez co czas niezbędny do przetrawienia oraz utraty nadmiaru kilogramów skraca się. Pozyskana z czarnego pieprzu piperyna poprawia ponadto tolerancję przewodu pokarmowego na przyjmowanie rozmaitych odżywek witaminowych oraz białkowych. Stymulując układ odpornościowy, zwiększa ukwaszenie soku żołądkowego i ułatwia mu trawienie białek.

Piperyna na odchudzanie

Spożycie piperyny skutecznie podwyższa całkowitą temperaturę ciała, czego następstwem jest także zwiększenie potliwości. W ten sposób organizm zyskuje optymalne warunki do odsłonięcia mięśni, a zarazem pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Piperyna może wpływać bezpośrednio także na całkowitą zawartość tłuszczu we krwi, która ulega wyraźnemu obniżeniu ze względu na zakłócenie aktywności określonych genów.

Redukcyjne właściwości piperyny uwarunkowane są ponadto wzmocnioną efektywnością poszczególnych mechanizmów odpowiedzialnych za usprawnienie metabolizmu. W ten sposób organizm oczyszczany jest ze szkodliwych oraz zbędnych produktów przemiany materii. Piperyna poprawia ukrwienie przewodu pokarmowego podczas trawienia żywności, dzięki czemu składniki pokarmowe są w stanie łatwiej przeniknąć do krwi oraz limfy przez ściany jelita. Wyciąg z czarnego pieprzu znacząco ułatwia także wypróżnianie.

Jak stosować piperynę? Czy jest bezpieczna?

Uzupełnianie diety piperyną zgodnie z zaleconym dawkowaniem jest bezpieczne. Nawet długotrwała suplementacja nie wiąże się wystąpieniem efektów niepożądanych, jeżeli jest właściwie rozplanowana. Kuracja za każdym razem powinna się kończyć w przybliżeniu jednomiesięczną przerwą, dzięki czemu organizm będzie w stanie odpocząć od wspomagającej aktywności alkaloidu pieprzu czarnego oraz lepiej wykorzysta swój potencjał. W przypadku suplementacji środkiem takim jak piperyna dawkowanie powinno opierać się na przyjmowaniu stosunkowo niewielkich porcji. Wystarczająca i całkowicie skuteczna dawka oscyluje w granicach od 5 do 10 mg, 1 lub 2 razy na dobę. Suplement diety z piperyną najlepiej przyjmować do 30 minut przed posiłkiem lub planowanym treningiem.

Skutki uboczne przyjmowania – czy występują?

piperyna z pieprzu

Piperyna z powodzeniem stosowana jest jako organiczny i nieinwazyjny środek wspomagający spalanie tkanki tłuszczowej. Szereg badań przeprowadzonych na ludziach oraz zwierzętach nie wykazał żadnych negatywnych efektów związanych z jej użytkowaniem. W przypadku substancji takiej jak piperyna skutki uboczne wystąpić mogą wyłącznie po spożyciu środka zawierającego również inne składniki, jednak żadne niepokojące objawy nie zostały stwierdzone. Odnotowano natomiast szereg pozytywnych właściwości alkaloidu pieprzu czarnego.

Piperyna nie tylko korzystnie wpływa na trawienie i odchudzanie, ale również wykazuje działanie antynowotworowe i zapobiega groźnym mutacjom genowym.

Warto jednak pamiętać, że w czarnym pieprzu średnia zawartość piperyny wynosi zaledwie ok. 6 procent. Próba zwiększenia podaży tego składnika poprzez nadmierne doprawianie żywności nie przyniesie oczekiwanego skutku, a może doprowadzić do uciążliwego podrażnienia układu pokarmowego. Lepszym rozwiązaniem jest więc stosowanie bezpiecznego suplementu diety.

Gdzie kupić odpowiedni preparat?

Zazwyczaj piperyna wykorzystywana jest jako jeden z kilku elementów preparatów suplementacyjnych, złożonych głównie z naturalnych składników. Dotyczy to na przykład popularnych środków termogenicznych, które służą nasileniu przemiany materii, intensyfikacji potliwości oraz redukcji tkanki tłuszczowej.

Piperynę stosuje się również w tzw. boosterach treningowych, które służą jako uzupełnienie innych naturalnych składników pobudzających organizm do wysiłku fizycznego. Wszystkie produkty diety zawierające alkaloidalny składnik pieprzu czarnego nabyć można w aptekach oraz innych sklepach internetowych, np. tych zajmujących się sprzedażą odżywek i środków suplementacyjnych. Cena tych preparatów zależy głównie od ich formy, zastosowania oraz ilości piperyny w składzie. Koszt opakowania zawierającego kilkutygodniowy zapas kapsułek często zależny jest od jakości produktu.

Aktualizacja: Wiele osób pytało nas o sprawdzony, odchudzający suplement diety na bazie piperyny. Obecnie na rynku bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Piperinox. Zbilansowany skład i pozytywne opinie sprawiają, że naprawdę warto się nim zainteresować. Co ważne, preparat ten opisaliśmy bardzo szczegółowo w recenzji dostępnej pod adresem: https://naturalnemetody.pl/piperinox-piperyna-opinie/.

Opinie o piperynie

W przypadku suplementacji diety odchudzającej substancją taką jak piperyna opinie nie odbiegają od bardzo pozytywnych. Pozyskiwany z czarnego pieprzu alkaloid wykazuje pożądane działanie, a jednocześnie stanowi dobrą alternatywę dla osób szczególnie wrażliwych na przyjmowanie środków pobudzających i stymulujących, np. kawy. Piperyna pobudza metabolizm do pracy, a jednocześnie nie powoduje nasilenia akcji serca oraz wzrostu ciśnienia, co bardzo często następuje po zastosowaniu kofeiny czy guarany. Suplementacja tym składnikiem polecana jest jednak nie tylko osobom odchudzającym się i narażonym na tycie. Przyjmowanie piperyny może wyjść na zdrowie chociażby sportowcom oraz osobom wykonującym ciężką pracę fizyczną.

Oceń artykuł:
[Głosów: 12 Średnia ocena: 3.8]

 

Poznaj inne naturalne metody wspomagające odchudzanie

Te superfoods mogą Cię zainteresować:

młody jęczmień zielony błonnik pokrzywa indyjska

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: